Koronawirus a maseczki ochronne
Koronawirus rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową, czyli za pośrednictwem śliny uwalnianej podczas kichania, czy kasłania przez osobę zakażoną. Amerykański wirusolog, główny ekspert do spraw chorób zakaźnych i doradca prezydenta Anthony Fauci uważa, że do rozprzestrzenienia się aerozolu zawierającego wirusy może dojść nawet podczas mówienia. Co ważne zgodnie z obecnym stanem wiedzy, nawet 80 procent osób zakażonych przechodzi infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 bezobjawowo. Wychodząc do sklepu na zakupy, czy na spacer stwarzają ogromne zagrożenie, ponieważ mimo braku symptomów chorobowych, zakażają przypadkowo spotkane osoby.
Z ostatniej chwili:
Gdzie trzeba nosić maseczkę ochronną? Nowe zalecenia
W związku z objęciem całej Polski strefą żółtą (z wyłączeniem powiatów o strefie czerwonej) od 10 października, konieczność noszenia maseczki została rozszerzona o kolejne miejsca. Nadal należy zasłaniać usta i nos w sklepach, kinach, salonach piękności, u fryzjera, w teatrze, aptekach, na poczcie, środkach transportu publicznego (pociągach, autobusach, metrze itp.), przychodniach zdrowia, czy u weterynarza.
Obowiązek dotyczy obecnie także przestrzeni publicznych, a więc swobodnego przemieszczania się po ulicy. Konieczne jest noszenie maseczki na drogach i placach, na terenie cmentarza, bulwarów, w miejscach postoju pojazdów (np. przystanku autobusowym, peronie lub stacji metra) oraz na terenach nieruchomości wspólnych, a więc na klatce schodowej i w windzie. Obowiązkiem objęte są również zakłady pracy, oraz budynki użyteczności publicznej, targi, stragany i centra handlowe.
Maseczkę należy nosić w samochodzie, jeżeli autem podróżują osoby niemieszkające razem. Należy zasłaniać nos i usta podróżując taksówką, uberem lub boltem, a także podwożąc znajomego.
WAŻNE! Nie trzeba zasłaniać nosa i ust na terenie parków, zieleńców, ogrodów botanicznych i zabytkowych, przebywając na terenie rodzinnych ogródków działkowych i na plaży.
Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki?
Obowiązek noszenia maseczki dotyczy wszystkich mieszkańców Polski z drobnymi wyjątkami. Zwolnione są:
- dzieci, które nie ukończyły 5. roku życia,
- osoby z całościowymi zaburzeniami rozwoju,
- osoby z zaburzeniami psychicznymi,
- osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
- osoby mające trudności z samodzielnym zakryciem ust i nosa.
WAŻNE! Osoby, które z powodów zdrowotnych nie są zobowiązane do noszenia maseczki ochronnej, muszą mieć przy sobie odpowiednie zaświadczenie potwierdzające wyżej wymienione choroby. Osoby z astmą, chorobami układu sercowo-naczyniowego muszą nosić maseczkę, a nawet powinny z uwagi na wyższe ryzyko zakażenia COVID-19 i prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu.
Ponadto zwolnione są:
- osoby podróżujące samochodem z domownikami,
- osoby wykonujące czynności służbowe, zawodowe, albo zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach (straganach) z wyjątkiem, osób mających bezpośredni kontakt z klientami,
- kierowcy zbiorowych środków transportu publicznego (m.in. autobusów), jeśli zapewniono oddzielenie kierującego od przewożonych osób,
- osoby kierujące statkiem i przebywające w kabinie pilotów na statku powietrznym,
- kierowcy wykonujący przewozy drogowe w załodze,
- duchowni podczas sprawowania kultu religijnego,
- żołnierze podczas wykonywania zadań służbowych,
- osoby mieszkające w budynkach użyteczności publicznej, przeznaczonych na potrzeby wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, chyba że zarządzający takim budynkiem postanowi inaczej,
- uczniowie i dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym na terenie placówki, chyba że dyrektor zdecyduje inaczej,
- osoby zatrudnione w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce oświatowej, nie muszą nosić maseczki na terenie placówki, chyba że dyrektor zarządzi inaczej,
- sędziowie,
- trenerzy,
- pary w trakcie składania przysięgi małżeńskiej,
- osób podczas legitymowania przez uprawnione organy, w celu ustalenia lub weryfikacji ich tożsamości, albo konieczności identyfikacji.