Ukraińscy pacjenci kupią leki na receptę w polskiej aptece. Farmaceuta może zrealizować zagraniczną receptę lub ją wypisać

Monika Góralska
Monika Góralska
Farmaceuta ma obowiązek zrealizować receptę pacjenta z Ukrainy. Może również wystawić receptę w przypadku jej braku.
Farmaceuta ma obowiązek zrealizować receptę pacjenta z Ukrainy. Może również wystawić receptę w przypadku jej braku. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Udostępnij:
Naczelna Izba Aptekarska (NIA) wydała komunikat przypominający farmaceutom o obowiązku realizacji recept wystawionych również w krajach spoza Unii Europejskiej. Informacja ta pojawiła się w związku z napływem do naszego kraju obywateli z Ukrainy uciekających przed wojną wywołaną przez Rosjan. Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje natomiast, że w przypadku braku recepty farmaceuta może ją sam wypisać i zrealizować. Najważniejsze jest, aby nie odsyłać pacjenta potrzebującego leków.

Spis treści

Ukraińską receptę można zrealizować w Polsce

W związku z sytuacją, jaka ma miejsce na Ukrainie i możliwością pojawienia się dużej liczby obywateli Ukrainy w Polsce, chcemy przypomnieć, iż apteka ogólnodostępna jest uprawniona, a nawet ma obowiązek realizacji recept wystawionych w innych krajach, aniżeli kraje EU – przypomina farmaceutom prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska w komunikacie NIA.

Również były prezes NIA Michał Byliniak na swoim Twitterze poinformował w języku ukraińskim, że w razie problemów z realizacją recept należy zgłosić się do apteki powiatowej. Zamieścił także link do listy aptek powiatowych.

Farmaceuci mogą mieć problem z odczytaniem zagranicznej recepty napisanej cyrylicą, jednak aptekarz z Opola, Jerzy Przystajko, prosi, aby mimo to obsłużyć pacjentów posiadających taką receptę i nie odsyłać ich bez potrzebnego im leku.

Jakie dane powinny znaleźć się na recepcie?

W komunikacie Naczelna Izba Aptekarska przypomina, że aby farmaceuta mógł zrealizować receptę wystawioną w kraju innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), muszą znaleźć się na niej dane, które określa §15 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 grudnia 2021 roku, takie jak:

  • imię lub imiona i nazwisko pacjenta,
  • adres pacjenta,
  • nazwę leku powszechnie stosowaną (międzynarodową) albo nazwę handlową,
  • postać,
  • moc,
  • ilość,
  • datę wystawienia recepty,
  • dane osoby wystawiającej receptę określone w artykule 96a ust. 1 pkt 3 lit. a, b i ustawy – Prawo farmaceutyczne w formie nadruku albo pieczęci oraz własnoręczny podpis osoby wystawiającej receptę (mowa tu o numerze telefonu do osoby, która wystawiła receptę lub adres poczty elektronicznej tej osoby).

Zagraniczna recepta jest w pełni odpłatna, pacjent nie ma więc możliwości uzyskania ryczałtu na dany lek.

Farmaceuta może wystawić receptę

Główny Inspektor Farmaceutyczny wystosował natomiast komunikat, w którym przypomina farmaceutom o ich uprawnieniu do wypisywania recept w przypadku ich braku u pacjentów zgłaszających się po lek do apteki. GIF informuje:

Farmaceuta pracujący w aptece lub punkcie aptecznym w sytuacji zagrożenia zdrowia pacjenta, jest uprawniony do wystawienia recepty na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp (z zastrzeżeniem środków kontrolowanych). Recepta farmaceutyczna wystawiana jest elektronicznie i musi zawierać dane wyszczególnione w art. 96a ust. 1 (z wyłączeniem pkt 5 lit. b) oraz przyczynę wydania leku. Wyżej wymienione recepty realizowane są z pełną odpłatnością – 100% i wymagane jest ich ewidencjonowanie. Dodatkowo, w szczególnych sytuacjach regulowanych zapisami ustawy, tj. brak dostępu do systemu e-zdrowia (P1) oraz zagrożenie zdrowia pacjenta o nieustalonej tożsamości, możliwe jest wystawienie recepty farmaceutycznej w postaci papierowej.

GIF podkreśla również, że każdy farmaceuta może także wystawiać receptę na siebie lub członka swojej rodziny zarówno w postaci elektronicznej, jak i papierowej. Przed wystawieniem recepty farmaceuta przeprowadzi niezbędny wywiad z pacjentem na temat objawów, występowania chorób przewlekłych, przyjmowanych leków itp.

W spontanicznej akcji podjętej przez mgr farm. Agnieszkę Anczykowską powstał zrealizowany przez farmaceutkę plakat w języku polskim i ukraińskim, na którym w bardzo dokładny i przystępny sposób informuje ona pacjentów z Ukrainy o możliwości uzyskania leków na receptę w polskich aptekach. Warto udostępnić ten plakat w swoich mediach społecznościowych lub wydrukować i powiesić w aptece.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie