O 20 rozpoczął się live na Facebooku z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Odpowiadali oni na pytania internautów, które w większości dotyczyły nowych obostrzeń wprowadzanych przez rząd..
Padały pytania zarówno o Sylwestra, jak i zbliżające się święta Bożego Narodzenia. - Najlepiej w tym roku nie szykować się na hucznego sylwestra, tak jak co roku miało to miejsce – odpowiedział premier Morawiecki. – COVID zabiera ludziom życie – dodał.
Szef rządu tłumaczył, dlaczego decyzja o zamknięciu cmentarzy została podana kilka godzin przed wprowadzeniem jej w życie, co zaskoczyło ludzi, którzy chcieli odwiedzić groby bliskich 1 listopada.
- Gdyby została ogłoszona wcześniej, to nie trzeba być ekspertem, żeby się domyśleć, że wiele ludzi ruszy na cmentarze - wyjaśnił Mateusz Morawiecki.
Premier przypomniał także o słuszności noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, zachowywania zasad higieny, a także o konieczności wykazania się solidarnością narodową, ponieważ jest to ważne w walce z pandemią.
Zarówno minister Niedzielski, jak i premier Morawiecki przypominali, że nad nowymi strategiami, nad kolejnymi krokami w walce z pandemią pracują eksperci, tacy jak profesor Andrzej Horban. - „Mamy w otoczeniu wiele wybitnych osób, które pomagają nam na co dzień” – można było usłyszeć.
Padło także pytanie o Strajk Kobiet i konsekwencje z nimi związane – Zdaniem specjalistów i naukowców (…) mamy już niestety nie tylko przypuszczenie, ale i wiedzę, że te protesty wpływają na znacząco większą liczbę zakażeń. – skomentował premier Morawiecki. - Nasze zalecenie jest jednakowe dla wszystkich – mówił. Apelował ponownie, żeby swój protest wyrażać w internecie, a nie na ulicach.
- Apeluję do wszystkich, byśmy osoby chore wspierali - powiedział minister zdrowia. - Przechodzenie przez pandemię to test odpowiedzialności – zakończył.
To właśnie bary i restauracje są miejscami, gdzie liczba interakcji jest wysoka, co brane jest pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zamykanych miejscach. Jednak przewidziana jest pomoc zarówno dla branży gastronomicznej, jak i hotelarskiej, do której zaliczają się bezzwrotne dotacje, zapłata za ZUS pracowników, czy zapłata postojowego.
Premier Mateusz Morawiecki także przekazał także, że szczepionka może być dostępna już w styczniu dla osób starszych oraz tych znajdujących się w grupie ryzyka. Taką wiadomość otrzymała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, od jednej z grup, która pracuje nad jej opracowaniem. szef rządu zaznaczył, że szczepionka nie będzie obowiązkowa.
Premier zakończył podziękowaniem dla osób, które zaangażowały się w pomoc seniorom oraz zachęcił wszystkich do dołączenia i wsparcia tej grupy społecznej.
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?