Spis treści
Minister zdrowia ma „plan B” na prezydenckie weto
W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że jeśli prezydent zawetuje ustawę dotyczącą tzw. tabletki dzień po, to ma na taką sytuację „plan B”.
– Tak, jak powiedziałam, prezydent ma swój czas na podpisanie ustawy. Bez żadnych politycznych zaczepek apeluję do pana prezydenta: niech nie staje przeciwko polskim kobietom i polskim dziewczynom – zapowiedziała w poniedziałek.
Odniosła się również do argumentów prezydenta w sprawie tzw. pigułki dzień po. Prezydent powiedział m.in., że jest to „bomba hormonalna”. – Pigułka „dzień po” nie jest szkodliwa, bo gdyby była, to w 25 krajach Unii Europejskiej nie byłaby od ponad 10 lat dostępna – stwierdziła.
Leszczyna zapowiada rozporządzenie
Izabela Leszczyna zapowiedziała, że jeśli prezydent nie podpisze ustawy, to „będzie rozporządzenie” regulujące tę kwestię. Dodała, że będą to przepisy dla farmaceutów. – Tabletka będzie dostępna od 1 maja – mówiła.
– Dziewczyna czy kobieta dowie się w aptece, jakie jest działanie tabletki, kiedy może taką tabletkę połknąć i że oczywiście nie jest to systematyczna hormonalna antykoncepcja. Oczywiście za tym musi pójść edukacja i informacja, a również konsultacja. Rozmawiam o tym z farmaceutami – wyjaśniła minister zdrowia.
Prezydent krytycznie o tzw. tabletce dzień po
W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie podpisze ustawy, „która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady”. Zdaniem prezydenta tabletka „dzień po” dostępna bez recepty dla osób niepełnoletnich jest „daleko idącą przesadą”. W ocenie Andrzeja Dudy tabletka nadal powinna być wydawana na receptę, a w przypadku dziewczynek jej zażycie powinno być „decyzją rodzica”.
Tzw. tabletki dzień po w Polsce są dostępne tylko na receptę od lipca 2017 roku. Jest to antykoncepcja awaryjna stosowana już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Zapobiega ona zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji. Nie powoduje ona przerwania istniejącej ciąży.
Źródło: