Spis treści
Te choroby trzeba zgłaszać do Sanepidu od 4 sierpnia 2023 r.
Groźne choroby zakaźne będą lepiej kontrolowane przez Sanepid. Już 4 sierpnia 2023 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia, który nakłada na szpital obowiązek raportowania przypadków zakażeń do Państwowej Ispekcji Sanitarnej.
W rozporządzeniu wyszczególniono następujące choroby zakaźne:
- błonica (dyfteryt),
- cholera,
- dur brzuszny (tyfus),
- dury rzekome A, B i C,
- gruźlica,
- polio (poliomyelitis, ostre nagminne porażenie dziecięce),
- mpox (dawniej: ospa małpia).
Sprawdź: Japonia. Pierwszy zgon na mpox
Nowy obowiązek dotyczy przekazywania danych o wynikach leczenia zakażenia albo o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca, czyli pacjenta po wyleczeniu się z choroby.
Informacje będą przekazywane do Sanepidu przed wypisaniem do domu:
- osoby zakażonej,
- osoby chorej,
- osoby podejrzanej o zakażenie,
- osoby podejrzanej o zachorowanie,
- ozdrowieńca.
7 chorób, którymi możesz się zarazić podczas wakacji w ciepłych krajach
Wakacje to beztroski czas. Odpoczywamy, zwiedzamy, odpoczywamy na plaży i w wodzie, smakujemy lokalną kuchnię. Popularnym celem podróży Polaków są kraje basenu Morza Śródziemnego. Często nie zdajemy s...
Skąd nowy obowiązek w sprawie chorób zakaźnych?
Choroby zakaźne, na temat których informacje będzie zbierał Sanepid, mają ciężki, potencjalnie śmiertelny przebieg. Mogą szerzyć się jak epidemia, ponieważ przenoszą się między ludźmi. Z tego powodu pacjenci obowiązkowo leczeni są w szpitalu.
Chociaż prowadzone są szczepienia przeciwko tym chorobom albo zostały one w przeszłości wyeliminowane na terenie Polski (poza stosunkowo nową tzw. małpią ospą, według nomenklatury WHO – mpox), MZ ostrzega o istnieniu stałego ryzyka „zawleczenia tych chorób zakaźnych z obszarów ich występowania”.
W przypadku poliomyelitis, nazywanego także chorobą Heinego-Medina, działania są skoordynowane z programem WHO, który ma na celu całkowitą eliminację wirusa polio na świecie.
Jakie szczepienia ochronne trzeba wykonać przed podrożą?
Podróż za granicę to ryzyko zarażenia się groźnymi chorobami. Niebezpieczny jest zwłaszcza wyjazd w tropiki i miejsca o niskim standardzie sanitarnym, jednak przed wieloma chorobotwórczymi drobnoustro...
Jak długo trwa nosicielstwo groźnych chorób zakaźnych?
Nowy obowiązek szpitali dotyczy także przypadków nosicielstwa. Jak zwrócono uwagę, w przypadku wskazanych chorób ustąpienie objawów u pacjentów nie oznacza braku patogenów w organizmie.
Kontakt z nosicielem choroby grozi zarażeniem. W przypadku błonicy wywoływanej przez Corynebacterium diphteriae bakteria bytuje w gardle. Źródłem zakażenia w przypadku pozostałych patogenów są jelita, przy czym najmniej wiemy na temat mpox, którego przypadki potwierdzano również w kraju.
Eksperci zwracają uwagę, że w przypadku cholery spowodowanej przez przecinkowce cholery (Vibrio cholerae) nosicielstwo może utrzymywać się jeszcze przez okres kilku miesięcy od ustąpienia objawów infekcji. W Polsce osoby podejrzane o zachorowanie i z potwierdzonym zakażeniem są objęte obowiązkiem izolacji w warunkach szpitalnych.
W przypadku pacjentów z gruźlicą do Sanepidu będą trafiać raporty nt. wyników leczenia przeciwprątkowego. Po wyeliminowaniu prątków cholery w wydzielinie dróg oddechowych będzie możliwe prowadzenie dalszego leczenia w warunkach domowych. Natomiast chorzy z durem brzusznym czy rzekomym mogą być nosicielami pałeczek Salmonella typhi lub S. paratyphi przez wiele miesięcy lub lat.