Spis treści
Zmiany dla aptekarzy. Sobota dla aptek jak dzień powszedni
Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej obejmuje m.in. nowe przepisy regulujące kwestię dyżurów aptek. Zmiany dotyczą m.in. finansowania dyżurów aptek przez samorządy i odgórne wyznaczanie ich w miejscowościach, które są siedzibami powiatów nieprzekraczającymi 40 tys. mieszkańców.
Zobacz także: Nie wykupisz leków nocą. Czy to koniec nocnych dyżurów aptek?
Przymusowość dyżurów ma zmienić dobrowolność, a wynagrodzenie za nie ma kompensować niską opłacalność pełnienia ich. Decyzję o pełnieniu dyżuru będzie podejmował powiat, uwzględniając potrzeby mieszkańców oraz swoje możliwości finansowe.
Co warto podkreślić, w przypadku aptek sobota jest traktowana jako dzień powszedni, co zostało uwzględnione w projekcie ustawy.
Płatny dyżur przez dwie godziny. W jakich godzinach dyżurują apteki?
Jak wynika z projektu, dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną dotyczy jej funkcjonowania bez przerwy przez kolejne dwie godziny zegarowe (w przedziale czasowym między godzinami 19:00 a 23:00). Ich dokładne określenie również ma zależeć od potrzeb mieszkańców.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Dane statystyczne pokazują, że pacjenci odwiedzający apteki w godzinach wieczornych, korzystają z ich usług do godziny 21:00. Między 21:00 a 23:00 ruch jest dużo mniejszy, a od 23:00 do 7:00 praktycznie nie ma zainteresowania zakupem leków refundowanych.
Ministerstwo Zdrowia nie zabrania dyżurów nocnych, ale dyżury farmaceutów po 23:00 mają wyznaczać powiaty. Nadmiarowe godziny pracy farmaceutów na dyżurach mogą być nieodpłatne lub odpłatne. W przypadku tych drugich koszty pokryje powiat.
Za dyżury aptek zapłaci NFZ i powiat. Gdzie szukać dyżurów aptek?
Przełomem ma być wprowadzenie po raz pierwszy finansowania dyżurów aptek ze środków publicznych. Zapłaci za nie NFZ, a za dyżury pełnione w ponadnormatywnych godzinach dyżurowania powiat. Należy podkreślić, że nowe przepisy dotyczą tylko aptek, a nie punktów aptecznych. Co ważne, obowiązek ustanawiania dyżurów nie będzie dotyczył tzw. powiatów obwarzankowych (czyli takich, których siedziba znajduje się w sąsiadującym mieście na prawach powiatu) ze względu na dostępność do komunikacji publicznej.
Aptekarze będą musieli informować o swoim grafiku i zachodzących w nim zmianach. Dzięki temu samorządowcy będą mogli lepiej planować wyznaczanie dyżurów, uwzględniając podaną dostępność oraz potrzeby lokalnej społeczności. Planowane jest też wprowadzenie systemu komunikacji elektronicznej między aptekami i zarządem powiatu.
Jako pierwsze do pełnienia dyżurów będą wybierane apteki, które zgłoszą się dobrowolnie. W razie braku chętnych aptekę, która ma objąć dyżur, wyznaczy powiat.
Dyżurujące apteki można znaleźć na stronach danych starostw powiatowych. Najłatwiej można je znaleźć, wpisując w wyszukiwarce hasła „dyżur apteki” i miasto, które nas interesuje.
Za co apteka może zostać ukarana? Wysokość kar
Do wielu zmian, jakie nadchodzą, dochodzi też kwestia kar dla aptek. Mają one być nadawane za niewypełnienie wyznaczonych dyżurów lub pełnienie ich w niepełnym wyznaczonym wymiarze.
Na czym polega kara? Apteka będzie musiała zwrócić wynagrodzenie, które otrzymała, a które jej się w takim przypadku nie należy.
– Proponowany przepis ma charakter prewencyjno-odstraszający w związku z tym, że obowiązkiem zwrotu, wraz z odsetkami, będzie objęta całość otrzymanego wynagrodzenia od momentu wyznaczenia apteki do dyżurowania. Jest to przy tym adekwatna kara w związku z tym, że nie jest wykluczone, że apteka uchylała się od obowiązków nie tylko w czasie możliwym do stwierdzenia w ramach kontroli, ale również w skali i okresach niemożliwych do ustalenia – przekonuje Ministerstwo w uzasadnieniu projektu.
W projekcie przewidywana jest też kara w wysokości 2000 zł dla apteki, która nie przekazała powiatowi swojego harmonogramu pracy.
Źródło:
Ustawa o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw Ministerstwo Zdrowia