Będą szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Europejska Agencja Leków ogłosiła decyzję

Monika Góralska
Jest decyzja Europejska Agencja Leków w sprawie stosowania szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci w wieku od 5 do 11 lat.
Jest decyzja Europejska Agencja Leków w sprawie stosowania szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. luckyraccoon/123rf.com
Europejska Agencja Leków (EMA) w czwartek, 25 listopada, zatwierdziła użycie szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Taka decyzja została podyktowana m.in. wzrostem zakażeń i hospitalizacji z powodu COVID-19 u dzieci w tej grupie wiekowej. Proces oceny szczepionki firmy BioNTech/Pfizer trwał od października.

Spis treści

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła rozszerzenie stosowania szczepionki firmy BioNTech/Pfizer przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Taką informację EMA ogłosiła w czwartek, 25 listopada. Opinia agencji zostanie przekazana Komisji Europejskiej, która podejmie ostateczną decyzję.

Na tę wiadomość zareagował już Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pisząc na swoim profilu na Tweeterze:

"EMA pozytywnie rekomenduje szczepionkę na COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat. Po wnikliwej analizie danych dot. skuteczności i bezpieczeństwa zyskujemy skuteczną ochronę dla najmłodszych, ograniczające hospitalizację i ciężki przebieg choroby"

Skuteczność szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci wynosi 90,7 proc.

Do tej pory szczepionka firmy BioNTech/Pfizer przeciwko COVID-19 stosowana była u dzieci i dorosłych od 12. roku życia. W badaniu klinicznym nad zastosowaniem jej u dzieci w wieku 5-11 lat wzięło udział prawie 2000 uczestników. Dzieci podzielono na dwie grupy, z których jednej podano szczepionkę, a drugiej placebo. Wśród 1305 maluchów, które otrzymały szczepionkę tylko u 3 rozwinął się COVID-19, natomiast u 16 z 663 otrzymujących placebo. Skuteczność szczepionki wynosi więc 90,7 proc.

Zobacz także:

Działania niepożądane szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci

U dzieci w wieku 5-11 lat dawka szczepionki będzie niższa niż w szczepionce stosowanej w grupie wiekowej powyżej 12 lat. Natomiast podawana będzie w ten sam sposób, co u starszych dzieci i dorosłych, czyli w postaci wstrzyknięć w mięsień ramienny w dwóch dawkach w odstępie trzech tygodni.

Do najczęstszych niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) po podaniu szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat należą:

  • ból w miejscu wstrzyknięcia,
  • zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia
  • zmęczenie,
  • ból głowy,
  • ból mięśni,
  • dreszcze.

Objawy te zwykle są łagodne lub umiarkowane i ustępują kilka dni po szczepieniu.

Wzrost liczby hospitalizacji z powodu COVID-19 u dzieci

Korzyść z zaszczepienia w tej grupie wiekowej przewyższa jednak ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, ponieważ obecnie drastycznie wzrasta liczba dzieci chorych i hospitalizowanych z powodu COVID-19.

W czasie środowej konferencji prasowej Grzegorz Cessak poinformował, że w Polsce od początku pandemii do 14 listopada liczba hospitalizacji wśród dzieci wynosiła 17 tys. Natomiast od 5 listopada nastąpił drastyczny wzrost zakażeń i hospitalizacji wśród najmłodszych i w ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowano już 450 przypadków. Jak poinformował Cessak szczepionki przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat mają trafić do Polski już w połowie grudnia.

Źródło:
Comirnaty COVID-19 vaccine: EMA recommends approval for children aged 5 to 11 European Medicines Agency

ZOBACZ: Szczepienie dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat coraz bliżej. "Decyzja o niezaszczepieniu nie jest wyborem wolnym od ryzyka"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Dalej celebryty!zaszczepta swoje pociechy,a my poobserwujem z uwagą...śmiało tchórzliwe gamonie!!!
P
Piotr
"Agencja uznała, że korzyści ze stosowania preparatu Comirnaty u dzieci w wieku od 5 do 11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego COVID-19." Jakie są korzyści dla dzieci, skoro i tak nie chorują, a jak wiadomo szczepienia nie hamują transmisji wirusa ? Ludzie oni kłamią nam w żywe oczy ! Jak nie nazwać tego depopulacją ?!
G
Gość
Od dzieci się odpiedrolić, żałosna szczepionkowa sekto z kronapiedrolcem na czole!
G
Gość
26 listopada, 00:28, Gość:

Czy szczepienie boli ? a myślenie?

Szczepta się 17 dawką. (Przed)ostatnia prosta! Razem pokonajcie 53 falę...

G
Gość
Czy szczepienie boli ? a myślenie?
G
Gość
Autorzy publikacji zwracają jednak uwagę, że młodzi ludzie byli dotychczas generalnie oszczędzani przez chorobę, a szczepienie ich w ogóle przeciw infekcjom układu oddechowego jest dyskusyjne. Podają trzy powody.

Pierwszy to ograniczone korzyści ze szczepienia osób, które doświadczają zwykle łagodnego przebiegu choroby. Naukowcy zwracają uwagę, że u dzieci do 12. roku życia przebieg COVID-19 przypomina grypę. Jednocześnie zaznaczają, że szczepienia mogą być potrzebne w niektórych grupach, np. z różnymi chronicznymi schorzeniami predysponującymi do powikłań.

Kolejny powód przytaczany przez autorów opracowania - naukowców z Emory University i Pennsylvania State University - ma związek z przenoszeniem wirusa. Piszą oni, że choć dzieci zwykle mają więcej kontaktów z rówieśnikami niż dorośli - to w przypadku SARS-CoV-2 rzadziej się zakażają i słabiej przenoszą wirusa. Badacze podają przykład Norwegii, gdzie utrzymano niski poziom transmisji mimo otwartych szkół.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia