Spis treści
Te choroby trzeba zgłaszać do Sanepidu od 4 sierpnia 2023 r.
Groźne choroby zakaźne będą lepiej kontrolowane przez Sanepid. Już 4 sierpnia 2023 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia, który nakłada na szpital obowiązek raportowania przypadków zakażeń do Państwowej Ispekcji Sanitarnej.
W rozporządzeniu wyszczególniono następujące choroby zakaźne:
- błonica (dyfteryt),
- cholera,
- dur brzuszny (tyfus),
- dury rzekome A, B i C,
- gruźlica,
- polio (poliomyelitis, ostre nagminne porażenie dziecięce),
- mpox (dawniej: ospa małpia).
Sprawdź: Japonia. Pierwszy zgon na mpox
Nowy obowiązek dotyczy przekazywania danych o wynikach leczenia zakażenia albo o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca, czyli pacjenta po wyleczeniu się z choroby.
Informacje będą przekazywane do Sanepidu przed wypisaniem do domu:
- osoby zakażonej,
- osoby chorej,
- osoby podejrzanej o zakażenie,
- osoby podejrzanej o zachorowanie,
- ozdrowieńca.
Skąd nowy obowiązek w sprawie chorób zakaźnych?
Choroby zakaźne, na temat których informacje będzie zbierał Sanepid, mają ciężki, potencjalnie śmiertelny przebieg. Mogą szerzyć się jak epidemia, ponieważ przenoszą się między ludźmi. Z tego powodu pacjenci obowiązkowo leczeni są w szpitalu.
Chociaż prowadzone są szczepienia przeciwko tym chorobom albo zostały one w przeszłości wyeliminowane na terenie Polski (poza stosunkowo nową tzw. małpią ospą, według nomenklatury WHO – mpox), MZ ostrzega o istnieniu stałego ryzyka „zawleczenia tych chorób zakaźnych z obszarów ich występowania”.
W przypadku poliomyelitis, nazywanego także chorobą Heinego-Medina, działania są skoordynowane z programem WHO, który ma na celu całkowitą eliminację wirusa polio na świecie.
Jak długo trwa nosicielstwo groźnych chorób zakaźnych?
Nowy obowiązek szpitali dotyczy także przypadków nosicielstwa. Jak zwrócono uwagę, w przypadku wskazanych chorób ustąpienie objawów u pacjentów nie oznacza braku patogenów w organizmie.
Kontakt z nosicielem choroby grozi zarażeniem. W przypadku błonicy wywoływanej przez Corynebacterium diphteriae bakteria bytuje w gardle. Źródłem zakażenia w przypadku pozostałych patogenów są jelita, przy czym najmniej wiemy na temat mpox, którego przypadki potwierdzano również w kraju.
Eksperci zwracają uwagę, że w przypadku cholery spowodowanej przez przecinkowce cholery (Vibrio cholerae) nosicielstwo może utrzymywać się jeszcze przez okres kilku miesięcy od ustąpienia objawów infekcji. W Polsce osoby podejrzane o zachorowanie i z potwierdzonym zakażeniem są objęte obowiązkiem izolacji w warunkach szpitalnych.
W przypadku pacjentów z gruźlicą do Sanepidu będą trafiać raporty nt. wyników leczenia przeciwprątkowego. Po wyeliminowaniu prątków cholery w wydzielinie dróg oddechowych będzie możliwe prowadzenie dalszego leczenia w warunkach domowych. Natomiast chorzy z durem brzusznym czy rzekomym mogą być nosicielami pałeczek Salmonella typhi lub S. paratyphi przez wiele miesięcy lub lat.
Zobacz też:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?