– Drogie panie, w tym wyjątkowym dniu chciałbym podziękować przede wszystkim za to, że jesteście. Wasza wiedza, kreatywność, aspiracje, siła woli, ale przede wszystkim spokój i miłość, które na co dzień pokazujecie, są inspirujące. Nie zapominajcie jednak o sobie, dbajcie o siebie, czasem tak niewiele wystarczy, abyśmy mogli dłużej wspólnie cieszyć się szczęściem dnia codziennego – powiedział premier Mateusz Morawiecki w spocie opublikowanym 8 marca przez Kancelarię Premiera.
Premier zachęca do mammografii i cytologii, a Ministerstwo Zdrowia... nie wysyła zaproszeń na badania
– Jeden dzień w roku to stanowczo za mało, aby okazać, jak ważną rolę pełnicie w życiu każdej społeczności. Chcę jednak złożyć wam życzenia najwyższego uznania i szacunku, a także wyrazić wdzięczność za wszystko, co jest waszym udziałem. Niech każdy dzień będzie pełen radości, serdeczności i miłości – przekonywał Mateusz Morawiecki.
Niestety coraz mniej kobiet w Polsce korzysta z badań profilaktycznych, dzięki którym można wykryć wiele nowotworów m.in. raka piersi czy raka szyjki macicy. Od 2015 roku Ministerstwo Zdrowia nie wysyła już nawet spersonalizowanych zaproszeń na akcje, podczas których można skontrolować swój stan zdrowia.
Choć taką formę promocji badań profilaktycznych prowadzono przez prawie dekadę (od 2006 roku), to jednak od ponad 3 lat nie znaleziono środków na kontynuację tego programu. Zdaniem poseł Joanny Muchy: "To zbrodnia".
– Ministerstwo Zdrowia zrezygnowało z wysyłania zaproszeń na cytologię i mammografię. Poniżej dane z Ministerstwa, odpowiedź na moją interpelację. Te tysiące polskich kobiet, które przez Was nie będą leczone, które osierocą dzieci, to Wasza zbrodnia – napisała na Twitterze Joanna Mucha. Według danych, na które się powołuje, odkąd resort zdrowia zrezygnował z zapraszania Polek na profilaktyczne badania, liczba kobiet korzystających z akcji diagnostycznych dotyczących raka piersi oraz raka szyjki macicy zmniejszyła się o prawie 5 proc.
Jakie badania powinna wykonać każda kobieta? [Kalendarz badań dla pań]
Polki coraz rzadziej korzystają z badań profilaktycznych
Statystyki dotyczące zachorowań na raka piersi w Polsce są zatrważające. Choroba ta jest pierwszą przyczyną zgonów kobiet w wieku od 40 do 55 lat. Szacuje się, że na ten typ nowotworu zachoruje co 14. Polka.
W przypadku raka szyjki macicy jest jeszcze gorzej. Połowa kobiet w naszym kraju umiera w ciągu 5 lat od jego zdiagnozowania. Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie internetowej podaje, że:
Dzięki Programowi profilaktyki raka szyjki macicy liczba kobiet, które zgłaszają się na badania cytologiczne wzrosła z 12,7% w 2006 r. do 42,11% w 2015 roku.
Niestety obecnie resort nie kontynuuje akcji wysyłania spersonalizowanych zaproszeń na badania. Efekt jest taki, że liczba zgłaszających się na nie kobiet jest coraz mniejsza.