Czy zwierzęta mogą zarazić się Legionellą? Zwróć uwagę na te objawy

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Bakterie Legionella mogą być niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale też dla zwierząt – mówią lekarze. Przebywanie w środowiskach, w których wykryto bakterię, narażają pupili na zakażenie. Jakie objawy choroby legionistów występują u zwierząt? Na to zwróć uwagę i nie zwlekaj z wizytą u weterynarza.
Buldog francuski pije wodę z węża w parku
cookie_studio/freepik

Spis treści

Bakterie Legionelli groźne nie tylko dla ludzi

Choroba legionistów od połowy sierpnia 2023 r. wzbudza strach w Polsce. Rosnąca liczba potwierdzonych przypadków legionellozy nie tylko na Podkarpaciu sprawiła, że wiele osób z niepokojem spogląda w stronę urządzeń hydraulicznych. Po fali zachorowań kotów na ptasią grypę opiekunowie zwierząt zaczęli się zastanawiać, czy bakterie Legionelli mogą być groźne dla ich zwierząt. Okazuje się, że tak.

O Legionellę u zwierząt pytała reporterka TVN24, Marzanna Zielińska. Kontakt z zakażoną wodą może się skończyć chorobą, co potwierdzają lekarze specjaliści – weterynarz i lekarz chorób zakaźnych.

Przypomnijmy, że zakażenia może dojść przez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody. Może to być mgła wodna, jaka powstaje podczas rozpryskiwania wody. Legionellą nie można się zarazić drogą pokarmową, przez picie wody ani od drugiej osoby.

Legionelloza u zwierząt. Jakie objawy choroby legionistów występują u zwierząt?

Zwierzęta, które mają kontakt z aerozolem wody, która jest skażona Legionellą, mogą zachorować na legionelozę. Aerozol, o którym mowa, to np. kurtyny wodne, popularne szczególnie w upalne dni, fontanny czy też ogrodowe zraszacze.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Jeżeli zwierzę miało styczność z takim środowiskiem, warto je obserwować. Objawy, jakie występują w związku z zakażeniem legionellozą, są podobne jak u ludzi. Mogą to być:

Podobnie jak w przypadku ludzi, na chorobę oraz jej cięższy przebieg bardziej narażone są starsze i schorowane osobniki.
Jeżeli zauważymy niepokojące objawy u swoich podopiecznych, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Leczenie legionellozy u zwierząt

Kiedy znamy już objawy zakażenia Legionellą u zwierząt, należy niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem. Dzięki szybkiemu postawieniu diagnozy możliwe będzie nie tylko podjęcie leczenia, ale także zlokalizowanie źródła zakażenia bakterią, co może zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby legionistów.

Co ważne, nie należy leczyć zwierzęcia samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Infekcja bez odpowiedniego leczenia może zagrażać życiu pupila.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Reagan Malani
My last salary was $8750, ecom only worked 12 hours a week. My longtime neighbor estimated $15,000 and works about 20 hours for seven days. 6K1 I can’t believe how blunt he was when I looked up his information.

Check it out on this site======> w­w­w.S­m­a­r­t­C­a­s­h­1.c­o­m
N
No tak...
Wyjątkowo parszywy obyczaj wywoływania psychozy przy pomocy normalnych zdarzających się co roku przypadków chorób. Byłoby śmieszne gdyby nie wiązało się z wynikającą z paniki krzywdą ludzi albo zwierząt. Czy to jakieś testy socjologiczne przed nowym uderzeniem srowida. Kasa za eliksir się skończyła?
w
wodomistrz
puscic kaczna pod "kurtyne wodna"!
P
POLAK
Norki roznoszą SROWID ! Zabić wszystkie ! Nie wchodzić do lasów, tam straszy. KTO to pamięta, no kto ?!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia