Próchnica przyczyną trądziku?! Czy zepsute zęby mają wpływ na wygląd cery?

Monika Góralska
Monika Góralska
Trądzik to choroba skóry dotykająca głównie nastolatków, ale coraz częściej utrzymuje się on również po osiągnięciu dojrzałości. Co zaskakujące do jego powstawania może przyczyniać się próchnica i stan zapalny w jamie ustnej! Czy dentysta może wyleczyć trądzik?
Trądzik to choroba skóry dotykająca głównie nastolatków, ale coraz częściej utrzymuje się on również po osiągnięciu dojrzałości. Co zaskakujące do jego powstawania może przyczyniać się próchnica i stan zapalny w jamie ustnej! Czy dentysta może wyleczyć trądzik? Kjerstin Michaela Noomi Sakura Gihle Martinsen Haraldsen/pixabay.com
Trądzik zwykle kojarzy się z wiekiem dojrzewania, bo to właśnie wtedy się pojawia. Jednak obecnie coraz częściej dotyczy on również osób dorosłych po 30. roku życia. Okazuje się, że jego przyczyną mogą być nie tylko zmiany hormonalne, czynniki genetyczne czy bakterie powodujące stany zapalne skóry. Występowanie trądziku w okolicy ust, brody i żuchwy może być spowodowane również próchnicą rozwijającą się w jamie ustnej. Jak dentysta może pomóc pozbyć się trądziku?

Przyczyny powstawania trądziku

Trądzik pospolity, inaczej trądzik młodzieńczy, dotyczy głównie nastolatków wchodzących w etap dojrzewania. Jest on najczęstszą chorobą skóry, która obecnie dotyka także coraz większą liczbę osób dorosłych.

Nieestetyczne krostki, grudki i zaskórniki pojawiające się na twarzy, szyi, dekolcie i plecach są efektem wzmożonej pracy gruczołów łojowych, które aktywowane są pod wpływem hormonów. W efekcie powstaje nadmierna ilość łoju (sebum), który razem ze zrogowaciałym naskórkiem zatyka ujścia gruczołów łojowych. Taki stan sprzyja namnażaniu się bakterii min. Propionibacterium acnes oraz Staphylococcus epidermidis, które naturalnie bytują na skórze, ale w nadmiernej ilości przyczyniają się to powstawania krostek i grudek trądzikowych. W przypadku nastolatków zmiany hormonalne oraz uwarunkowania genetyczne są głównymi przyczynami występowania trądziku młodzieńczego.

U osób dorosłych trądzik również może rozwijać się na tle zaburzeń hormonalnych, ale może być także spowodowany wieloma innymi czynnikami takimi jak: nieprawidłowa dieta (spożywanie produktów przetworzonych i nabiału), stosowanie podrażniających kosmetyków, stres, używki, zmęczenie, zanieczyszczone środowisko. Okazuje się, że na wygląd naszej cery ma też wpływ stan zębów i jamy ustnej.

Sprawdź także:

Czy próchnica powoduje trądzik?

Z problemami skórnymi zwykle udajemy się do dermatologa, jednak w przypadku nieskutecznych prób wyleczenia trądziku przyda się również wizyta u dentysty. Okazuje się bowiem, że stan zębów ma znaczący wpływ na wygląd skóry. Wszystkie narządy i układy w organizmie człowieka są ze sobą połączone. Z tego względu rozległe stany zapalne rozwijające się w jamie ustnej mogą powodować przedostawanie się chorobotwórczych bakterii wraz z krwiobiegiem do tkanek skóry. Przyczyną trądziku mogą więc być następujące problemy stomatologiczne:

  • ząb z zaawansowaną próchnicą,
  • ząb do leczenia kanałowego,
  • zęby z zapaleniem miazgi lub martwe,
  • choroby i stany zapalne przyzębia np. zgorzel, torbiele ropne,
  • nieusunięte korzenie zębów,
  • zatrzymane ósemki.

Aby rozpoznać jako przyczynę trądziku próchnicę lub inne problemy stomatologiczne warto zwrócić uwagę na umiejscowienie zmian zapalnych na skórze. Wypryski spowodowane zakażeniem bakteriami próchnicotwórczymi zlokalizowane są w okolicy ust, na linii żuchwy oraz na policzkach i brodzie. Stan zapalny zębów i jamy ustnej może objawiać się także bólem zęba, gorączką, obrzękiem twarzy. Czasem jednak nic nie wskazuje na chorobę zębów, bo siedliskiem infekcji jest np. zatrzymana ósemka lub korzeń zęba zarośnięty dziąsłem. Mimo to, zawsze warto profilaktycznie pójść na wizytę do dentysty.

Zobacz też:

Jak leczyć trądzik spowodowany próchnicą oraz mu zapobiegać?

Przede wszystkim trzeba wyleczyć zęby. Oprócz interwencji stomatologicznej, w przypadku zaawansowanych stanów zapalnych może być konieczna również wizyta u chirurga stomatologicznego lub przyjmowanie antybiotyku. Aby nie dopuścić do tego typu sytuacji najlepiej jest regularnie co pół roku kontrolować stan jamy ustnej u stomatologa.

Ważna jest również codzienna rutyna związana z higieną twarzy i jamy ustnej. Okazuje się bowiem, że lepiej jest najpierw umyć zęby, a później twarz, a nie odwrotnie. Myjąc w pierwszej kolejności twarz, a potem zęby możemy przenieść bakterie z jamy ustnej bezpośrednio na czystą cerę np. za pomocą piany z pasty. Dlatego lepiej jest najpierw wyszczotkować zęby, nie zapominając o nitkowaniu i płukaniu ust płynem. Pozwoli to znacznie zredukować ilość bakterii bytujących w jamie ustnej i zapobiegnie przemieszczaniu się ich na inne części ciała.

Najważniejsze jest jednak zlikwidowanie stanu zapalnego, a więc wyleczenie zębów oraz chorób dziąseł i przyzębia, a także kontrolowanie ich stanu co pół roku u dentysty. Dzięki temu nie tylko będziemy mieć zdrowe zęby, ale też zadbamy o gładką cerę.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że bagatelizowanie próchnicy może być niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i prowadzić nawet do chorób zagrażających życiu! Ból zęba to tylko jedna z łagodniejszych dolegliwości.Sprawdź, czym grozi zaniedbanie leczenia próchnicy i na jakie konsekwencje zdrowotne się narażasz! Ochroń się przed skutkami niewłaściwej higieny jamy ustnej!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Odkładasz wizytę u dentysty? Konsekwencje to nie tylko ból z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia