Będą szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Europejska Agencja Leków ogłosiła decyzję

Monika Góralska
Monika Góralska
Jest decyzja Europejska Agencja Leków w sprawie stosowania szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci w wieku od 5 do 11 lat.
Jest decyzja Europejska Agencja Leków w sprawie stosowania szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. luckyraccoon/123rf.com
Europejska Agencja Leków (EMA) w czwartek, 25 listopada, zatwierdziła użycie szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Taka decyzja została podyktowana m.in. wzrostem zakażeń i hospitalizacji z powodu COVID-19 u dzieci w tej grupie wiekowej. Proces oceny szczepionki firmy BioNTech/Pfizer trwał od października.

Spis treści

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła rozszerzenie stosowania szczepionki firmy BioNTech/Pfizer przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Taką informację EMA ogłosiła w czwartek, 25 listopada. Opinia agencji zostanie przekazana Komisji Europejskiej, która podejmie ostateczną decyzję.

Na tę wiadomość zareagował już Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pisząc na swoim profilu na Tweeterze:

"EMA pozytywnie rekomenduje szczepionkę na COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat. Po wnikliwej analizie danych dot. skuteczności i bezpieczeństwa zyskujemy skuteczną ochronę dla najmłodszych, ograniczające hospitalizację i ciężki przebieg choroby"

Skuteczność szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci wynosi 90,7 proc.

Do tej pory szczepionka firmy BioNTech/Pfizer przeciwko COVID-19 stosowana była u dzieci i dorosłych od 12. roku życia. W badaniu klinicznym nad zastosowaniem jej u dzieci w wieku 5-11 lat wzięło udział prawie 2000 uczestników. Dzieci podzielono na dwie grupy, z których jednej podano szczepionkę, a drugiej placebo. Wśród 1305 maluchów, które otrzymały szczepionkę tylko u 3 rozwinął się COVID-19, natomiast u 16 z 663 otrzymujących placebo. Skuteczność szczepionki wynosi więc 90,7 proc.

Zobacz także:

Działania niepożądane szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci

U dzieci w wieku 5-11 lat dawka szczepionki będzie niższa niż w szczepionce stosowanej w grupie wiekowej powyżej 12 lat. Natomiast podawana będzie w ten sam sposób, co u starszych dzieci i dorosłych, czyli w postaci wstrzyknięć w mięsień ramienny w dwóch dawkach w odstępie trzech tygodni.

Do najczęstszych niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat należą:

  • ból w miejscu wstrzyknięcia,
  • zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia
  • zmęczenie,
  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • dreszcze.

Objawy te zwykle są łagodne lub umiarkowane i ustępują kilka dni po szczepieniu.

Wzrost liczby hospitalizacji z powodu COVID-19 u dzieci

Korzyść z zaszczepienia w tej grupie wiekowej przewyższa jednak ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, ponieważ obecnie drastycznie wzrasta liczba dzieci chorych i hospitalizowanych z powodu COVID-19.

W czasie środowej konferencji prasowej Grzegorz Cessak poinformował, że w Polsce od początku pandemii do 14 listopada liczba hospitalizacji wśród dzieci wynosiła 17 tys. Natomiast od 5 listopada nastąpił drastyczny wzrost zakażeń i hospitalizacji wśród najmłodszych i w ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowano już 450 przypadków. Jak poinformował Cessak szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat mają trafić do Polski już w połowie grudnia.

Źródło:
Comirnaty COVID-19 vaccine: EMA recommends approval for children aged 5 to 11 European Medicines Agency

ZOBACZ: Szczepienie dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat coraz bliżej. "Decyzja o niezaszczepieniu nie jest wyborem wolnym od ryzyka"

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia