Zęby na urlopie, czyli jak dbać o higienę jamy ustnej podczas wakacji

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Wakacje to czas wypoczynku, ale są pewnie kwestie, których nie powinniśmy zaniedbywać nigdy. Jedną z nich jest higiena jamy ustnej. Jak dbać o zęby w czasie urlopu? Podpowiadamy, co robić, żeby zachować zdrowe zęby nawet w szalonym urlopowym wirze. Poznaj proste sposoby na higienę jamy ustnej w czasie podróży.

Spis treści

Mężczyzna nakłada pastę do zębów na szczoteczkę
Zadbanie o higienę jamy ustnej w wakacje może zaoszczędzić nam dużo nieprzyjemności i pieniędzy wydanych na leczenie. Racool_studio/freepik

Jak dbać o zęby podczas wakacji?

Podróżowanie, wakacje, urlop – to jedne z najprzyjemniejszych momentów w roku. To czas, w którym zazwyczaj jesteśmy bardziej zrelaksowani, cieszymy się chwilą i nie przejmujemy błahostkami. W tym wakacyjnym nastroju łatwo można zapomnieć o tak prostych czynnościach, jak np. mycie zębów. Nie warto jednak pomijać codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Te wskazówki pomogą zachować zdrowe zęby i świeży oddech.

  • Zrób przegląd dentystyczny przed wyjazdem – upewnienie się przed wyjazdem, że nie zaskoczy nas wypadnięcie plomby lub niespodziewany ból zęba może uratować nasz urlop. Dzięki temu może nas ominąć jakakolwiek nieprzyjemna niespodzianka, która może być jeszcze bardziej dotkliwa, jeżeli będziemy w miejscu, gdzie dostęp do opieki stomatologicznej jest ograniczony.
  • Zachowaj swoją codzienną rutynę – urlop nie zwalnia nas z mycia zębów, nitkowania przestrzeni międzyzębowych i czyszczenia języka. Nawet jeżeli mamy bardzo napięty harmonogram, znalezienie chwili na higienę jamy ustnej jest koniecznością.
  • Spakuj zestaw dentystyczny – zabierz ze sobą niezbędne rzeczy potrzebne do codziennej higieny jamy ustnej: szczoteczkę, pastę do zębów, nić dentystyczną lub wykałaczki i płyn do płukania jamy ustnej.
  • Żuj gumę (bez cukru) – jeżeli chwilowo nie mamy możliwości umycia zębów szczoteczką, warto skorzystać wtedy z gumy do żucia bez cukru. Guma pomaga neutralizować kwasy, minimalizując rozwój bakterii powodujących ubytki. Zwiększa też przepływ śliny, co pomaga zmyć dodatkowe zanieczyszczenia.
  • Wyciągnij szczoteczkę z etui – jeżeli przebywasz w jednym miejscu, nie trzymaj swojej szczoteczki zamkniętej w etui. Postaw ją na zewnątrz, żeby miała możliwość wyschnięcia. Ograniczy to rozwój bakterii.
  • Ogranicz spożycie cukru – w wakacje mamy zwyczaj folgowania sobie. Słodkie desery i przekąski nie są wtedy rzadkością. Warto jednak zadbać o to, żeby nie jeść ich za dużo i wybierać zdrowsze opcje, a jeżeli już skusimy się na coś słodkiego, to miejmy pod ręką szczoteczkę i pastę lub chociaż gumę do życia bez cukru.
Czy lepiej myć zęby przed śniadaniem czy po? Ekspertki rozwiewają wątpliwości

Czy lepiej myć zęby przed śniadaniem czy po? Ekspertki rozwiewają wątpliwości

Mycie zębów to jedna z pierwszych czynności, jakie robimy po przebudzeniu. A przynajmniej tak powinno być w teorii. Zanim weźmiemy łyk kawy i kęs jśniadania, powinniśmy wyszczotkować nasze zęby. Co pr...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Jakich pokarmów unikać w trosce o nasze zęby?

Jedzenie – podobnie jak podróże – to przyjemność. Jednak nie wszystkie pokarmy wpływają na nas jednakowo dobrze. Poza walorami smakowymi mogą przyprawić nas o ból zęba. Jakich pokarmów i napojów powinniśmy unikać?

– Oprócz doraźnych sposobów na oczyszczenie jamy ustnej warto również postarać się nie podjadać zbyt często między posiłkami. Wakacje to okres, kiedy chcemy sobie dogodzić. Pamiętajmy, że zwłaszcza słodycze i inne produkty zawierające cukier wytwarzają szkodliwe dla zębów kwasy – mówi lek. dent. Grzegorz Kruszczyński z centrum stomatologicznego Bimedical w Warszawie.

Zwracajmy uwagę na cukier w produktach spożywczych. Bakterie, które przebywają w jamie ustnej, potrzebują cukru do produkcji kwasów osłabiających szkliwo i uszkadzających zęby. Przez działanie cukru rozpoczyna się proces demineralizacji, a powrót jamy ustnej do normalnych, niekwaśnych warunków pH może zająć nawet godzinę.

Produkty spożywcze, których należy unikać to:

  • słodycze i słodkie przekąski,
  • napoje gazowane,
  • czekolada,
  • ciasteczka,
  • fast food.

Dla utrzymania zdrowia zębów i dziąseł ważne jest spożywanie różnorodnych pokarmów, które są bogate w składniki odżywcze, a także unikanie tych, które zawierają cukry i skrobię.

Chrupiące owoce i warzywa (jabłka, gruszki, seler, marchew) są dobrą opcją na przekąskę między posiłkami. Żucie zwiększa produkcję śliny, a ślina pomaga chronić zęby.

Ważne jest też picie odpowiedniej ilości wody. Napoje bezalkoholowe czy soki owocowe należy spożywać z ostrożnością. Większość napojów bezalkoholowych zawiera kwas fosforowy, przez który jest zakłócona zdolność organizmu do wchłaniania wapnia. Soki owocowe również dostarczają dużo cukru. Skutki picia tych napojów można zminimalizować, pijąc je przez słomkę.

Nie myjesz zębów na noc? Skracasz swoje życie! Zobacz, co ci grozi

Nie myjesz zębów na noc? Skracasz swoje życie! Zobacz, co ci grozi

Chcesz mieć zdrowe serce i żyć dłużej? Myj zęby. Taki wniosek płynie z badania japońskich naukowców, którzy powiązali nieprawidłową higienę jamy ustnej ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób serca...

Monika Góralska
Monika Góralska

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
alexandr
nie ważne czy w domu czy w trasie jak jadę na dłuzej niz 1 dzień to szczoteczka soniczna philipsa jedzie zawsze ze mną po tych klasycznych mam wrazenie ze zęby są niedomyte
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia