Truskawkowy Księżyc, to niesamowite zjawisko na czerwcowym niebie. Czy pełnia księżyca wpływa na człowieka? Poznaj fakty i mity na ten temat

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 7 lat
Zastanawiasz się, kiedy w czerwcu będzie pełnia? Już niebawem! Srebrny glob w całej okazałości pojawi się na niebie dzisiaj wieczorem (11 czerwca). Pełnia w czerwcu nazywana jest Truskawkowym Księżycem. Sprawdź, do czego się odnoszą ta nazwa oraz jak pełnia księżyca wpływa na nasz organizm.

Spis treści

Pełnia Księżyca od zawsze fascynowała ludzi

Określenie Truskawkowa Pełnia Księżyca odnosi się do czasu zbioru truskawek.
Określenie Truskawkowa Pełnia Księżyca odnosi się do czasu zbioru truskawek. Budanatr/Getty Images

Rdzenni Amerykanie i dawni mieszkańcy Europy mieli w zwyczaju nadawać pełniom Księżyca nazwy nawiązujące do pór roku i zjawisk występujących w tym czasie w przyrodzie. Przydomki te były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a niektóre z nich używane są do dziś.

Poznaj wpływ pełni Księżyca na człowieka, tu znajdziesz: fakty i mity na ten temat

Pełnię Księżyca możemy obserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy znajdzie się on dokładnie naprzeciwko Słońca. To spektakularne zjawisko od zawsze budziło zachwyt ludzi, przez co przypisywano mu wpływ na wiele aspektów życia. Obecnie naukowcy sprawdzają różne hipotezy, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków.

Kiedy jest pełnia w czerwcu 2025?

Czerwcowa pełnia księżyca swoją nazwą – Truskawkowy Księżyc – nawiązuje do czasu zbioru truskawek. Rozświetli ona niebo 11 czerwca 2025 roku dokładnie o 9:46 rano. Pełnia będzie widoczna do 12 czerwca. Chociaż nie będzie to tzw. superpełnia, warto zwrócić na nią uwagę.

W zależności od warunków atmosferycznych, tarcza księżyca może wtedy przybrać pomarańczowy odcień. To fascynujące zjawisko jest efektem rozproszenia światła słonecznego w ziemskiej atmosferze, co sprawia, że Truskawkowy Księżyc może prezentować się wyjątkowo malowniczo.

Jaki wpływ ma pełnia Księżyca na człowieka? Zaskakujące fakty i mity?

Wokół pełni Księżyca narosło na przestrzeni wieków wiele mitów i legend. Często przypisywany jest im wpływ na zjawiska, z którymi nie mają nic wspólnego. Najwięcej emocji budzi pełnia. To właśnie ona jest najczęściej wiązana z rozmaitymi wydarzeniami w naszym życiu – od zaburzeń snu, w tym lunatykowania przez wzrost pożądania czy gniewu po większą liczbę narodzin i chybionych inwestycji giełdowych.

Naukowcy badający rzeczywiste związki między tymi zjawiskami a pełnią często opierają się na danych statystycznych, które jako jedyne mogą potwierdzić wpływ ziemskiego satelity na zmiany zachodzące w ludzkim organizmie.

Wiele zależności między pełnią a naszym samopoczuciem wynika ze zmian hormonalnych, które mogą zachodzić w tym czasie w związku ze zmianą ilości światła docierającego do nas nocą. Poniżej przedstawiamy naukowe fakty, które potwierdzają lub obalają mity związane z pełnią Księżyca.

Poznaj fakty i mity o pełni Księżyca:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Sprawdź, co Cię czeka

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pol
Zadziała jak merkel na tuska- nie zaśniemy:-)
S
Susie Grace
I earn $100 per hour while taking risks and travelling to remote parts of the world. 6L5 I worked remotely last week while in Rome, Monte Carlo, and eventually Paris. I’m back in the USA this week. I only perform simple activities from this one excellent website.see it,

Just Visit Here ==> w­w­w.S­m­a­r­t­c­a­s­h­1.c­o­m
H
Hooj
30 sierpnia, 18:50, Dwie wieże:

Kaczyńskiemu kły wyrosną. Jadem już pluje

A rudemu rogi, już ma oczy czerwone jak diabeł

D
Dwie wieże
Kaczyńskiemu kły wyrosną. Jadem już pluje
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia