Spis treści
„Przeszczep smarków” lekiem na zapalenie zatok? Szokująca szwedzka metoda
Naukowcy z Uniwersytetu w Lund uważają, że ludzkie smarki mogą poprawić skład mikrobiomu nosa, tym samym lecząc zapalenie zatok i katar sienny. Jak wykazało nowe – i dość kontrowersyjne – badanie, zaledwie kilka dni kuracji śluzem z nosa może wyleczyć zatkany nos i katar sienny nawet na trzy miesiące.
Już wcześniejsze badania sugerowały, że osoby, które mają bardziej zróżnicowany mikrobiom nosa, rzadziej cierpią na przewlekłe zatkanie nosa czy katar sienny. Teraz szwedzcy naukowcy odkryli, że wstrzykiwanie smarków ze zróżnicowanych mikrobiomem bezpośrednio do nosa osoby cierpiącej na problemy związane z trwale zatkanym nosem udrażnia drogi oddechowe. Jak uważają, nowy mikrobiom zmniejsza stan zapalny, który utrudnia prawidłowe oddychanie przez nos.
Przewlekłe zapalenie zatok czy zatkany nos mogą nie tylko utrudniać oddychanie, ale też powodować nieświeży oddech, a nawet prowadzić do osłabienia zmysłu węchu. Takie dolegliwości mogą trwać miesiącami lub latami.
Jak przeszczepia się smarki? Poprawa nawet na trzy miesiące
Badanie opublikowane w „International Forum of Allergy and Rhinology” zostało przeprowadzone na 22 osobach. Dotyczyło ono wpływu przeszczepu śluzu u dorosłych osób, którym dokucza zatkany nos.
Najpierw każdy uczestnik badania przeszedł tygodniową kurację antybiotykową, która miała na celu oczyszczenie nosa z istniejących bakterii. Dzięki temu mikrobiom był przygotowany do odtworzenia przez śluz dawcy. Nowy śluz (czyli nasze smarki) był pobierany od zdrowych osób, a następnie wstrzykiwany do nosa uczestników za pomocą strzykawki przez pięć dni.
Okazało się, że taki „przeszczep smarków” zmniejszył nasilenie objawów (w tym kaszlu i bólu twarzy) o prawie 40 proc. nawet do trzech miesięcy po zakończeniu badania. Zauważono też znaczny wzrost liczby i różnorodności bakterii w śluzie w nosie.
Naukowcy chcą potwierdzić wyniki tych badań, przeprowadzając te same testy na większej liczbie osób.
Jakie są objawy przewlekłego zapalenia zatok?
Zapalenie zatok może być przyczyną ucisku twarzy, zatokowego bólu głowy i innych objawów. Przewlekłe zapalenie zatok występuje, gdy objawy utrzymują się dłużej niż trzy miesiące. Mogą one obejmować:
wydzielina z nosa,
nieświeży oddech,
utrata węchu,
kaszel (często nasilający się w nocy),
zmęczenie i ogólne złe samopoczucie,
gorączka,
ból za oczami,
ból zębów,
tkliwość twarzy,
duszność,
ból gardła.
Jak pozbyć się przewlekłego zapalenia zatok? Leczenie zatok
Jeśli objawy zapalenia zatok utrzymują się przez trzy tygodnie, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Lekarz może przepisać leki, takie jak:
steroidowe aerozole lub krople do nosa,
leki przeciwhistaminowe (jeśli objawy wywołuje głównie alergia),
antybiotyki (rzadko, ponieważ zapalenie zatok jest zwykle wywoływane przez wirusy, a nie bakterie).
Lekarz rodzinny może wypisać skierowanie do laryngologa, jeśli po trzech miesiącach leczenia zapalenie zatok nie ustępuje lub objawy występują tylko po jednej stronie twarzy. W przypadku niektórych osób specjalista może zalecić operację.
Zapalenie zatok można też łagodzić za pomocą domowych sposobów:
odpowiednim nawodnieniem,
piciem gorących płynów (np. herbata, bulion),
oddychaniem wilgotnym powietrzem (pod prysznicem lub za pomocą nawilżacza powietrza),
odpoczynkiem dla głosu,
spaniem w pozycji pionowej (z uniesioną głową),
stosowaniem płynów do płukania zatok,
stosowaniem ciepłych kompresów.
Źródło:
Upper airway microbiome transplantation for patients with chronic rhinosinusitis International Forum of Allergy & Rhinology