Polscy farmaceuci angażują się w pomoc uchodźcom – w ramach akcji „Farmaceuci dla Ukrainy” zbierają środki medyczne i leki

Monika Góralska
Monika Góralska
W ramach akcji „Farmaceuci dla Ukrainy” powstała strona internetowa farmaceucidlaukrainy.pl, na której znajdziesz zweryfikowane zbiórki pieniędzy i rzeczy dla uchodźców.
W ramach akcji „Farmaceuci dla Ukrainy” powstała strona internetowa farmaceucidlaukrainy.pl, na której znajdziesz zweryfikowane zbiórki pieniędzy i rzeczy dla uchodźców. kzenon/123rf.com
W czasie trwającej wojny na Ukrainie Naczelna Izba Aptekarska uruchomiła stronę farmaceucidlaukrainy.pl, na której można znaleźć prowadzone obecnie w naszym kraju różne formy wsparcia humanitarnego: zarówno punkty zbiórek materialnych i pieniężnych, jak i informacje dla lekarzy i farmaceutów na temat wystawiania oraz realizowania recept dla obywateli Ukrainy.

Spis treści

Podczas aktualnie trwającej na Ukrainie wojny Polska niesie pomoc humanitarną najbardziej potrzebującym. Tuż po pierwszych informacjach na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz wzrastającej fali uchodźców przybywających do naszego kraju ruszyły zbiórki środków finansowych i materialnych dla Ukraińców. Niestety wśród nich pojawiają się również fałszywe konta oraz podejrzane strony, na których wyłudzane są wpłaty pieniężne na rzekomą pomoc Ukrainie. Warto więc sprawdzić daną zbiórkę i nie wpłacać pieniędzy na konto nieznanej fundacji czy firmy.

Pomoc dla Ukraińców na stronie farmacjadlaukrainy.pl

Zweryfikowanie danej zbiórki ułatwi utworzona przez Naczelną Izbę Aptekarską strona internetowa [b]farmacjadlaukrainy.pl[/b], na której znajdziemy różne formy pomocy humanitarnej w postaci wsparcia finansowego oraz pomocy materialnej, czyli miejsc zbiórek i list potrzebnych uchodźcom rzeczy. Są to zweryfikowane zbiórki, które przeprowadza m.in. Polski Czerwony Krzyż czy Polska Misja Medyczna, mamy więc pewność, że wpłacone pieniądze i podarowane rzeczy faktycznie trafią do osób najbardziej ich potrzebujących.

Informacje o akcji #FarmaceucidlaUkrainy oraz uruchomieniu strony farmaceucidlaukrainy.pl podał w swoich mediach społecznościowych prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Tomasz Lelento:

Farmaceuta może wypisać receptę dla obywatela Ukrainy

Na stronie podane są również informacje dla lekarzy i farmaceutów na temat wystawiania recept dla uchodźców w Polsce oraz realizowania recept ukraińskich. Medycy znajdą tu dokładne instrukcje, jak wystawić receptę dla obywatela Ukrainy zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Na stronie umieszczono także wzory dokumentów tożsamości, jakimi może legitymować się mieszkaniec Ukrainy, a są wśród nich dowód osobisty, paszport czy karta pobytu. Dane z dokumentu są potrzebne do wystawienia i zrealizowania recepty zarówno przez lekarza, jak i farmaceutę.

W aptece można zrealizować zagraniczną receptę

Uchodźcy posiadający recepty wystawione w Ukrainie również mają możliwość wykupienia leków za ich pomocą w polskich aptekach. Na portalu dla farmaceutów umieszczono przykładowy wzór tego, jak może wyglądać taka recepta oraz jakie dane powinna posiadać, aby mogła zostać zrealizowana. Należy się przygotować na to, że kluczowe dane mogą być w całości zapisane cyrylicą. Ważne jest jednak, aby pacjenta nie odsyłać bez potrzebnego mu leku. Ukraińskie recepty w polskich aptekach realizowane są za pełną odpłatnością.

Strona będzie systematycznie rozwijana i w najbliższym czasie znajdzie się na niej również lista miejsc noclegowych oraz ofert pracy dla obywateli ukraińskich.

Farmaceuci organizują też inne akcje pomocy

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska w imieniu środowiska polskich farmaceutów wystosowała pismo do ukraińskich farmaceutów z prośbą o określenie pilnych potrzeb medycznych. Zadeklarowała gotowość pomocy i wsparcie w tym trudnym czasie. W wielu aptekach farmaceuci z własnej inicjatywy podjęli się przeprowadzenia zbiórek środków medycznych, higienicznych, a nawet zabawek dla dzieci i żywności dla potrzebujących uchodźców.

Również farmaceuta i twórca projektu farmaceuci.org Rafał Hechmann uruchomił zbiórkę środków finansowych, z której pieniądze zostaną przeznaczone na zakup leków oraz środków opatrunkowych i higienicznych zarówno dla osób przebywających na Ukrainie, jak i przybywających do naszego kraju.

„Środki przekażemy przy udziale lokalnych organizacji niosących pomoc i posiadających dokładną ekspertyzę i rozeznanie potrzeb w miejscach gdzie udzielania pomocy. Takie postępowanie jest niezbędne, aby zmaksymalizować siłę każdej przekazanej przez Państwa złotówki.” – czytamy na profilu farmaceuci.org.

Natomiast na stronie organizacji znajdziemy także listę innych form wsparcia dla Ukrainy, m.in. wsparcie dla lokalnych i polskich organizacji humanitarnych działających na terytorium Ukrainy czy informacje na temat ewakuacji z Ukrainy do Polski oraz wsparcie na granicy polsko-ukraińskiej.

Wszyscy Polacy w obliczu agresji Rosji na Ukrainę okazują wielkie serca i śpieszą z pomocą dla mieszkańców pogrążonego w wojnie kraju. Należy jednak pomagać mądrze i nie podejmować decyzji pod wpływem silnych emocji. Codziennie powstają nowe inicjatywy, miejsca zbiórek, kolejne organizacje, firmy, apteki deklarują chęć niesienia pomocy Ukraińcom. Na tej fali niestety powstają też fałszywe zbiórki, szczególnie pieniężne, prowadzone w internecie, dlatego należy weryfikować poszczególne akcje i włączać się zwłaszcza w te organizowane w naszej okolicy, w których niesiona jest konkretna pomoc trafiająca bezpośrednio do potrzebujących.

Źródło:
Farmaceuci Dla Ukrainy Naczelna Izba Lekarska
Polscy farmaceuci wspierają farmaceutów z Ukrainy Naczelna Izba Aptekarska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia