Lambda: nowy wariant koronawirusa, bardzo odporny na szczepionki rozlewa się po świecie

Kazimierz Sikorski
pixabay
Wykryty jesienią ubiegłego roku w Peru kolejny wariant koronawirusa zaczyna rozlewać się po świecie. Lambda jest zaraźliwa i bardzo odporna na szczepionki.

Jeszcze świat nie uporał się z Deltą, najbardziej zaraźliwym w tej chwili wariantem koronawirusa, a na horyzoncie pojawił się już kolejny wróg. To szczep Lambda, który zaczyna wzbudzać niepokój. Podobnie jak Delta, wariant Lambda jest również wysoce zaraźliwy i najgorsze jest to, że może on być bardziej odporny na szczepionki niż oryginalna wersja wirusa. Choć Lambda wciąż stanowi dla badaczy zagadkę, to jednak naukowcy, wykryli u niego wiele niepokojących cech.

Epidemie XXI wieku: jakie choroby nam zagrażają? Nie tylko koronawirus

W tej chwili Lambda rozprzestrzenia się głównie w krajach Ameryki Południowej po tym, jak po raz pierwszy został zidentyfikowany w Peru w sierpniu 2020 roku. Ale jego przypadki zaobserwowano również w Teksasie, Karolinie Południowej i innych amerykańskich stanach. Według jednego z szacunków w USA wykryto na razie tylko 700 przypadków wariantu Lambda z ponad 34 milionów zgłoszonych zakażeń koronawirusem. Jednak Stany Zjednoczone przebadały tylko niewielką liczbę przypadków, faktyczna liczba przypadków związanych ze tym szczepem może być znacznie wyższa.

Lambda jest już także w Europie. Obecność wirusa stwierdzono w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Niemczech, a także w Polsce. W sumie ten wariant koronawirusa występuje już w ponad 30 krajach na świecie. Naukowcy twierdzą, że ten szczep jest blisko spokrewniony z jednym z najwcześniejszych znanych wariantów koronawirusa, znanym jako Alpha.

Zakażenie koronawirusem nie zawsze powoduje gorączkę, suchy kaszel i problemy z oddychaniem. Objawy mogą dotyczyć też innych lokalizacji, występować wybiórczo i w różnych kombinacjach. Wiele z nich odczuwamy nawet codziennie z odmiennych powodów, inne są natomiast kojarzone ze zwykłym przeziębieniem czy grypą. Zwłaszcza u osób starszych i dzieci symptomy zakażenia koronawirusem mogą być też całkiem wyjątkowe. Dowodzi tego badanie omówione w „British Medical Journal”, w którym uwzględniono dane ponad 20 tys. pacjentów.Niestety, osoby asymptomatyczne zarażają innych, ponieważ w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 czas jego najintensywniejszego namnażania się w organizmie wypada właśnie na okres przed wystąpieniem objawów infekcji.Sprawdź, które nietypowe objawy mogą wskazywać, że to właśnie COVID-19!Poznaj kolejne symptomy COVID-19. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nietypowe objawy COVID-19 – sprawdź, czy to może być koronaw...

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że Lambda ma potencjał do zwiększonego przenoszenia zakażeń i może mieć zwiększoną odporność na przeciwciała neutralizujące. Mimo to badania pokazują, że szczepionki chronią przed wszystkimi głównymi szczepami koronawirusa, w tym wariantem Delta. Jednak jak na razie nie ma wystarczających danych dotyczących dokładnej skuteczności obecnych szczepionek w zapobieganiu zakażeniom szczepem Lambda.

Jak bardzo ludzie powinni się martwić o wariant Lambda? To zależy od tego, kogo o to pytamy. Specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) określają Lambdę „wariantem zainteresowania” co oznacza, że ten szczep koronawirusa może potencjalnie nasilić przebieg choroby i został zidentyfikowany jako wariant powodujący znaczną transmisję zakażeń lub wywoływanie wielu ognisk COVID-19.

Inaczej widzą to specjaliści z USA. Na własnej liście dotyczącej wariantów, Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) nie uwzględnia Lambdy jako wariantu będącego przedmiotem zainteresowania, obaw lub poważnych konsekwencji.

Najgorsze jest jednak to, że wariant Lambda jest nie tylko bardziej zaraźliwy, ale również bardziej odporny na działanie przeciwciał. Z badań japońskich naukowców wynika, że białko spike Lambdy zawiera trzy mutacje. I to najbardziej budzi niepokój, bo oznacza to, że wirus może być mniej skutecznie neutralizowany przez przeciwciała. Wymyka się reakcji immunologicznej, ochrona immunologiczna osób zaszczepionych i wyleczonych zmniejsza się, maleje wreszcie ochronne działanie szczepionki.

"Wirus Delta", czyli indyjski wariant koronawirusa przybiera na sile i coraz więcej mówi się o powrocie obostrzeń, a niektóre kraje już zdecydowały się wprowadzić pewne restrykcje. Lockdown to raczej ostateczność. Co zatem wprowadziły lub planują wprowadzić państwa w UE i poza nią oraz jakie są plany Polski?

Obostrzenia dla niezaszczepionych czy lockdown? Wariant Delt...

Na razie większość badaczy koncentruje się na wariancie Delta, który niedawno odpowiadał za 83 procent nowych przypadków COVID-19 w USA. CDC zauważyło w wewnętrznej prezentacji niedawno, że „wojna zmieniła się” przeciwko trwającej pandemii z powodu pojawienia się wysoce przenoszonego wariantu Delta.

WHO nadal monitoruje również inne warianty, takie jak Eta, Kappa i Iota. Każdy z nich może przekształcić się w zagrożenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że wcześniej w tym roku Iota szybko rozprzestrzeniła się w Nowym Jorku, tworząc do lutego ponad jedną czwartą sekwencji w mieście.

Ale nie wszyscy są gotowi odrzucić wariant Lambda. Znany badacz Kei Sato z Uniwersytetu Tokijskiego powiedział niedawno agencji Reuters, że „Lambda może być potencjalnym zagrożeniem dla ludzkiego społeczeństwa".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
8 sierpnia, 10:17, gość:

Te sterty trupów na ulicach.... Kazik, przestań straszyć.

Wszystko przed tobą . Możesz już znaleźć sobie jakieś miejsce . Parawanik postawić jak na plaży , raczej nieuczęszczane . Bo trupa podepczą .

g
gość
Te sterty trupów na ulicach.... Kazik, przestań straszyć.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia