Czy program „40 Plus” jeszcze działa?
Program pilotażowy „Profilaktyka 40 Plus” realizowany jest od 1 lipca 2021 roku i miał trwać do końca bieżącego. Zostanie jednak wydłużony o rok. W jego ramach wszystkie osoby w wieku powyżej 40 lat otrzymują jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych.
Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu „Profilaktyka 40 Plus”, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn oraz pakiet wspólny.
Jak napisano w uzasadnieniu projektu opublikowanego w środę w Rządowym Centrum Legislacji (RCL), zmiana ma umożliwić skorzystanie z programu pilotażowego jak największej liczbie osób powyżej 40 lat.
Dodano przy tym, że „stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii powodujący liczne zakażenia wirusem SARS-CoV-2, w tym związana z nim zmiana stylu życia, wpłynęły przede wszystkim na ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu, potęgując przy tym ryzyko zachorowania na najczęstsze choroby tzw. cywilizacyjne, takie jak choroby układu krążenia czy choroby metaboliczne”.
„Dlatego też, mając na uwadze konsekwencje, jakie niesie obecna sytuacja epidemiczna, zasadnym jest wydłużenie etapu realizacji programu pilotażowego, który pozwoli na powszechne objęcie świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką laboratoryjną w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych” – czytamy. (PAP)
Jak otrzymać skierowanie na badania 40+? Gdzie można je zrobić?
Jak czytamy na stronie pacjent.gov.pl, skierowanie na badania mogą otrzymać osoby, które w roku przeprowadzenia badania ukończą lub ukończyli 40 lat i nie korzystały wcześniej z programu Profilaktyka 40 Plus.
Wystarczy zalogować się na swoim IKP (Internetowym Koncie Pacjenta), wejść w zakładkę „Profilaktyka”, a następnie – „Ankiety”, a następnie wypełnić online ankietę. Na podstawie odpowiedzi zostaną dobrane zalecane badania laboratoryjne wraz ze wskazówkami, jak się do nich przygotować.
Ankietę można wypełnić także poprzez infolinię pod numerem telefonu 22 735 39 53 lub w przychodni POZ uczestniczącej w badaniu (lista dostępna na tej samej stronie rządowej poświęconej programowi).
Oprócz e-skierowania uczestnicy programu mają możliwość wykonania podstawowych pomiarów, takich jak masa ciała, wskaźnik BMI, ciśnienie tętnicze krwi. Na wystawienie e-skierowania po wypełnieniu ankiety czeka się ok. 2 dni roboczych. W dniu badania należy zgłosić się z dowodem osobistym na badania w placówce realizującej program. Po odebraniu wyników należy skonsultować je z lekarzem.
Agata Zbieg, Anna Rokicka-Żuk
agz/ joz/ arz
Źródło:
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?