Spis treści
Te trzy leki mogą zabić. Sprawdź, czy masz je w domu
Brytyjska placówka świadcząca usługi rehabilitacyjne Abbeycare Foundation przeanalizowała dane Office for National Statistics (ONS), aby ustalić, które leki powodują najwięcej zatruć i zgonów w Wielkiej Brytanii. Leki te są dostępne i szeroko stosowane również w Polsce, a najbardziej znany z nich i używany niemal przez każdego to paracetamol. Zobacz jakie leki mogą być zabójcze i sprawdź, czy nie masz ich w domu.
Ulga na leki 2023 – kto może ją otrzymać i jak się o nią ubiegać?
W czasie wszechobecnej inflacji i wzrostu cen leków, ale także zwiększenia się podstawowych wydatków wiele osób szuka oszczędności. Nie musisz jednak rezygnować z leków, których potrzebujesz, ponieważ...
Antydepresanty groźne dla zdrowia i życia
Leki przeciwdepresyjne, czyli selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) są lekami przepisywanymi na receptę. Stosuje się je w leczeniu:
- depresji,
- zaburzeń lękowych,
- zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD).
Według badania to właśnie one najczęściej doprowadzają do śmierci. W Wielkiej Brytanii na milion osób notuje się 21 zgonów spowodowanych zatruciem tego typu lekami. Przyjmowane w odpowiednich dawkach działają łagodnie i powszechnie uważane są za bezpieczne. Jednak nadmierne ich stosowanie w stosunku do zaleceń prowadzi do zatrucia skutkującego w łagodnej postaci objawami takimi jak nudności, niewyraźne widzenie i senność. Jednak mogą one wywołać również poważne objawy takie jak:
- senność,
- drgawki,
- trudności w oddychaniu,
- halucynacje.
PILNE: Wstrzymany obrót kilkoma ważnymi lekami. Będą utrudnienia!
Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że do 30 września został wstrzymany obrót ważnymi lekami dla pacjentów, którzy leczą się na schizofrenię, depresję, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i ADH...
Benzodiazepiny mogą doprowadzić do zgonu
Z powodu tych leków w Wielkiej Brytanii umiera 18 osób na 1 milion je przyjmujących. Benzodiazepiny to leki o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym, nasennym i przeciwdrgawkowym. Substancje te mogą jednak silnie uzależniać, co prowadzi do przyjmowania ich w zbyt dużych dawkach i zatrucia. Natomiast łączenie ich z opioidami, może nasilić działania niepożądane, wywołując dezorientację i zaburzenia równowagi.
Do innych objawów przedawkowania benzodiazepin należą:
- senność,
- zaburzenia mowy,
- śpiączka,
- podwójne widzenie,
- obniżenie sprawności intelektualnej.
Zmiany na liście darmowych leków dla seniorów 65+ i dzieci. To złe wieści dla chorych
Lista bezpłatnych leków 65 plus i 18 minus obowiązywała niespełna 2 miesiące począwszy od 1 września, a już zachodzą w niej zmiany. Niestety, w nowym wykazie darmowych leków obowiązującym od 1 listopa...
Popularny paracetamol uszkadza wątrobę
Wśród groźnych leków znalazł się również bardzo popularny lek dostępny bez recepty (OCT) paracetamol. Stosowany jest on przez większość z nas, podawany również dzieciom. Jednak zbyt duża dawka leku działającego przeciwgorączkowo i przeciwbólowo prowadzi do ostrej niewydolności wątroby, co może doprowadzić nawet do śmierci. W Wielkiej Brytanii z powodu przedawkowania paracetamolu umiera siedem osób na milion.
Inne objawy przedawkowania to:
- bóle brzucha,
- nudności,
- potliwość,
- osłabienie,
- bladość.
Rzecznik Fundacji Abbeycare podkreśla znaczenie czytania instrukcji dotyczących przepisanych leków i nie lekceważenia skutków ubocznych:
Zawsze bierz pod uwagę skutki uboczne leków i postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi leków przepisywanych na receptę i dostępnych bez recepty, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.