Szczepionka na COVID-19 powstanie z tytoniu. Lek właśnie przechodzi testy przedkliniczne, a produkcja może ruszyć już w czerwcu!

Marianna Leśniewicz
Największą zaletą szczepionki wytwarzanej w tej technologii jest szybkość jej opracowania.
Największą zaletą szczepionki wytwarzanej w tej technologii jest szybkość jej opracowania. 123rf/Kostiantyn Zapylaiev
Jedne z największych koncernów tytoniowych na świecie pracują właśnie nad szczepionką przeciwko COVID-19 w oparciu o innowacyjne technologie wykorzystujące szybkorosnące rośliny tytoniu. Brytyjska firma zapowiada, że produkcja leku może ruszyć już w czerwcu. Obecnie prowadzone są testy nad tymi innowacyjnymi preparatami.

Nad potencjalną szczepionką przeciwko COVID-19 pracuje obecnie m.in. amerykańska firma biotechnologiczna Kentucky BioProcessing (KBP) należąca do British American Tobacco (BAT). Lek jest aktualnie w fazie testów przedklinicznych. Firma zapowiedziała, że jeśli testy zakończą się sukcesem i uzyska ona wsparcie partnerów i agencji rządowych, od czerwca ruszy produkcja od 1 do 3 milionów dawek szczepionki na tydzień.

Tytoń pozwala na szybsze i bezpieczniejsze opracowanie leku przeciwko COVID-19

Naukowcom udało się sklonować część sekwencji genetycznej koronawirusa SARS-CoV-2 i dzięki temu opracować potencjalny antygen (umożliwi on produkcję przeciwciał). Reprodukcja antygenu zachodzi następnie w roślinach tytoniu.

BAT podkreśla, że opracowywana przez nią wersja szczepionki jest:

„potencjalnie bezpieczniejsza niż ta tworzona przy użyciu konwencjonalnych technologii, biorąc pod uwagę, że rośliny tytoniu nie są w stanie przenosić patogenów wywołujących choroby u ludzi”.

Oznacza to, że preparaty te będą wolne od zanieczyszczeń i patogenów zwierzęcych, które zwykle znajdują się w szczepionkach produkowanych tradycyjnym sposobem.

Nowa szczepionka opracowywana z wykorzystaniem roślin tytoniu powstaje we współpracy z Administracją Żywności i Leków w USA oraz Departamentem Zdrowia i Opieki Społecznej w Wielkiej Brytanii. Skuteczna odpowiedź immunologiczna ma być uzyskana już po jednej dawce leku.

Największą zaletą szczepionki wytwarzanej w tej technologii jest szybkość jej opracowania. Okazuje się bowiem, że badane na tym rodzaju roślin składniki szczepionki odkładają się znacznie szybciej (6 tygodni) niż – jak zachodzi to podczas konwencjonalnych metod – kilka miesięcy. Zdaniem ekspertów, metoda ta jest też znacznie tańsza od tradycyjnej.

Ponadto formuła szczepionki, opracowywanej przez KBP, pozostaje stabilna w temperaturze pokojowej, w przeciwieństwie do konwencjonalnych szczepionek, które zazwyczaj wymagają chłodzenia.

Amerykański gigant tytoniowy również testuje szczepionkę z tytoniu

Do poszukiwań leku na COVID-19 przyłączyła się również firma biotechnologiczna Medicago – należąca do przedsiębiorstwa tytoniowego Philip Morris International (producent m.in. Marlboro i L&M). Lek, którego przeciwciała pozyskano z wykorzystaniem liści tytoniu z rodziny Nicotiana benthamiana znajduje się obecnie w fazie testów. Nie wiadomo jeszcze, kiedy może ruszyć ewentualna produkcja szczepionki.

Źródła: 1, 2.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dopingowe wpadki Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia