Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej stworzyli laser do badania siatkówki oka

Konrad Bałajewicz
Zespół prof. Grzegorza Sobonia
Zespół prof. Grzegorza Sobonia Politechnika Wrocławska
Zespół naukowców Politechniki Wrocławskiej pod kierownictwem dr. hab. inż. Grzegorza Sobonia zaprojektował i skonstruował laser, który umożliwia obserwowanie procesów zachodzących w siatkówce ludzkiego oka. Wynalazek umożliwi m. in. zastosowanie nowatorskich terapii i testowanie innowacyjnych leków.

Nowy laser naukowców z Politechniki Wrocławskiej w połączeniu z odpowiednią aparaturą okulistyczną pozwala na obserwację procesów zachodzących w siatkówce oka oraz bezpieczną i nieinwazyjną ocenę jej stanu. Otwiera to nowe możliwości terapeutyczne dla chorób degeneracyjnych siatkówki, np. zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Może być przydatny także do testowania nowych leków, bo dzięki lepszemu zrozumieniu widzenia lekarze będą w stanie trafiać dokładnie tam, gdzie potrzeba.

– Laser został stworzony zupełnie od podstaw. Jest „uszyty na miarę” i bezpieczny dla człowieka. Na Politechnice Wrocławskiej opracowano całe urządzenie: zarówno jego część optyczną, jak i elektroniczne moduły zasilające, sterujące i obudowę – tłumaczy nam dr. hab. inż. Grzegorz Soboń, prof. Politechniki Wrocławskiej z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów.

Projekt powstał przy współpracy wrocławskich naukowców z zespołem prowadzonym przez prof. Macieja Wojtkowskiego z Międzynarodowego Centrum Badań Oka w Warszawie oraz prof. Krzysztofa Palczewskiego z University of California Irvine w USA. Udało im się stworzyć metodę pozwalającą na podglądanie biochemii widzenia w żywym oku.

– Ogólnie metoda diagnostyczna została opracowana przez naukowców z Warszawy z Międzynarodowego Centrum Badań Oka. Do tej metody potrzebny był specjalny laser. Taki, jakiego na świecie do tej pory nie było. Naukowcy z Warszawy zwrócili się do nas z prośbą o skonstruowanie lasera o bardzo konkretnych, ale też unikalnych i „wyśrubowanych” parametrach. My się tego podjęliśmy i taki laser zrobiliśmy. Dzięki temu było możliwe przeprowadzenie badań na ochotnikach. Naszym wkładem, jako grupy wrocławskiej, jest laser, ale cała technika pomiaru, interpretacja i zastosowanie medyczne jest po stronie koleżanek i kolegów z Warszawy – wyjaśnia Grzegorz Soboń.

Zdaniem naukowców jest to nowatorskie podejście, które po raz pierwszy na świecie zostało wykorzystane do obrazowania oka ludzkiego. Otwiera ono liczne możliwości terapeutyczne, ale również badawcze, dostarczając nową metodę badania biochemii procesu widzenia.

W projekcie ze strony Politechniki Wrocławskiej uczestniczyli: dr inż. Jakub Bogusławski, dr inż. Dorota Stachowiak, doktoranci mgr inż. Zbigniew Łaszczych, mgr inż. Aleksander Głuszek, mgr inż. Arkadiusz Hudzikowski oraz prof. Grzegorz Soboń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia