W Poznaniu urodziły się czworaczki! Dzieci ważyły łącznie ponad 7 kilogramów! "Taki poród nie zdarza się codziennie"

Weronika Błaszczyk
Weronika Błaszczyk
Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Dostały na imię: Hanna, Laura, Lilianna i Sofia.
Dostały na imię: Hanna, Laura, Lilianna i Sofia. Małgorzata Kolczyńska
3 stycznia w poznańskim szpitalu doszło do niecodziennego porodu. Urodziły się czworaczki - cztery dziewczynki. Szpital potwierdził, że to wcześniaki, mimo to ich stan jest stabilny. Lekarze jednak bardzo optymistycznie patrzą na ich przyszłość.

Wczoraj, 3 stycznia, w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. Heliodora Święcickiego urodziły się czworaczki - cztery dziewczynki.

- Taki poród nie zdarza się codziennie

- podała Małgorzata Kolczyńska - rzeczniczka prasowa szpitala.

Dziewczynki dostały na imię: Hanna, Laura, Lilianna i Sofia.

- Serdeczne gratulacje dla rodziców: pani Oksany i pana Tomasza oraz brata dziewczynek dwuletniego Tymona - napisała na swoim profilu na Facebooku Gmina Kostrzyn.

- Ogromne podziękowania należą się Lekarzom, Położnym i Pielęgniarkom Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego przy ulicy Polnej w Poznaniu za wspaniałą opiekę i profesjonalizm – przekazuje Pan Tomasz. - Dziewczynki i mama czują się dobrze. Poród odbył się bez komplikacji. Podziękowania należą się także naszym rodzinom za nieustające wsparcie i pomoc podczas okresu oczekiwania.

Dostały na imię: Hanna, Laura, Lilianna i Sofia.
Dostały na imię: Hanna, Laura, Lilianna i Sofia. Małgorzata Kolczyńska

Wsparcie dla rodziny od gminy Kostrzyn

Gmina Kostrzyn zadeklarowała szerokie wsparcie dla rodziny. Zabezpieczona zostanie ona w środki higieniczne, zakupione zostaną wózki. Ośrodek Pomocy Społecznej przygotowuje pomoc w zakresie usług opiekuńczych wykwalifikowanego pracownika. Rodzina może liczyć także na wsparcie finansowe zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn o pomocy rodzinie, w której podczas jednego porodu urodziło się więcej niż jedno dziecko.

- Spotkaliśmy się z dyrektorami i radami rodziców: szkoły podstawowej, przedszkola „Pozytywka” i żłobka w Siekierkach w celu podjęcia wspólnej inicjatywy zorganizowania wsparcia przez Mieszkańców – mówi Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza - W najbliższym czasie będziemy podejmować inicjatywy szerokiej i długofalowej pomocy, której koordynatorami będą instytucje oświatowe.

Dostały na imię: Hanna, Laura, Lilianna i Sofia.
Dostały na imię: Hanna, Laura, Lilianna i Sofia. Małgorzata Kolczyńska

Na sali porodowej było 30 osób

Z tej okazji szpital przygotował briefing prasowy. Brał w nim udział profesor Wiesław Markwitz, lekarz kierujący zespołem przyjmującym poród oraz lekarz Dawid Szpech, pracownik pierwszej kliniki Neonatologii.

- W sumie noworodki ważyły 7 kilogramów 30 gram. Jeżeli do tego dołożymy cztery łożyska o masie prawie 2 kilogramów, to masa była imponująca. Brzuszek mamy przed samym rozwiązaniem był naprawdę duży - mówi profesor.

Wszystkie płody były położone nienaturalnie - dwa poprzecznie, a dwa w położeniu miednicowym. Rozwiązanie naturalne nie byłoby możliwe.

Poród odbywał się przez cięcie cesarskie.

- Jest to duża radość, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Byliśmy przygotowani na ten poród już przed świętami. Musieliśmy utrzymywać wolne stanowiska na intensywnej terapii z obawy, gdyż taki poród mógł zakończyć się niespodziewanie. Ginekolodzy przygotowywali mamę na poród planowy, czyli wykonanie cięcia cesarskiego - mówi Dawid Szpech.

Do takiego porodu zaangażowane jest bardzo dużo osób. Na sali znajdowało się blisko 30 osób. Wcześniaki wymagają bardzo dużo dodatkowych działań na sali porodowej.

- Ich stan jest stabilny. Wszystkie dzieci wymagają wsparcia oddechu, ze względu na niewydolność oddechową, która towarzyszy wcześniactwu - dodaje.

Okres pobytu dzieci w szpitalu będzie wynosił około 3-4 tygodni. Muszą być wydolne oddechowo oraz osiągnąć masę co najmniej 2000 gramów.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: wydawca@glos.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Poznaniu urodziły się czworaczki! Dzieci ważyły łącznie ponad 7 kilogramów! "Taki poród nie zdarza się codziennie" - Głos Wielkopolski

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia