Spis treści
Czy koronawirus wraca?
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący COVID-19 wciąż jest w obiegu, choć latem odnotowuje się znacznie mniej zakażeń ze względu na wysokie temperatury. Optymalne warunki będzie miał jednak jesienią i zimą.
– Koronawirus nigdy nie zniknął, a teraz się uaktywnił. Ale uaktywnił się na szczęście w formie Omikronu – tłumaczy dr dr Michał Sutkowski, specjalista chorób wewnętrznych i medycyny rodzinnej. – Od dwóch i pół roku mamy do czynienia z koronawirusem w takiej lżejszej postaci. Grupa Omikronu, która teraz będzie nas atakowała, nazywa się „FLiRT”.
Zobacz też: Nadchodzi jesienna fala COVID-19? Rośnie sprzedaż testów oraz liczba zakażonych koronawirusem
Objawy infekcji to kaszel, katar, ogólne zmęczenie, bóle kostno-stawowe.
Zobacz też: „Ten sezon będzie trudny”. Okres infekcyjny już się rozpoczął. Kiedy szczyt zachorowań na COVID-19 i grypę?
– To trochę przypomina grypę, która nas mocno atakuje – wyjaśnia specjalista. Wymienił też, kto może liczyć się z cięższym przebiegiem infekcji. – Osoby szczególnie narażone to osoby starsze i dzieci. A także osoby, które niezależnie od wieku zmagają się z chorobą nowotworową, cukrzycą, otyłością, astmą oskrzelową.
Zobacz też: COVID-19 w Paryżu. Pozytywne wyniki testów u sportowców na olimpiadzie
Jak podkreślił dr Sutkowski, w Stanach Zjednoczonych odnotowano już trzydzieści pięć przypadków tej odmiany. Jest zagrożeniem również w Europie. Sytuacja związana z zachorowaniami na COVID-19 pogorszyła się m.in. w Grecji.
Czy jest szczepionka na wariant FLiRT?
Szczepionka na nowy wariant koronawirusa jeszcze nie jest gotowa. Co więcej, osoby zaszczepione wcześniejszymi wersjami preparatu nie mają pełnej ochrony przed wariantem FLiRT.
– Wirus będzie dawał objawy nawet u osób zaszczepionych – ostrzega lekarz. – Ten wariant koronawirusa już się wymyka tym szczepieniom, które mieliśmy wcześniej. Nawet szczepionka ubiegłoroczna nie jest tak bardzo skuteczna na COVID-19 w obecnej postaci.
Jak podkreślił dr Sutkowski, koronawirus zostanie z nami. Choć może przebiegać bez objawów lub przy niewielkim ich nasileniu, oraz tak, jak ostatnio, z nasilonymi objawami ze strony układu pokarmowego, stanowi zagrożenie dla osób podatnych na ciężki przebieg zakażenia.
– Czekamy na szczepionkę, która będzie odpowiadała na ten wariant, który jest teraz. To będzie trochę jak z grypą. Powinniśmy co roku szczepić się przeciwko grypie, ale za każdym razem ta szczepionka jest nieco zmieniona i podobnie będzie z koronawirusem – mówi specjalista, który ocenia też szanse na nowy preparat. – Realnie spodziewam się, że szczepionka na nową odmianę koronawirusa będzie w listopadzie. Rząd zamówił tę szczepionkę i ona będzie. Powinni być też chętni do zaszczepienia. Osoby starsze bezwzględnie namawiam.
Zgodnie z informacjami podanymi przez minister zdrowia Izabelę Leszczynę 25 lipca, resort zdrowia już złożył zamówienie na zmodyfikowaną szczepionkę przeciwko COVID-19, która jest dostosowana do nowego wariantu wirusa.
Tymczasem od 31 sierpnia do momentu wydania nowych zaleceń nie będzie można zapisać się na wizytę i wykonać szczepienia przeciwko COVID-19 w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej i w aptekach. Jak wynika z komunikatu MZ, powodem są terminy ważności szczepionek dostosowanych do podwariantu BA.4-5 i podwariantu XBB.1.5 koronawirusa.
Źródło: