Przemoc domowa rośnie! Apel FDDS do premiera Morawieckiego
Praca zdalna, zajęcia online w domu, ograniczenia możliwości przemieszczania się ludności, oraz przymusowa kwarantanna domowa to niezwykle trudne sytuacje dla osób doświadczających przemocy domowej. W związku z przebywaniem pod jednym dachem z oprawcą wzrasta zagrożenie ich zdrowia i życia. Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar informuje, że fala przemocy domowej na płaszczyźnie psychicznej, fizycznej, seksualnej i ekonomicznej, narasta.
„Każdego dnia do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży dzwonią setki dzieci, dla których obecna sytuacja jest nie do wytrzymania. Dzieci mówią o doświadczaniu przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej, silnych napięciach, połączonych z niezrozumieniem tego co się dzieje oraz jak sobie z tym radzić, obniżającym się nastroju i pojawiających się myślach samobójczych, a także braku dostępu do pomocy specjalistycznej. Mówią też o tym, że wraz z zakazem wychodzenia osób poniżej 18 roku życia bez opieki osoby dorosłej, straciły jedyną możliwość uniknięcia krzywdzących zachowań, których doświadczają w domu.” - informuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.
W marcu 2020 roku fundacja odnotowała rekordową od 11 lat liczbę interwencji, których było aż 76. To prawie dwa razy więcej niż we wcześniejszych miesiącach. Interwencje to działania podejmowane w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. Fundacja informuje o 5239 rozmowach oraz 1145 wiadomościach tekstowych. W związku z nasileniem problemu przemocy domowej, 16 kwietnia Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, zwróciła się do Premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o podjęcie środków, które zapewnią bezpieczeństwo oraz realizację praw dzieci podczas samej pandemii koronawirusa, oraz wobec jej następstw.
Sprawdź: Pomoc psychologiczna w związku z epidemią koronawirusa
Przemoc domowa: Plan awaryjny zaproponowany przez RPO
RPO wraz z Fundacją Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieskiej Linii IPZ, opracował „Plan awaryjny”. Jego etapy są następujące:
- Obserwuj zachowania osoby agresywnej.
- Naucz dzieci dbać o bezpieczeństwo – powiedz, gdzie mogą szukać pomocy np. u sąsiadki, ustal jedno miejsce trzymania kluczy.
- Znajdź w domu bezpieczne miejsce, gdzie można się schować.
- Bądź przygotowany do ucieczki: zapakuj do podręcznej torby ważne dokumenty, leki, telefon, pieniądze, ładowarkę, klucze do domu, bieliznę na zmianę i potrzebne środki ochrony (maseczkę, żel antybakteryjny).
- Nie uciekaj od dzieci – zabierz je ze sobą, ponieważ one również są zagrożone.
- Jeśli nie masz możliwości ucieczki podczas ataku, skul się w rogu pokoju, osłaniając rękami twarz i głowę.
- Korzystaj z pomocy! Ustaw na telefonie alarmowy numer telefonu (997, 112) z możliwością wybrania go za pomocą jednego kliknięcia. Podczas interwencji domagaj się zatrzymania oprawcy na 48 h.
- Porozmawiaj z rodziną, sąsiadami i znajomymi o swojej sytuacji oraz ustal z nimi słowo awaryjne. Jeżeli użyjesz go podczas rozmowy, będą wiedzieć o pilnej potrzebie pomocy.
Dokładny poradnik: Plan awaryjny
Ważne telefony i adresy:
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie:
- tel. 800 12 00 02, „Niebieska Linia” czynna całą dobę,
Centrum Praw Kobiet:
- tel.(22) 621 35 37, pomoc prawna i psychologiczna, czynny codziennie w godzinach 10:00-16:00,
- tel. 600 070 717, telefon interwencyjny czynny codziennie również w święta.
Fundacja Feminoteka
- tel. 888 88 33 88, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00,
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
- tel. 116 111, czynny codziennie w godzinach od 12:00 do 2:00.
Jeśli obawiasz się, że oprawca może kontrolować Twój telefon, zapisz wybrany numer pod bezpieczną nazwą np. Przychodnia, mama.
Bezpłatne aplikacje mobilne (Apple Store i Google Play)
- AvonAlert aplikacja Fundacji Feminoteka i Avon,
- Twoja komenda aplikacja Policji,
- Alarm112 aplikacja MSWiA,
- Twój parasol aplikacja Policji