Zespół obcego akcentu. Czym jest FAS?
Lekarze uznali, że chorego dotknął FAS (foreign accent syndrome), czyli bardzo rzadki zespół chorobowy powodujący nagłą zmianę akcentu. Osoba dotknięta tym syndromem mówi nadal w swoim ojczystym języku, ale z obcym akcentem, np. włoskim albo japońskim. Zachowuje dawny zasób słów, stosuje tę samą składnię, ale zmienia się u niej akcent, intonacja, artykulacja.
Pierwszy taki przypadek u pacjenta z rakiem prostaty
50-latek, o którym pisze "British Medical Journal", nie miał w Irlandii bliskiej rodziny. Z zaskakującym akcentem mówił aż do śmierci.
"Według naszej wiedzy, jest to pierwszy przypadek FAS opisany u pacjenta z rakiem prostaty i trzeci opisany u pacjenta z nowotworem złośliwym" – napisali badacze na łamach "British Medical Journal".
Zaczęła mówić z niemieckim akcentem. "Uważali się za szpiega"
Zespół obcego akcentu jest niezwykle rzadki. Jednym z ciekawszych przypadków była młoda Norweżka, która w 1941 roku została ranna w głowę podczas ataku lotniczego. W efekcie kobieta zaczęła niespodziewanie mówić z niemieckim akcentem. Spowodowało to masę problemów – otoczenie odrzucało ją, uważając za niemieckiego szpiega.
lena
Źródło: