Szczepionka na COVID-19 powstanie z tytoniu. Lek właśnie przechodzi testy przedkliniczne, a produkcja może ruszyć już w czerwcu!

Marianna Leśniewicz
Marianna Leśniewicz
Największą zaletą szczepionki wytwarzanej w tej technologii jest szybkość jej opracowania.
Największą zaletą szczepionki wytwarzanej w tej technologii jest szybkość jej opracowania. 123rf/Kostiantyn Zapylaiev
Jedne z największych koncernów tytoniowych na świecie pracują właśnie nad szczepionką przeciwko COVID-19 w oparciu o innowacyjne technologie wykorzystujące szybkorosnące rośliny tytoniu. Brytyjska firma zapowiada, że produkcja leku może ruszyć już w czerwcu. Obecnie prowadzone są testy nad tymi innowacyjnymi preparatami.

Nad potencjalną szczepionką przeciwko COVID-19 pracuje obecnie m.in. amerykańska firma biotechnologiczna Kentucky BioProcessing (KBP) należąca do British American Tobacco (BAT). Lek jest aktualnie w fazie testów przedklinicznych. Firma zapowiedziała, że jeśli testy zakończą się sukcesem i uzyska ona wsparcie partnerów i agencji rządowych, od czerwca ruszy produkcja od 1 do 3 milionów dawek szczepionki na tydzień.

Tytoń pozwala na szybsze i bezpieczniejsze opracowanie leku przeciwko COVID-19

Naukowcom udało się sklonować część sekwencji genetycznej koronawirusa SARS-CoV-2 i dzięki temu opracować potencjalny antygen (umożliwi on produkcję przeciwciał). Reprodukcja antygenu zachodzi następnie w roślinach tytoniu.

BAT podkreśla, że opracowywana przez nią wersja szczepionki jest:

„potencjalnie bezpieczniejsza niż ta tworzona przy użyciu konwencjonalnych technologii, biorąc pod uwagę, że rośliny tytoniu nie są w stanie przenosić patogenów wywołujących choroby u ludzi”.

Oznacza to, że preparaty te będą wolne od zanieczyszczeń i patogenów zwierzęcych, które zwykle znajdują się w szczepionkach produkowanych tradycyjnym sposobem.

Nowa szczepionka opracowywana z wykorzystaniem roślin tytoniu powstaje we współpracy z Administracją Żywności i Leków w USA oraz Departamentem Zdrowia i Opieki Społecznej w Wielkiej Brytanii. Skuteczna odpowiedź immunologiczna ma być uzyskana już po jednej dawce leku.

Największą zaletą szczepionki wytwarzanej w tej technologii jest szybkość jej opracowania. Okazuje się bowiem, że badane na tym rodzaju roślin składniki szczepionki odkładają się znacznie szybciej (6 tygodni) niż – jak zachodzi to podczas konwencjonalnych metod – kilka miesięcy. Zdaniem ekspertów, metoda ta jest też znacznie tańsza od tradycyjnej.

Ponadto formuła szczepionki, opracowywanej przez KBP, pozostaje stabilna w temperaturze pokojowej, w przeciwieństwie do konwencjonalnych szczepionek, które zazwyczaj wymagają chłodzenia.

Amerykański gigant tytoniowy również testuje szczepionkę z tytoniu

Do poszukiwań leku na COVID-19 przyłączyła się również firma biotechnologiczna Medicago – należąca do przedsiębiorstwa tytoniowego Philip Morris International (producent m.in. Marlboro i L&M). Lek, którego przeciwciała pozyskano z wykorzystaniem liści tytoniu z rodziny Nicotiana benthamiana znajduje się obecnie w fazie testów. Nie wiadomo jeszcze, kiedy może ruszyć ewentualna produkcja szczepionki.

Źródła: 1, 2.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia