Kobiety naprawdę odczuwają zimno bardziej niż mężczyźni! Poznaj 4 choroby, które wiążą się z uczuciem zimna. Co zrobić, aby się rozgrzać?

Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Walka o podwyższenie temperatury w domu albo otwarcie okna zna wielu z nas. Atmosfera w domu robi się gorąca, kiedy kobieta i mężczyzna mają odmienne zdanie na temat ciepła. Dlaczego kobietom jest zimno, kiedy mężczyźni nie odczuwają dyskomfortu? W tych czterech chorobach możesz odczuwać zimno. Sprawdź, co możesz zrobić, żeby się rozgrzać.

Spis treści

Dlaczego kobiety bardziej odczuwają zimno? Ekspert podaje przyczyny

Kłótnie przy termostacie wkrótce mogą się skończyć. Mike Tipton, profesor fizjologii człowieka i fizjologii stosowanej na Uniwersytecie w Portsmouth podaje powody, przez które kobiety bardziej odczuwają zimno. Ekspert wskazuje na różnice w składzie ciała, krążenie krwi, a nawet… ewolucję.

Kobieta otulona kocem siedzi przy grzejniku, w dłoniach trzyma kubek
Tym 4 chorobom towarzyszy uczucie zimna. Jakim? svetikd/Getty Images

Jak pisze prof. Tipton, badania wykazały różnice w przepływie krwi między mężczyznami i kobietami. Ekspert skomentował badania, w których wzięli udział mężczyźni i kobiety. Uczestnicy zostali umieszczeni w ciepłym, a następnie zimnym środowisku.

– Kobiety mają znacznie bardziej wrażliwą reakcję naczyniową na zimno, co oznacza, że zamykają przepływ krwi szybciej, mocniej i na dłużej niż mężczyźni – wyjaśnił prof. Tipton. – Powodem tego jest fakt, że ciała kobiet mają bardziej wrażliwą reakcję na zimno. Żeński hormon płciowy estrogen również przyczynia się do zwiększenia wrażliwości naczyń krwionośnych na zimno.

Oznacza to, że kobiety częściej odczuwają dyskomfort w niższych temperaturach lub z powodu przeciągów. Ich dłonie i stopy są też zwykle zimniejsze.

Kobiety mają średnio o 10 proc. więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni. Tłuszcz może chronić ważne narządy przed zimnem, ale też izoluje skórę od ciepła ciała.

– Ponieważ kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej, która nie ma dużego dopływu krwi, izoluje ona skórę, więc ich temperatura skóry jest zwykle niższa – wyjaśnia dr Tipton.

Dr Sarah Jarvis, lekarz rodzinny i konsultantka kliniczna Patient.info, uważa, że jednym z powodów, przez które kobiety są bardziej podatne na zimno, może być ewolucja.

– Ludzie ewoluowali w tropikach, a śmierć z powodu zbyt wysokiej temperatury była znacznie większym ryzykiem niż hipotermia – mówi dr Jarvis.

Mężczyźni, wychodząc na polowania, potrzebowali sposobów na uniknięcie przegrzania, takich jak pocenie się.

Zimno mi, czyli 4 choroby, którym towarzyszy uczucie zimna

Na różnice w odczuwaniu temperatury wpływają skład ciała, krążenie krwi i ewolucja, jednak czasem nietolerancja zimna możne wskazywać na chorobę. Sprawdź, przy jakich schorzeniach można odczuwać zimno.

Jak naturalnie rozgrzać organizm?

Jeżeli zawsze jest ci zimno, możesz próbować się rozgrzać, dodając więcej warstw odzieży, owijając się kocem lub podkręcając ogrzewanie. Warto też zadbać o sen, dietę i ruch.

Co zrobić, żeby się rozgrzać? Kilka sposobów na dodanie sobie ciepła:

  • Zdrzemnij się lub idź spać wcześniej. Być może jest ci zimno, bo jesteś niewyspany.
  • Odżywiaj się zdrowo. Staraj się stosować zbilansowaną dietę, szczególnie jeśli możesz mieć anemię lub niedobory żywieniowe. Zbilansowana dieta zawiera dużo owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i chudego mięsa.
  • Zapanuj nad stresem. Spróbuj złagodzić stres w codziennym życiu.
  • Dużo pij. Upewnij się, że pijesz wystarczającą ilość płynów. Spróbuj pić ciepłą wodę lub inne napoje, aby się rozgrzać. Możesz także sięgnąć po pokarmy, które zawierają duże ilości wody.
  • Ruszaj się. Ćwiczenia mogą rozgrzać ciało i pobudzić przepływ krwi. Wypróbuj spacery, jogę i rozciąganie lub taniec.
  • Porozmawiaj z lekarzem. Jeśli uważasz, że leki, które przyjmujesz, mogą wywoływać uczucie zimna, zapytaj o ich dawkowanie.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia