Tych leków możesz nie kupić w aptece. Na liście 256 pozycji. Wśród nich leki przeciwbólowe, na cukrzycę i astmę. Sprawdź, czy je stosujesz

Monika Góralska
Nadal możesz mieć problem z kupieniem leków na cukrzycę, a także środków przeciwbólowych czy leków na astmę.
Nadal możesz mieć problem z kupieniem leków na cukrzycę, a także środków przeciwbólowych czy leków na astmę. Caiaimage/Agnieszka Wozniak/ gettyimages.com
Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę leków, które są zagrożone brakiem dostępności. W najnowszym wykazie znajduje się 256 pozycji, a wśród nich leki na cukrzycę, środki przeciwbólowe oraz produkty mlekozastępcze dla dzieci. Leków, produktów żywnościowych i wyrobów medycznych z tzw. listy antywywozowej nie można wywozić za granicę. Sprawdź, czy je stosujesz.

Spis treści

Od 15 marca 2023 nowa lista leków zagrożonych brakiem dostępności

W poniedziałek, 13 marca br. Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 15 marca br. Jest to tzw. lista antywywozowa, na której obecnie znalazło się 256 pozycji, czyli o 13 mniej niż na poprzedniej ogłoszonej pod koniec stycznia.

Zobacz też: Te leki wracają do aptek. Znów będą dostępne antybiotyki, leki na cukrzycę i nadciśnienie. Zobacz najnowszą listę

Wykaz obejmuje leki i wyroby medyczne, które mogą stać się produktem deficytowym, dlatego potrzebne są specjalne regulacje. Nie oznacza to jednak, że leki te nie są dostępne. Ministerstwo Zdrowia wydaje obwieszczenie cyklicznie, aby chronić rezerwy leków i środków medycznych, którym grozi wyczerpanie. Ich ilość jest zbyt mała, aby pokryć zapotrzebowanie. Mogą one być więc wykorzystywane tylko na terenie naszego kraju i obowiązuje je zakaz wywozu za granicę.

W aptekach może brakować leków na cukrzycę

W aktualnym wykazie nadal znajduje się wiele leków na cukrzycę, a wśród nich m.in. Ozempic, który w ostatnim czasie cieszył się dużym zainteresowaniem u osób z nadwagą chcących zrzucić zbędne kilogramy. Lek ten obniża poziom cukru we krwi oraz pozwala na redukcję masy ciała, ponieważ zmniejsza apetyt. Jednak przyjmowanie go przez osoby bez cukrzycy może powodować wiele niebezpiecznych dla zdrowia skutków ubocznych. Wykupowanie go w celach odchudzających spowodowało znaczne zmniejszenie rezerw leku.

Na liście antywywozowej znalazło się również wiele innych leków na cukrzycę, w tym m.in.insuliny – np. Abasaglar, Actrapid Penfill, Apidra, Fiasp, Gensulin M30 (30/70), Gensulin M40 (40/60), Gensulin M50 (50/50), Gensulin N, Gensulin R, Humalog, Humalog Mix 25, Humalog Mix 50, Humulin M3 (30/70), Humulin N, Humulin R, Insulatard Penfill, Insulin aspart Sanofi, Insulin lispro Sanofi, Insuman Basal, Insuman Comb 25, Insuman Rapid, Liprolog, Liprolog Junior KwikPen, Liprolog KwikPen, Mixtard 30 Penfill, Mixtard 40 Penfill, Mixtard 50 Penfill, NovoMix 30 Penfill, NovoMix 50 Penfill, NovoRapid Penfill, Polhumin MIX-2, Polhumin MIX-3, Polhumin MIX-4, Polhumin MIX-5, Polhumin N, Polhumin R, Toujeo i Tresiba.

Leki przeciwbólowe i na astmę na liście antywywozowej

Wykaz obejmuje też wiele innych produktów, a wśród nich środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej, m.in. Nutramigen 1 LGG, Nutramigen 2 LGG, Nutramigen 3 LGG, Nutramigen PURAMINO i Nutramigen PURAMINO JUNIOR. Lista zawiera również lek Concerta stosowany w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Na liście znalazły się także środki stosowane w leczeniu objawów astmy oskrzelowej u dzieci i dorosłych takie jak roztwór do nebulizacji Berodual, który stosuje się w celu rozszerzenia oskrzeli i ułatwieniu oddychania w czasie ataku astmy oskrzelowej oraz aerozole inhalacyjne zawierające kortykosteroidy Trimbow i Symbicort.

Wśród produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności są także leki przeciwbólowe takie jak Accordeon – silny lek przeciwbólowy oraz Durogesict wskazany w leczeniu ciężkiego przewlekłego bólu.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Cukier pod kontrolą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia