Spis treści
Operacja bariatryczna przeciw powikłaniom otyłości
Otyłość jest czynnikiem ryzyka zachorowania na różne nowotwory złośliwe, co potwierdzają badania populacyjne. W leczeniu stosuje się operacje bariatryczne, do których wskazaniem jest otyłości olbrzymia, czyli III stopnia (powyżej 40 kg/m2) i otyłości II stopnia (35–40 kg/m2) w przypadku braku kontroli poziomu cukru we krwi.
Zabiegi tego typu prowadzą do ograniczenia ilości przyjmowanego pożywienia oraz wchłaniania, a co za tym idzie – do spadku wagi. Wynosi on 15-30 proc. masy ciała, a nawet powyżej 60 proc. i jest najbardziej znaczny w ciągu 2-3 pierwszych miesięcy.
Oprócz ewidentnych korzyści ze zmniejszenia żołądka, do których należy także remisja cukrzycy typu 2 (w 45-95 proc. przypadków), chirurgiczne operacje dla otyłych mają inne zalety. Jak donosi pismo „Obesity”, zmniejszają także ryzyko zachorowania na różne nowotwory, a także ich śmiertelność, co dotyczy jednak tylko kobiet.
Resekcja żołądka, opaska, ominięcie – te metody zmniejszają m.in. ryzyko raka jelita
Aby dowiedzieć się, jak operacja bariatryczna wpływa na zachorowania na raka, naukowcy z Uniwersytetu Utah w Salt Lake City przenalizowali dane niemal 22 tys. pacjentek po takim zabiegu. Znalazły się wśród nich różne procedury, takie jak ominięcie żołądkowe, rękawowa resekcja żołądka, opaska żołądkowa i wyłączenie dwunastnicze. Grupą kontrolną były osoby z nieleczoną operacyjnie otyłością olbrzymią. Dane na temat zachorowań na nowotwory złośliwe pochodziły z rejestru stanowego Utah Cancer Registry.
Czytaj: Tak otyłość wpływa na organizm. O skutkach i leczeniu mówi endokrynolog
Wykazano, że po przebytej operacji bariatrycznej ryzyko zachorowania na jakikolwiek nowotwór było o 25 proc. niższe niż u osób nieleczonych operacyjne. Dotyczyło to jednak tylko kobiet. Stwierdzono u nich także o 41 proc. niższe ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych związanych z otyłością. Natomiast śmiertelność z powodu raka była niższa o 47 procent.
U pań zmniejszone ryzyko choroby dotyczyło takich nowotworów, jak:
- rak trzonu macicy,
- rak jajnika,
- rak jelita grubego,
- rak piersi (przed i po menopauzie).
– Ta praca reprezentuje kolejne ważne badanie, które wyraźnie potwierdza długofalowe korzyści z chirurgicznego leczenia otyłości w prewencji nowotworów – skomentował współautor pracy dr Ted D. Adams.
Leczenie również mniejszej otyłości pomaga zredukować ryzyko raka, dlatego pacjenci powinni być zachęcani do podejmowania prób zmniejszenia wagi na różne sposoby. (PAP)
jjj/ agt/ arz
Źródło: