Rekordowa liczba zgłoszeń do PAH. Jeszcze nigdy nie było takiego zapotrzebowania na pomoc psychospołeczną dla dzieci

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Aż 154 organizacje zgłosiły się do najnowszej edycji programu „Pajacyk – pomoc psychospołeczna” prowadzonego przez Polską Akcję Humanitarną. To prawie dwukrotnie więcej niż rok temu! Takie zainteresowanie pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na wsparcie psychologiczne dla najmłodszych.

Spis treści

Smutna dziewczynka
Samotność w domu, uzależnienia od telefonów, presja rówieśnicza czy hejt to tylko niektóre z problemów, z jakimi borykają się obecnie dzieci. peoplecreations / Freepik

Jeszcze nigdy nie było takiego zapotrzebowania na pomoc psychologiczną dla dzieci

Program PAH „Pajacyk – pomoc psychospołeczna” skierowany jest do dzieci, które wychowują się w warunkach niekorzystnych dla rozwoju i zdrowia psychicznego. Celem jest realne wsparcie poprzez zajęcia ze specjalistami, a także w zakresie rozwoju umiejętności społecznych i życiowych oraz zainteresowań.

– Chcemy, aby dzieci z tak zwanych rodzin wieloproblemowych mogły liczyć na realne i długofalowe wsparcie, dzięki któremu nauczą się, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych – wyjaśnia Marta Chojnacka z PAH, koordynatorka programu „Pajacyk – pomoc psychospołeczna. – Nigdy nie spotkaliśmy się z podobną skalą zgłoszeń – dodaje.

Organizacje wnioskowały łącznie o 25 mln zł dofinansowania. Chojnacka zaznacza, że nie wszystkie instytucje otrzymają dofinansowanie:

Budżet programu jest ograniczony, walczymy o wsparcie biznesu i ze strony instytucji. To bardzo ważne, by jak najwięcej dzieci objęto opieką psychologiczną.

Za mało psychiatrów dziecięcych, coraz więcej problemów psychicznych. Alarmujące dane

Za mało psychiatrów dziecięcych, coraz więcej problemów psychicznych. Alarmujące dane

Problemy psychiczne mogą dotyczyć 25 proc. społeczeństwa – teraz, w przeszłości lub w przyszłości. Polacy coraz chętniej korzystają z pomocy specjalistów od zdrowia psychicznego i nie wstydzą się tego...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Pandemia i wojna przysporzyły dodatkowych problemów psychicznych najmłodszym

Impulsem do rozszerzenia znanego w Polsce programu dożywiania w szkołach „Pajacyk” o pomoc psychospołeczną była pandemia koronawirusa, postępująca izolacja i osamotnienie, które doprowadziło do problemów na tle psychicznym u dzieci.

Obecnie jednak wcale nie jest lepiej – organizacje zajmujące się zdrowiem psychicznym najmłodszych, w tym Fundacja GrowSPACE, alarmują, że w wielu regionach kraju dramatycznie brakuje i psychologów szkolnych i psychiatrów dziecięcych.

Przykładowo średni czas oczekiwania na konsultację u psychiatry dziecięcego przekracza 200 dni, a w całej Polsce brakuje 2,3 tys. specjalistów, którzy mogliby na co dzień pomagać dzieciom i młodzieży w szkołach.

Wychodząc naprzeciw tak dużej potrzebie od czasu pierwszej, pilotażowej odsłony programu w 2021 roku, PAH zrealizowała już trzy edycje, w tym jedną specjalną, skierowaną do dzieci i młodzieży przybyłych z Ukrainy po 24 lutego 2022 roku. Przez ten czas specjalistyczną pomoc uzyskało ponad 5000 dzieci.

– Wiele z nich zmaga się z traumą wojny – z rozmów i wizyt wiemy, jak trudno jest im się otworzyć, jak wiele czasu zajmuje, zanim odważą się w ogóle mówić o swoich uczuciach. Poznaliśmy także dzieci, które po usłyszeniu nagłego hałasu chowały się pod stół, przestraszone, że zaczyna się atak rakietowy. To ogromny stres dla maluchów, które nie potrafią sobie z nim poradzić same – opowiada Natalia Makulska z PAH.

Coraz gorsza sytuacja w szkołach. Skala przeraża, terapeuta bije na alarm!

Coraz gorsza sytuacja w szkołach. Skala przeraża, terapeuta bije na alarm!

Terapeuta uzależnień Daniel Dziewit bije na alarm – dekoncentracja, rozproszenie, brak zaangażowania w relacje między sobą w świecie realnym czy nadmierne pobudzenie w czasie lekcji, to tylko niektóre...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Wyjątkowy azyl wspiera zdrowie psychiczne ludzi i zwierząt

W ramach projektu PAH współpracuje m.in. z Fundacją Inter Pares, która prowadzi azyl dla bezdomnych zwierząt. To wyjątkowa przestrzeń, w której dzieci, a także seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami – czyli często osoby wykluczone społecznie – oraz uratowane zwierzęta mogą się wzajemnie pozytywnie wspierać.

W ramach prowadzonej przez Fundację zooterapii najmłodsi mają możliwość kontaktu z psami, osłami, końmi, krową, owcami, kozami czy kotami. Zajęcia prowadzone pod okiem psychologa pomagają ich uczestnikom wyciszyć się i uspokoić, wzmacniają także pewność siebie.

– W tego typu działaniach liczy się przede wszystkim wiedza i praktyka – dlatego potrzebni są specjaliści z doświadczeniem pracy z dziećmi: psychologowie, psychoterapeuci, pedagodzy. Te osoby pracują w wielu organizacjach społecznych, które dzięki pozyskanym środkom finansowym możemy wspierać – wyjaśnia Makulska.

Dlatego najlepszą formą pomocy jest wsparcie finansowe, dzięki któremu można docierać z pomocą do większej liczby dzieci w kolejnych regionach Polski, wspierając jednocześnie działalność lokalnych organizacji pozarządowych.

„Pajacyk” to program, w ramach którego PAH od 1998 roku pomaga dzieciom i młodzieży w całej Polsce. Program finansuje posiłki w szkołach i placówkach wsparcia dziennego, a od 2021 roku także działania na rzecz ochrony zdrowia psychicznego.

Dlaczego warto mieć zwierzę domowe? Pies i kot pomogą na: skołatane nerwy i depresję

Dlaczego warto mieć zwierzę domowe? Pies i kot pomogą na: skołatane nerwy i depresję

Zwierzęta domowe towarzyszą ludziom od zarania dziejów. Oswojone przez nas wilki, czyli psy i udomowione dzikie koty, to dziś nasi najlepsi czworonożni przyjaciele. Kontakt z nimi przynosi nie tylko w...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Program realizowany jest we współpracy z organizacją CARE.
Źródło informacji: Polska Akcja Humanitarna

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Orinda Maliyah
My buddy’s mother makes $90 per hour working on the computer (Personal Computer). ( k03e) She hasn’t had a job for a long, yet this month she earned $15,500 by working just on her computer for 9 hours every day.

Detail Here==============>>> W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
O
Orinda Maliyah
My buddy’s mother makes $90 per hour working on the computer (Personal Computer). ( f03e) She hasn’t had a job for a long, yet this month she earned $15,500 by working just on her computer for 9 hours every day.

Detail Here==============>>> W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia