Zapalenia mięśnia sercowego (ZMS, ang. myocarditis) to bardzo groźny dla zdrowia stan zapalny, który może upośledzać pracę serca, powodując zaburzenia rytmu serca, kołatanie, a nawet niewydolność serca. ZMS często występuje podczas infekcji wirusowej, ale według badań opublikowanych w piśmie „Circulation” może go wywołać również szczepienie przeciwko COVID-19 preparatem mRNA (Pfizer lub Moderna).
Zobacz także:
Zapalenie mięśnia sercowego po szczepionkach mRNA u młodych mężczyzn
Naukowcy postanowili przyjrzeć się przypadkom zapalenia mięśnia sercowego u młodych osób poniżej 21. roku życia. Zebrali oni dane z 26 ośrodków pediatrycznych w USA i Kanadzie. Przeanalizowali 139 przypadków młodych osób w wieku 12-20 lat, u których w ciągu 1 miesiąca po szczepieniu przeciw COVID-19 wystąpiło zapalenie mięśnia sercowego. Większość uczestników badania stanowili nastolatkowie płci męskiej w średnim wieku 15,8 roku.
Prawie 98 proc. wszystkich badanych przypadków zapalenia mięśnia sercowego nastąpiło po podaniu szczepionki mRNA, a 91 proc. po przyjęciu drugiej dawki szczepionki. Najczęstszymi objawami, na które skarżyli się pacjenci, były: ból w klatce piersiowej, gorączka i duszność.
Zapalenie mięśnia sercowego u tych osób zostało potwierdzone za pomocą rezonansu magnetycznego. Objawy pojawiły się średnio 2 dni po zaszczepieniu. Większość pacjentów z ZMS przebywała w szpitalu przez 2-3 dni, a przebieg ich choroby był łagodny. Około 20 proc. badanych trafiło na oddział intensywnej terapii, ale żadna osoba nie zmarła. U podobnego odsetka pacjetnów krótkotrwale została osłabiona funkcja lewej komory serca. Jednak później nastąpiło całkowite przywrócenie sprawności tego organu.
Zapalenie mięśnia sercowego po szczepieniu ma łagodny przebieg
Według autora badania, prof. Dongngan T. Truonga, zapalenie mięśnia sercowego po przyjęciu szczepionki na COVID-19 występujące u osób w wieku poniżej 21 lat, ma łagodny przebieg i szybko ustępuje.
Badacze podkreślają także, że w analizie wzięto pod uwagę tylko osoby zgłaszające się do szpitala, co sugeruje, że miały one silniejsze objawy niż te, które mogły przejść ZMS łagodniej lub bezobjawowo.
Naukowcy nadal nie wiedzą, jakie będą długoterminowe skutki wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego po szczepieniu przeciw COVID-19. Potrzebne są dalsze obserwacje i analizy oraz trzeba wyznaczyć czynniki ryzyka i mechanizmów powstawania tego rzadkiego, ale bardzo groźnego dla zdrowia i życia powikłania poszczepiennego. Szczególnie, że schorzenie to występuje głównie u młodzieży i młodych dorosłych, a szczepionki dostępne są już także dla dzieci.
Podczas zgłaszania siebie lub dziecka na szczepienie należy więc pamiętać, aby poinformować lekarza kwalifikującego do szczepienia przeciwko COVID-19 o wszelkich występujących lub przebytych schorzeniach kardiologicznych. W przypadku przeciwwskazań do przyjęcia szczepionki mRNA należy wybrać szczepionkę wektorową (AstraZeneca lub Johnson&Johnson), ponieważ korzyści ze szczepienia nadal przewyższają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i chronią przed ciężkim przebiegiem COVID-19.
Źródła:
Clinically Suspected Myocarditis Temporally Related to COVID-19 Vaccination in Adolescents and Young Adults Circulation
Study investigates COVID-19 vaccines and myocarditis Medical News Today