Zaszczepieni na grypę NIE umierali na hiszpankę podczas jej epidemii w 1918 roku. Rozpowszechniona informacja jest nieprawdziwa!

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Zalecenie, aby szczególnie osoby starsze nie przyjmowały szczepionki na grypę sezonową, zostało udostępnione na portalu społecznościowym Facebook przez jednego z użytkowników. Widnieją w nim argumenty, jakoby podczas epidemii hiszpanki w 1918 roku, umarły tylko te osoby, które zostały zaszczepione. Dalej czytamy, że „historia lubi się powtarzać”. Wartość merytoryczną informacji poddano ocenie eksperckiej. Okazuje się, że podczas epidemii hiszpańskiej grypy, szczepionka nie była jeszcze wynaleziona.

Fake news o szkodliwości szczepionki na grypę

„Ostrzegajcie ludzi starszych i w sile wieku, aby nie szczepili się na jesieni przeciwko grypie. Hiszpanka 1918 roku zabrała tylko tych zaszczepionych. Historia lubi się powtarzać” – czytamy we wpisie udostępnionym 8 września b.r. na portalu społecznościowym Facebook.

Z powodu ogromnego zainteresowania, post został skierowany do oceny eksperckiej. Już wiadomo, że zawarta w nim informacja, na temat szkodliwości szczepionki na grypę, jest nieprawdziwa.

– W 1918 r. nie było szczepionki przeciwko grypie, ta pojawiła się gdzieś na początku lat czterdziestych XX w., ale jeszcze przed końcem drugiej wojny światowej. Na początku szczepiono żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych – mówi prof. Dorota Cianciara, kierownik Zakładu Epidemiologii i Promocji Zdrowia w Szkole Zdrowia Publicznego, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej.

Gdy panowała hiszpanka szczepionki na grypę nie było

Hiszpańska grypa, potocznie nazywana hiszpanką, w 1918 roku była przyczyną śmierci co najmniej 50 mln ludzi na całym świecie w wieku 20-40 lat. Wczesną wiosną wspomnianego roku miała miejsce pierwsza fala zachorowań, które przebiegały w sposób łagodny. Drugie uderzenie hiszpańskiej grypy w sierpniu 1918 roku i trzecie – zimą na przełomie 1918 i 1919 roku charakteryzowało się niespodziewanie wysoką śmiertelnością. Powodem było towarzyszące hiszpance zapalenie płuc, na które w tamtych latach nie było lekarstwa.

– (Ludzie) Po prostu umierali, bo nie było penicyliny, ani innych skutecznych antybiotyków. Sulfonamidy (rodzaj leku przeciwbakteryjnego) też nie były używane na większą skalę. W tej chwili mamy całą batalię antybiotyków, którymi możemy leczyć zarówno paciorkowce, jak i gronkowce. Lekooporność tych bakterii nie rozwinęła się jeszcze tak daleko, żebyśmy byli bezbronni – mówi dr Grzesiowski, pediatra, immunolog i doktor nauko medycznych.

Dr Paweł Grzesiowski odpowiada na pytania widzów odnośnie jesiennych szczepień przeciwko grypie

Weryfikacja informacji jest kluczowa

Wprowadzająca w błąd informacja, o szkodliwości dla zdrowia szczepień ochronnych, jest nie pierwszą i nie ostatnią. Przestrzegamy internautów przed bezkrytyczną oceną i udostępnianiem materiałów, których wartości merytorycznej nie jesteśmy pewni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia