Zoom to aplikacja, która działa zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i desktopowych. Ponadto do spotkania na Zoomie można dołączyć z przeglądarki, ale wówczas tylko niektóre funkcjonalności są dostępne. Aplikację można pobrać ze strony https://zoom.us/download, z Google Play lub App Store. Osoby, które nie chcą instalować oprogramowania, mogą także pobrać wtyczkę do Zooma w Google Chrome.
Aplikacja należy do firmy Zoom Voice Communications. Jej założycielem jest mieszkający w Stanach Zjednoczonych miliarder chińskiego pochodzenia, Eric Yuan.
Jak dołączyć do spotkania w aplikacji Zoom?
Aby dołączyć do spotkania, należy kliknąć lub tapnąć w link udostępniony przez organizatora. Użytkownicy korzystający z aplikacji powinni automatycznie zostać przekierowani do Zooma, a następnie potwierdzić chęć dołączenia do wideo konferencji. Do spotkania na Zoomie można również dołączyć z poziomu aplikacji, wybierając opcję „Join a meeting” i wpisując kod spotkania (ciąg cyfr z linku udostępnionego przez gospodarza). Korzystając z tej opcji, można wybrać nazwę, pod jaką będzie się figurować w trakcie wideokonferencji. Warto także wyłączyć kamerę, aby uniknąć kłopotliwych sytuacji podczas przygotowań do spotkania.
Jak zapanować nad grupą podczas spotkania na Zoomie?
Dołączając do spotkania z poziomu aplikacji Zoom, można wyłączyć wideo, klikając lub tapiąc w „Turn of my wideo”. Kamerę oraz głośnik można włączyć i wyłączyć w dowolnym momencie. Wystarczy kliknąć bądź tapnąć odpowiednio w ikonę mikrofonu lub kamery (obie znajdują się w dolnej belce, w lewym dolnym rogu ekranu czy monitora). Gdy dźwięk, tudzież obraz z kamery słuchacza jest wyłączony, odpowiednia ikona pozostaje przekreślona na czerwono.
Docelowo mikrofony i kamery osób dołączających do spotkania powinny być wyłączone. Gospodarz spotkania może o to zadbać, wybierając odpowiednie funkcje w panelu Zoom. Organizator może także skorzystać z opcji, która umożliwia mu kontrolę mikrofonów i kamer uczestników spotkania. Jeżeli nie chce, ma możliwość pozostawienia poszczególnym osobom kontroli nad własnym dźwiękiem i obrazem.
Jak zabrać głos, gdy mikrofony są wyłączone?
Jeżeli host kontroluje mikrofony uczestników spotkania, osoba, która chce coś powiedzieć, powinna podnieść rękę. W tym celu należy kliknąć lub tapnąć w przycisk „Raise Hand”, na desktopie widoczny w prawym dolnym rogu, pod listą uczestników. Osoba, która chce zrezygnować z zabrania głosu, może kliknąć lub tapnąć w miejsce z ikoną dłoni i napisem „Lower hand”.
W trakcie spotkania uczestnicy mogą także zadawać pytania na czacie. Umożliwia on wysyłanie prywatnych wiadomości lub pisanie komentarzy na forum. Listę uczestników spotkania można sprawdzić, klikając lub tapiąc w „Participants”.
Jak przebiega praca grupowa na Zoomie?
Prowadzący może podzielić uczestników spotkania na grupy o wybranej przez siebie liczbie osób („Breakout rooms”). Ma możliwość przypisania słuchacza do konkretnej grupy lub losowego podziału uczestników. Przydzielenie do grupy skutkuje przeniesieniem do indywidualnego pokoju spotkań. Rozmowy w grupach nie są widoczne, ani słyszalne dla pozostałych uczestników spotkania. Podczas pracy grupowej można także poprosić gospodarza o pomoc, klikając lub tapiąc na dolnej belce w „Ask for help”.
Aby opuścić pokój do pracy grupowej, wystarczy kliknąć lub tapnąć w czerwony napis, który znajduje się na dolnej belce, w prawym dolnym rogu ekranu, „Leave Breakout Room”. Aby powrócić do grupy, trzeba kliknąć lub tapnąć w „Join Breakout Room” na dolnej belce (znajdują się przy nim cztery kwadraciki).
Zoom a bezpieczeństwo
Ostatnio Zoom wprowadził szereg zabezpieczeń, które mają zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników, m.in. logowanie się do spotkań po podaniu hasła i domyślnie poczekalnie, które uczestnicy telekonferencji mogą opuścić, dopiero gdy zostaną dopuszczeni do spotkania przez administratora. Od 8 kwietnia dostępna jest również opcja „security” (bezpieczeństwo). Dzięki niej host może przejąć kontrolę nad uczestnikami spotkania, np. zablokować im możliwość włączenie kamery i mikrofonu oraz udostępnianie widoku pulpitu.