Spis treści
Wysokie ciśnienie krwi upośledza pamięć, koncentrację i spowalnia refleks
Nieprawidłowe ciśnienie krwi oznaczane jest jako wartość wyższa niż 140/90 mmHg. Jak podaje Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), na nadciśnienie tętnicze krwi w Polsce obecnie choruje prawie 10 mln osób, a liczba nowych pacjentów do 2035 roku zwiększy się o 5 mln. To pokazuje, jak poważnym problemem są choroby układu krążenia.
Wielu naukowców bada, jak nadciśnienie tętnicze krwi wpływa na stan zdrowia organizmu. Obecnie wiadomo, że bagatelizowanie tego schorzenia lub nieodpowiednie leczenie może prowadzić do szeregu powikłań, w tym:
- miażdżycy,
- zawału serca,
- przerostu lewej komory i niewydolności serca,
- udaru mózgu,
- niewydolności nerek,
- pogorszenia wzroku.
Natomiast najnowsze badanie opublikowane w Journal of Alzheimer’s Disease potwierdza, że u osób z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi znacznie częściej dochodzi do zaburzeń funkcji poznawczych, czyli pogorszenia pamięci krótko- i długotrwałej, spowolnienia reakcji na bodźce i wydłużenia procesu uczenia się, w porównaniu do osób z prawidłowym ciśnieniem krwi. Autorzy badania zaznaczają, że nadciśnienie jest jednym z głównych czynników rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, w tym demencji.
– Nasze odkrycia sugerują, że wysokie ciśnienie krwi powoduje szybszy spadek funkcji poznawczych, a przyjmowanie leków na nadciśnienie spowalnia tempo tego spadku – skomentowała Deborah Levine, profesor medycyny wewnętrznej z Akademickiego Centrum Medycznego UM, Michigan Medicine.
Sprawdź: Dlaczego ciśnienie tętnicze krwi należy mierzyć w obu rękach?
Naukowcy wykonali przegląd sześciu dużych badań, dotyczących wpływu ciśnienia tętniczego krwi na organizm człowieka, z uwzględnieniem funkcji poznawczych. W analizowanych badaniach łącznie udział wzięło ponad 24 tys. ochotników powyżej 18. roku życia, a w momencie rozpoczęcia badań żaden z nich nie miał oznak wczesnej demencji. Średni czas obserwacji każdej osoby wynosił 8 lat, a u wszystkich uczestników oceniano ciśnienie skurczowe i rozkurczowe krwi. Eksperci analizując dostępne wyniki badan zaobserwowali, że pogorszenie pamięci i trudność w koncentracji pojawiały się wraz ze wzrostem ciśnienia tętniczego powyżej 140/90 mmHg niezależnie od pochodzenia etnicznego.
Eksperci zaznaczają, że udar mózgu, który jest częstym powikłaniem nadciśnienia tętniczego krwi, może zwiększać ryzyko demencji nawet o 50 proc. Autorzy badania uważają, że istnieje konieczność dalszych badań, które pozwoliły dokładniej zrozumieć wpływ czynników naczyniowych, takich jak ciśnienie tętnicze i poziom glukozy we krwi na pogorszenie funkcji poznawczych i rozwój chorób neurodegeneracyjnych.
Jak obniżyć ciśnienie tętnicze krwi?
W profilaktyce nadciśnienia tętniczego krwi i zachowania funkcji poznawczych na wysokim poziomie konieczna jest zmiana stylu życia. Jak wykazano w licznych badaniach, umiarkowany ruch na poziomie 4 tys. kroków dziennie łagodnie obniża ciśnienie skurczowe krwi, a także zmniejsza o 25 proc. ryzyko rozwoju zaburzeń poznawczych i demencji.
Co jeszcze można zrobić, aby obniżyć ciśnienie tętnicze krwi? Poniżej przedstawiamy kilka zasad:
- Stosuj zbilansowaną dietę, która będzie źródłem witamin, związków mineralnych, kwasów omega-3 i błonnika pokarmowego. Możesz spróbować diety DASH, która polecana jest przy nadciśnieniu.
- Unikaj solenia potraw oraz ogranicz sól do 3-4 g dziennie. Pamiętaj, że sól dodawana jest również do gotowych produktów np. pieczywa i makaronów.
- Unikaj używek, w tym nadmiernego picia alkoholu, palenia papierosów i picia kawy powyżej 4 filiżanek dziennie.
- Wysypiaj się. Odpowiednia ilość snu powinna wynosić 7-8 godzin dziennie.
- Wypróbuj zioła obniżające ciśnienie tętnicze krwi. Napary roślinne mogą wspierać leczenie farmakologiczne, jednak ich picie należy wcześniej skonsultować z lekarzem.
- Unikaj przewlekłego stresu, a jeśli to niemożliwe – codziennie wieczorem zrelaksuj się przy jodze, medytacji lub weź odprężającą kąpiel z olejkami eterycznymi.
Zobacz też: Jak przygotować relaksującą kąpiel?
Źródło: High blood pressure causes faster cognitive decline, new study finds News Medical