Brakuje leków na cukrzycę i antybiotyków. Lista jest długa. Sprawdź, których leków możesz nie kupić w swojej aptece

Monika Góralska
Wiele leków, których brakuje obecnie w sprzedaży posiada swoje zamienniki. Poproś o nie farmaceutę lub ewentualnie udaj się do lekarza w celu zmiany sposobu leczenia.
Wiele leków, których brakuje obecnie w sprzedaży posiada swoje zamienniki. Poproś o nie farmaceutę lub ewentualnie udaj się do lekarza w celu zmiany sposobu leczenia. andreypopov/123rf.com
Nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności w polskich aptekach przekazał lekarzom i farmaceutom Główny Inspektor Farmaceutyczny. Znajdują się na niej głównie antybiotyki i różnego rodzaju leki na cukrzycę. Zmniejszają się także zapasy leków na nadciśnienie, grypę oraz szczepionek.

Spis treści

Brakuje leków na cukrzycę

Co dwa tygodnie Główny Inspektor Farmaceutyczny przygotowuje listę leków zagrożonych brakiem dostępności na terenie naszego kraju. Listę tę GIF przekazuje samorządom lekarskim i aptekarskim oraz producentom leków.

Zobacz też: Te leki wracają do aptek. Znów będą dostępne antybiotyki, leki na cukrzycę i nadciśnienie. Zobacz najnowszą listę

W najnowszym zestawieniu GIF podkreśla, że nadal utrzymują się problemy z dostępem do leku na cukrzycę Ozempic, głównie w dawce 1 mg. Lek ten nadal cieszy się dużą popularnością wśród osób, które stosują go wbrew zaleceniom w celu utraty wagi i promują takie wykorzystanie go w mediach społecznościowych. GIF informuje, że nowe dostawy Ozempicu do Polski przewidziane są w marcu 2023 r.

Czytaj także: Tych leków możesz nie kupić w aptece. Na liście 256 pozycji. Wśród nich leki przeciwbólowe, na cukrzycę i astmę. Sprawdź, czy je stosujesz

Na liście leków zagrożonych brakiem dostępności znalazły się również inne leki stosowane w leczeniu cukrzycy taki jak: Avamina, Siofor i Trulicity.

Antybiotyki i inne leki zagrożone brakiem dostępności

GIF informuje o długotrwałym wstrzymaniu w obrocie zawiesiny z cefuroksymem – Zinnat 250mg/5ml i zawiesin z benzathini phenoxymethylpenicillinum – Ospen 750. Brakuje także antybiotyku z amoksycyliną Augmentin ES. Lek ten ma jednak swój zamiennik w postaci innych antybiotyków zawierających tę samą substancję czynną: Amoksiklav ES i Auglavin PPH Extra.

Wśród wymienionych na liście leków, do których w najbliższym czasie możemy mieć utrudniony dostęp znajdują się również antybiotyki takie jak: Amotaks, Auglavin czy Ceclor.

Nadal utrudniony jest także dostęp do leku na alergię Purethal. Lek ten zawiera alergoidy pyłków roślin i jest stosowany do immunoterapii swoistej (leczenia odczulającego) alergii IgE-zależnej pochodzenia wziewnego, z objawami m.in. alergicznego nieżytu nosa, zapalenia spojówek, astmy oskrzelowej. Lek ten jest dostarczany do Polski, jednak jego ilości są niewystarczające na pokrycie zapotrzebowania wśród pacjentów.

Zmniejsza się także dostępność szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (inaktywowana) i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (adsorbowana) Twinrix Adult, która jest wstrzymana w obrocie do dnia 28 kwietnia 2023 roku.

Wśród leków zagrożonych dostępnością znalazły się też m.in. lek na trądzik Duac, Ebilfumin na grypę czy Aldan stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Dodaj firmę
Warszawa, ul. Senatorska 12
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
k..... je...ma...... mam w trzech aptekach recepty otwarte ( trulicity ) , i tylko czekam na tel. że jest i żeby odłożyć . Bo jakiś wieloryb chce się odchudzić chemią a nie aktywnością fizyczną . Nie dość że kosztuje prawie 200 ( miesięcznie wychodzi 500 ) to jeszcze nie można kupić
G
Gość
Parafrazując pewne powiedzenie - Polaku, jedź na ukrainę, Twoje leki już tam są.
x
x
Ospenu brakuje już od dawna... głównie w zawiesinie, dla dzieci.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia