Spis treści
Ruch zmniejsza ból? Naukowcy sprawdzili, jak aktywność fizyczna wpływa na odczuwanie bólu
Osoby, które chorowały na nowotwór, często odczuwają ciągły ból. Wcześniejsze badania wykazały, że aktywność fizyczna łagodzi różne rodzaje bólu, jednak jej wpływ na ból związany z chorobą nowotworową pozostawał niejasny.
Zespół kierowany przez dr Erikę Rees-Punię z American Cancer Society i dr Christophera T.V. Swaina z University of Melbourne w Australii przeanalizował informacje dotyczące 51 439 osób dorosłych, u których nie stwierdzono choroby nowotworowej, i 10 651 dorosłych, u których w przeszłości zdiagnozowano nowotwór. Uczestników pytano, jak średnio oceniliby odczuwany ból. Odpowiedzi wahały się od 0 (brak bólu) do 10 (najgorszy ból, jaki można sobie wyobrazić). Uczestników badań pytano także o ich typową aktywność fizyczną.
Jak wykazała analiza odpowiedzi uczestników, zarówno w przypadku osób, które w przeszłości chorowały na nowotwór, jak i osób bez nowotworowej przeszłości większa aktywność fizyczna była powiązana z niższym natężeniem bólu. Sugeruje to, że ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszać ból związany z nowotworem, podobnie jak w przypadku innych rodzajów bólu, które badano w przeszłości.
Ile aktywności fizycznej w tygodniu? Amerykańskie wytyczne
Amerykańskie wytyczne zalecają 150 minut (2 godziny 30 minut) do 300 minut (5 godzin) tygodniowo ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności lub 75 minut (1 godzina 15 minut) do 150 minut (2 godziny 30 minut) tygodniowo ćwiczeń aerobowych o dużej intensywności.
Wśród uczestników, u których w przeszłości zdiagnozowano nowotwór, osoby przekraczające zalecany poziom aktywności fizycznej były o 16 proc. mniej skłonne do zgłaszania bólu o nasileniu od umiarkowanego do silnego w porównaniu z tymi, których aktywność fizyczna była niższa od zalecanej. Ponadto w porównaniu z osobami, które pozostawały nieaktywne, te, które utrzymywały stałą aktywność lub stały się aktywne w starszym wieku, zgłaszały mniejszy ból.
– Niektórym może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale aktywność fizyczna jest skuteczną, niefarmakologiczną opcją łagodzenia wielu rodzajów bólu. Jak sugeruje nasze badanie, może to obejmować ból związany z nowotworem i jego leczeniem – wskazała dr Rees-Punia.
Źródło:
Physical activity and pain in people with and without cancer International Interdisciplinary Journal of the American Cancer Society
Bądź zawsze w formie
Źródło: