Takie choroby musisz zgłosić do sanepidu w lipcu. Inaczej sanepid nałoży grzywnę

Joanna Gólczyńska
Wprowadzenie nowych regulacji pozwoli na objęcie osób indywidualnym nadzorem epidemiologicznym oraz zaaferowanie im niezbędnych szczepień. Jakie choroby zakaźne znalazły się na zaktualizowanej liście? Sprawdź w naszej galerii.
Wprowadzenie nowych regulacji pozwoli na objęcie osób indywidualnym nadzorem epidemiologicznym oraz zaaferowanie im niezbędnych szczepień. Jakie choroby zakaźne znalazły się na zaktualizowanej liście? Sprawdź w naszej galerii. Lukasz Gdak/ zdj. ilustracyjne
14 lipca weszło w życie nowe rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia, w którym rozszerzona została lista chorób zakaźnych, które należy zgłosić do sanepidu. Zgłoszenia powinny być wykonywane niezwłocznie, nie później niż po upływie 24 godzin, w przeciwnym razie sanepid może nałożyć grzywnę. Jakie choroby znalazły się liście? Sprawdź w artykule.

Choroby zakaźne to typ chorób wywoływanych przez drobnoustroje, takie jak bakterie, wirusy, grzyby czy roztocza, a także jad kiełbasiany, pasożyty czy inne biologiczne czynniki chorobotwórcze. Szerzą się one przez kontakt bezpośredni, drogą kropelkową, kontakt seksualny, wkłucie bezpośrednio do organizmu przez zakażoną strzykawkę, a nawet przez owady. Ze względu na sposób szerzenia stanowią zagrożenie dla ludzie narażonych na kontakt z osobą zakażoną.

Przeczytaj także: Alarm w wielu sklepach. Te produkty zostały wycofane po decyzjach GIS - także w Biedronce i Lidlu

Jakie choroby należy zgłaszać do sanepidu?

Ministerstwo zdrowia przygotowało listę chorób zakaźnych, które należy zgłosić niezwłocznie (nie później niż po upływie 24 godzin) do sanepidu. Zgłaszać należy się w przypadku zakażenia, zachorowania na chorobę zakaźną lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej albo ich podejrzenia. Pełną listę znajdziemy na: LISTA

14 lipca weszło nowe rozporządzenie, w którym rozszerzono ją o kolejne 5 pozycji. Sprawdź w galerii, jakie choroby należy zgłosić do sanepidu w lipcu. W przeciwnym razie instytucja może nałożyć grzywnę.

Jak i do kogo zgłosić zakażenie?

Jak czytamy na stronie www.gov.pl:

Zgłoszenia należy co do zasady przekazywać Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu właściwemu dla miejsca podejrzenia/rozpoznania choroby zakaźnej lub stwierdzenia dodatniego wyniku badania w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych, z wyjątkiem zgłoszeń elektronicznych z wykorzystaniem Systemu Monitorowania Zagrożeń lub posiadanego przez podmiot leczniczy systemu teleinformatycznego, które należy kierować do PPIS właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta.

Obowiązek informowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej ma około 80 podmiotów. Aż 318 powiatowych inspektoratów sanitarnych przyjmowałoby dane, które zostały określone w rozporządzeniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia