Czym jest zespół Irlen?
Zespół Irlen to schorzenie, które dotykać może co szóstą osobę na świecie. Polega ono na tym, iż mózg nie radzi sobie z przetwarzaniem pewnych częstotliwości fal świetlnych, bądź kolorów.
Jaki jest przebieg choroby? Schorzenie może mieć kilka faz - począwszy od łagodnego do ciężkiego. Warto zatem odpowiednio wcześnie rozpoznać objawy, świadczące o pojawieniu się syndromu Meares-Irlen.
Jego nazwa ma związek z postacią nauczycielki Olive Meares, która w 1980 roku zaobserwowała i opisała przypadki takich trudności. Drugą z postaci zaangażowanych w rozpoznanie schorzenia była psycholog Helen Irlen, która zwróciła uwagę na fakt, iż różni ludzie mogą porzebować różnych kolorów.
Jakie są objawy zespołu Irlen?
O pojawieniu się zespołu Irlen mogą świadczyć różne objawy, które mogą się nasilać w zależności od spektrum schorzenia.
Wśród nich wyróżnia się m.in.:
- problemy z czytaniem oraz matematyką,
- światłowstręt i wrażliwość na światło,
- bóle głowy oraz bóle brzucha,
- problemy z koncentracją,
- trudności związane z uprawieniem sportu.
Kto zapada na syndrom Meares-Irlen?
Zespół Irlen związany jest z przetwarzaniem obrazu i spowodowany może być wadą w jednym ze szlaków wzrokowych. Zwykle jednak zapadalność na syndrom Meares-Irlen jest uwarunkowana genetycznie. Tak jest w wypadku blisko połowy osób, które na niego cierpią. Zdarza się jednak, że powodowana może być również:
- urazami mózgu,
- wysoką gorączką,
- zakażeniem wirusami.
Leczenie zespołu Irlen
Pomóc osobie zmagającym się z zespołem Irlen może m.in. stosowanie masek, czy też specjalistycznych okularów oraz kartek wpływających na tło. Stosuje się w tym celu specjalne, kolorowe szkła, czy nakładki. Mają one przynieść ukojenie choremu i zredukować dolegliwości wzrokowe. Tym samym poprawie ulega koncentracja pozwalająca skupić się na takich czynnościach jak:
- czytanie,
- wykonywanie prac na urządzeniach takich jak komputer, czy telefon.
Źródło: irlen.com, msn.com.pl.