– Drugą dawkę przypominającą szczepienia mogą przyjąć osoby w wieku 80+, które otrzymały pełny schemat szczepienia podstawowego (w tym z dawką dodatkową), oraz pierwszą dawkę przypominającą wykonaną preparatem mRNA przeciw COVID-19 tj. Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna)
– poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.
Druga dawka przypominająca: Kto może się zaszczepić?
Drugą dawkę przypominającą można przyjąć dopiero po upływie co najmniej 5 miesięcy od przyjęcia pierwszej dawki przypominającej.
– W szczepieniu przypominającym stosowane są wyłącznie szczepionki mRNA: Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w pełnej dawce (0,3 ml) oraz Spikevax (Moderna) w połowie dawki (50 µg – 0,25 ml)
– wyjaśniają przedstawiciele resortu zdrowia.
Co istotne, do podania drugiej dawki przypominającej zaleca się ten sam preparat mRNA Comirnaty (Pfizer-BioNTech) lub Spikevax (Moderna), którym zrealizowano pierwszą dawkę przypominającą.
Skierowania na szczepienia wystawiane są automatycznie osobom, które ukończyły 80 lat i u których od podania pierwszej dawki przypominającej upłynęło już 150 dni. W przypadku braku skierowania decyzję o wystawieniu podejmuje lekarz.
Jak zarejestrować się na czwartą dawkę szczepienia przeciw COVID-19?
Po otrzymaniu skierowania na szczepienie można zarejestrować się tak samo, jak w przypadku poprzednich dawek.
Można to zrobić na kilka sposobów:
- przez całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień (989),
- elektronicznie przez e-rejestrację lub aplikację mojeIKP,
- SMS-em na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści SzczepimySie,
- kontaktując się z wybranym punktem szczepień.
Druga dawka szczepień przeciw koronawirusowi dla osób w wieku 18-80 lat: Od kiedy?
Jak tłumaczył w rozmowie z Polsat News rzecznik resortu zdrowia, druga dawka przypominająca bardzo dobrze chroni odporność u osób powyżej 80 roku życia, a także pomaga łagodnie przejść przez ewentualne zakażenie.
Nie wiadomo jednak jeszcze kiedy dokładnie ruszą szczepienia czwartą dawką dla osób w wieku 18-80 lat.
– Nie mamy zakończonych badań klinicznych w grupie powyżej 18 lat. Te badania koncern Pfizer prowadzi i zakończą się one na przełomie maja i czerwca. W czerwcu możemy spodziewać się decyzji
– mówił Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Zobacz też: