Superstulatkowe żyją wśród nas. Kto był najstarszym człowiekiem na ziemi? Kto jest nim obecnie?

Damian Świderski
Superstulatkowe żyją wśród nas. Rekordzistką była 122-latka
Superstulatkowe żyją wśród nas. Rekordzistką była 122-latka Pixabay/Alexas_Fotos
Kto nie chciałby przeżyć ponad jedno stulecie? Dla osób, które skończyły ponad 110 lat, wymyślono termin "superstulatkowie". Kto w historii ludzkości zapisał się najdłuższym życiem, a kto to z obecnie żyjących jest najstarszy? Co wiemy o rekordzistach? Czy są wsród nich jacyś Polacy?

Superstulatkowie są to osoby, które przeżyły co najmniej 110 lat. Weryfikuje ich Gerontologiczna Grupa Badawcza (Gerontology Research Group) z Los Angeles. Określenie "superstulatkowie" powstało ok. 1970 roku. Obecnie na świecie żyje 350-400 osób, które mają ponad 110 lat. Pierwszym superstulatkiem, który został zweryfikowany, był Holender Thomas Peters. Mężczyzna żył w latach 1745-1857 lat. Zmarł 11 dni przed swoimi 112. urodzinami.

Najstarsi ludzie na ziemi. Kto nosi to miano?

Za najstarszego człowieka, który kiedykolwiek stąpał po ziemi, jest uznawana Francuzka Jeanne Louise Calment. Kobieta urodziła się 21 lutego 1875 w Arles. Przez większość życia cieszyła się bardzo dobrym zdrowiem. Gdy miała 85 lat, zaczęła uprawiać szermierkę, a do 100. urodzin jeździła na rowerze. Do 115. roku życia chodziła o własnych nogach - przestała dopiero, gdy upadła i złamała kość udową. Od 21. urodzin do niemal 117. paliła papierosy. Mówiła, że nigdy nie wypaliła więcej niż dwa papierosy dziennie. Kobieta nacierała sobie twarz i ciało oliwą z oliwek. Przeżyła 122 lata i 164 dni, zmarła 4 sierpnia 1997 roku. Jest oficjalnie uznana za jedyną osobę, która przekroczyła barierę 120 lat.

Kilka lat temu pojawiły się jednak wątpliwości. W 2018 roku dwaj Rosjanie Nikołaj Zak i Walerij Nowosiełow opublikowali wyniki badań, z których wynika, że osobą zmarłą 4 sierpnia 1997 r. była w rzeczywistości Yvonne Calment, a więc córka. Według ich badań, obie panie były łudząco podobne do siebie. Córka miała podawać się za swoją matkę, aby nie płacić podatku spadkowego.

Obecnie najdłużej żyjącą osobą na świecie jest Hiszpanka Maria Branyas Morera. Kobieta ma 116 lat i 46 dni. Od 2000 roku, mieszka w domu opieki, gdzie dzieli się swoimi wspomnieniami. Od 1915 roku nie słyszy na jedno ucho. Jest to spowodowane upadkiem. Opiekunowie w ośrodku mówią o Marii, że jest bardzo inteligentna i piękna. Sama kobieta powiedziała o sobie:

„W tej chwili jestem zdrowa, mogę cieszyć się z niektórych wielkich postępów, jakie przedstawia nam nasz kraj, chociaż sama ich nie mam”.

Drugą wciąż żyjącą najstarszą osobą na świecie jest japonka Fusa Tatsumi (115 lat i 359 dni), a trzecią Edith Ceccarelli z USA (115 lat i 73 dni). Co ciekawe, na cześć żyjącej Amerykanki organizowana jest parada samochodów. Odbywa się zawsze 5 lutego, w dniu urodzin Ceccarelli.

Superstulatkowie w Polsce. Mielibyśmy rekordzistkę?

W Polsce też mamy superstulatków. Najstarszą żyjącą Polką jest Józefa Ciesielska z województwa wielkopolskiego. Ma obecnie 111 lat i 44 dni. Wśród zweryfikowanych osób, które mogą poszczycić się tak długim życiem, jest jeszcze jedna Polka. To Irena Siła-Nowicka z województwa mazowieckiego. Ma 110 lat i 79 dni.

Najstarszą osobą z Polski była Tekla Juniewicz z województwa śląskiego. Pani Tekla w dniu swojej śmierci – 19 sierpnia 2022 roku, miała 116 lat i 70 dni. Gdyby żyła, byłaby rekordzistką wśród obecnie żyjących ludzi na świecie.

Polecjaka Google News - Portal i.pl

Źródło: Gerontology Research Group

od 16 lat

mm

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia