Przemoc domowa w czasie pandemii koronawirusa. Gdzie szukać pomocy?

Martyna Jaros
Przemoc domowa nie może być bagatelizowana
Przemoc domowa nie może być bagatelizowana pixabay
Przemoc domowa to ogromny problem społeczny, który z powodu epidemii SARS-CoV-2 ulega nasileniu. Rządowe obostrzenia dotyczące ograniczenia możliwości przemieszczania się spowodowały, że osoby doświadczające przemocy domowej zostały postawione w niezwykle trudnej sytuacji psychicznej i fizycznej. Od ponad miesiąca przybywają pod jednym dachem z oprawcą, bez możliwości ucieczki i chwili wytchnienia w pracy, szkole, czy na podwórku. Ewentualne rozmowy telefoniczne mogą zostać podsłuchane. Gdzie można szukać pomocy?

Przemoc domowa rośnie! Apel FDDS do premiera Morawieckiego

Praca zdalna, zajęcia online w domu, ograniczenia możliwości przemieszczania się ludności, oraz przymusowa kwarantanna domowa to niezwykle trudne sytuacje dla osób doświadczających przemocy domowej. W związku z przebywaniem pod jednym dachem z oprawcą wzrasta zagrożenie ich zdrowia i życia. Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar informuje, że fala przemocy domowej na płaszczyźnie psychicznej, fizycznej, seksualnej i ekonomicznej, narasta.

„Każdego dnia do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży dzwonią setki dzieci, dla których obecna sytuacja jest nie do wytrzymania. Dzieci mówią o doświadczaniu przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej, silnych napięciach, połączonych z niezrozumieniem tego co się dzieje oraz jak sobie z tym radzić, obniżającym się nastroju i pojawiających się myślach samobójczych, a także braku dostępu do pomocy specjalistycznej. Mówią też o tym, że wraz z zakazem wychodzenia osób poniżej 18 roku życia bez opieki osoby dorosłej, straciły jedyną możliwość uniknięcia krzywdzących zachowań, których doświadczają w domu.” - informuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

W marcu 2020 roku fundacja odnotowała rekordową od 11 lat liczbę interwencji, których było aż 76. To prawie dwa razy więcej niż we wcześniejszych miesiącach. Interwencje to działania podejmowane w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. Fundacja informuje o 5239 rozmowach oraz 1145 wiadomościach tekstowych. W związku z nasileniem problemu przemocy domowej, 16 kwietnia Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, zwróciła się do Premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o podjęcie środków, które zapewnią bezpieczeństwo oraz realizację praw dzieci podczas samej pandemii koronawirusa, oraz wobec jej następstw.

Sprawdź: Pomoc psychologiczna w związku z epidemią koronawirusa

Przemoc domowa: Plan awaryjny zaproponowany przez RPO

RPO wraz z Fundacją Feminoteka, Centrum Praw Kobiet i Niebieskiej Linii IPZ, opracował „Plan awaryjny”. Jego etapy są następujące:

  1. Obserwuj zachowania osoby agresywnej.
  2. Naucz dzieci dbać o bezpieczeństwo – powiedz, gdzie mogą szukać pomocy np. u sąsiadki, ustal jedno miejsce trzymania kluczy.
  3. Znajdź w domu bezpieczne miejsce, gdzie można się schować.
  4. Bądź przygotowany do ucieczki: zapakuj do podręcznej torby ważne dokumenty, leki, telefon, pieniądze, ładowarkę, klucze do domu, bieliznę na zmianę i potrzebne środki ochrony (maseczkę, żel antybakteryjny).
  5. Nie uciekaj od dzieci – zabierz je ze sobą, ponieważ one również są zagrożone.
  6. Jeśli nie masz możliwości ucieczki podczas ataku, skul się w rogu pokoju, osłaniając rękami twarz i głowę.
  7. Korzystaj z pomocy! Ustaw na telefonie alarmowy numer telefonu (997, 112) z możliwością wybrania go za pomocą jednego kliknięcia. Podczas interwencji domagaj się zatrzymania oprawcy na 48 h.
  8. Porozmawiaj z rodziną, sąsiadami i znajomymi o swojej sytuacji oraz ustal z nimi słowo awaryjne. Jeżeli użyjesz go podczas rozmowy, będą wiedzieć o pilnej potrzebie pomocy.

Dokładny poradnik: Plan awaryjny

Ważne telefony i adresy:

  1. Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie:

    • tel. 800 12 00 02, „Niebieska Linia” czynna całą dobę,
  2. Centrum Praw Kobiet:

    • tel.(22) 621 35 37, pomoc prawna i psychologiczna, czynny codziennie w godzinach 10:00-16:00,
    • tel. 600 070 717, telefon interwencyjny czynny codziennie również w święta.
  3. Fundacja Feminoteka

    • tel. 888 88 33 88, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00,
  4. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

    • tel. 116 111, czynny codziennie w godzinach od 12:00 do 2:00.

Jeśli obawiasz się, że oprawca może kontrolować Twój telefon, zapisz wybrany numer pod bezpieczną nazwą np. Przychodnia, mama.

Bezpłatne aplikacje mobilne (Apple Store i Google Play)

  1. AvonAlert aplikacja Fundacji Feminoteka i Avon,
  2. Twoja komenda aplikacja Policji,
  3. Alarm112 aplikacja MSWiA,
  4. Twój parasol aplikacja Policji
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia