Ukraińscy pacjenci kupią leki na receptę w polskiej aptece. Farmaceuta może zrealizować zagraniczną receptę lub ją wypisać

Monika Góralska
Monika Góralska
Farmaceuta ma obowiązek zrealizować receptę pacjenta z Ukrainy. Może również wystawić receptę w przypadku jej braku.
Farmaceuta ma obowiązek zrealizować receptę pacjenta z Ukrainy. Może również wystawić receptę w przypadku jej braku. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Naczelna Izba Aptekarska (NIA) wydała komunikat przypominający farmaceutom o obowiązku realizacji recept wystawionych również w krajach spoza Unii Europejskiej. Informacja ta pojawiła się w związku z napływem do naszego kraju obywateli z Ukrainy uciekających przed wojną wywołaną przez Rosjan. Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje natomiast, że w przypadku braku recepty farmaceuta może ją sam wypisać i zrealizować. Najważniejsze jest, aby nie odsyłać pacjenta potrzebującego leków.

Spis treści

Ukraińską receptę można zrealizować w Polsce

W związku z sytuacją, jaka ma miejsce na Ukrainie i możliwością pojawienia się dużej liczby obywateli Ukrainy w Polsce, chcemy przypomnieć, iż apteka ogólnodostępna jest uprawniona, a nawet ma obowiązek realizacji recept wystawionych w innych krajach, aniżeli kraje EU – przypomina farmaceutom prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska w komunikacie NIA.

Również były prezes NIA Michał Byliniak na swoim Twitterze poinformował w języku ukraińskim, że w razie problemów z realizacją recept należy zgłosić się do apteki powiatowej. Zamieścił także link do listy aptek powiatowych.

Farmaceuci mogą mieć problem z odczytaniem zagranicznej recepty napisanej cyrylicą, jednak aptekarz z Opola, Jerzy Przystajko, prosi, aby mimo to obsłużyć pacjentów posiadających taką receptę i nie odsyłać ich bez potrzebnego im leku.

Jakie dane powinny znaleźć się na recepcie?

W komunikacie Naczelna Izba Aptekarska przypomina, że aby farmaceuta mógł zrealizować receptę wystawioną w kraju innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), muszą znaleźć się na niej dane, które określa §15 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23 grudnia 2021 roku, takie jak:

  • imię lub imiona i nazwisko pacjenta,
  • adres pacjenta,
  • nazwę leku powszechnie stosowaną (międzynarodową) albo nazwę handlową,
  • postać,
  • moc,
  • ilość,
  • datę wystawienia recepty,
  • dane osoby wystawiającej receptę określone w artykule 96a ust. 1 pkt 3 lit. a, b i ustawy – Prawo farmaceutyczne w formie nadruku albo pieczęci oraz własnoręczny podpis osoby wystawiającej receptę (mowa tu o numerze telefonu do osoby, która wystawiła receptę lub adres poczty elektronicznej tej osoby).

Zagraniczna recepta jest w pełni odpłatna, pacjent nie ma więc możliwości uzyskania ryczałtu na dany lek.

Farmaceuta może wystawić receptę

Główny Inspektor Farmaceutyczny wystosował natomiast komunikat, w którym przypomina farmaceutom o ich uprawnieniu do wypisywania recept w przypadku ich braku u pacjentów zgłaszających się po lek do apteki. GIF informuje:

Farmaceuta pracujący w aptece lub punkcie aptecznym w sytuacji zagrożenia zdrowia pacjenta, jest uprawniony do wystawienia recepty na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp (z zastrzeżeniem środków kontrolowanych). Recepta farmaceutyczna wystawiana jest elektronicznie i musi zawierać dane wyszczególnione w art. 96a ust. 1 (z wyłączeniem pkt 5 lit. b) oraz przyczynę wydania leku. Wyżej wymienione recepty realizowane są z pełną odpłatnością – 100% i wymagane jest ich ewidencjonowanie. Dodatkowo, w szczególnych sytuacjach regulowanych zapisami ustawy, tj. brak dostępu do systemu e-zdrowia (P1) oraz zagrożenie zdrowia pacjenta o nieustalonej tożsamości, możliwe jest wystawienie recepty farmaceutycznej w postaci papierowej.

GIF podkreśla również, że każdy farmaceuta może także wystawiać receptę na siebie lub członka swojej rodziny zarówno w postaci elektronicznej, jak i papierowej. Przed wystawieniem recepty farmaceuta przeprowadzi niezbędny wywiad z pacjentem na temat objawów, występowania chorób przewlekłych, przyjmowanych leków itp.

W spontanicznej akcji podjętej przez mgr farm. Agnieszkę Anczykowską powstał zrealizowany przez farmaceutkę plakat w języku polskim i ukraińskim, na którym w bardzo dokładny i przystępny sposób informuje ona pacjentów z Ukrainy o możliwości uzyskania leków na receptę w polskich aptekach. Warto udostępnić ten plakat w swoich mediach społecznościowych lub wydrukować i powiesić w aptece.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia