Szczepionki na grypę towarem deficytowym! Rząd podjął decyzję i objął szczepienie przeciwko grypie zakazem wywozu z kraju

Martyna Jaros
Szczepionka na grypę w obecnym sezonie cieszy się ogromnym zainteresowaniem z powodu panującej pandemii koronawirusa oraz apeli lekarzy
Szczepionka na grypę w obecnym sezonie cieszy się ogromnym zainteresowaniem z powodu panującej pandemii koronawirusa oraz apeli lekarzy CDC on Unsplash
Szczepionka na grypę uzupełniła listę leków i środków medycznych, których nie wolno wywozić z kraju. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że szczepienia nie są celem mafii. Deficyt wynika z niespodziewanie dużego zainteresowania przyjęciem szczepionki na grypę i ogólną małą jej dostępnością.

Szczepionka na grypę deficytowym towarem

Szczepionka na grypę nie cieszyła się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem wśród Polaków. W ubiegłym sezonie przyjęło ją ok. 4,2 procent społeczeństwa, co pozwoliło uplasować się Polsce na końcu listy krajów, jeśli chodzi o tzw. wyszczepialność.

To dlatego, w obecnym sezonie zaskoczeniem okazało się tak duże zainteresowanie przyjęciem szczepionki na grypę. Polacy już w sierpniu pytali o szczepionki, a gdy na rynek trafiło pierwsze 400 tysięcy, rozeszły się one w mgnieniu oka.

Pandemia koronawirusa i apele lekarzy skłaniają Polaków do zaszczepienia się przeciwko drugiej poważnej chorobie zakaźnej, jaką jest grypa.

Szczepionka na grypę objęta zakazem wywozu z kraju

W odpowiedzi na zainteresowanie Polaków szczepionką na grypę, resort zdrowia podjął decyzję, o objęciu jej zakazem wywozu z kraju. Takimi przepisami zostają objęte leki, środki medyczne specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz inne wyroby medyczne zagrożone brakiem dostępności.

Ministerstwo Zdrowia prowadzi rozmowy ukierunkowane na poszukiwanie możliwości zakupu większej liczby szczepień. "Gotowość dostaw" to dziś ok. 1,8 mln, kolejne 200 tys. "jest już zadeklarowanych przez producentów" – zaznacza resort zdrowia. Niestety nie wiadomo, ile szczepionek rzeczywiście trafi na rynek konsumencki, ponieważ problem zaczyna się już w hurtowniach farmaceutycznych.

Jak zapewnia nas ministerstwo, nie ma dziś sygnałów, by deficyt szczepionek stał się celem mafii lekowych, które skupują leki z aptek i wywożą za granicę, gdzie sprzedają je za znacznie wyższą cenę – wyjaśniono.

od 12 lat
Wideo

Szczepić się czy nie szczepić [SONDA]

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia