FLESZ - Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne
Z całego kraju napływają sygnały, że w przychodniach i aptekach brakuje szczepionek przeciwko grypie. Podobnie jest w Krakowie.
- Zainteresowanie jest ogromne. Do tej pory dostaliśmy 45 sztuk. Czekamy na następne, ale nie wiemy, kiedy przyjdą. Praktycznie nie ma dnia, żeby ktoś o nie nie pytał. Stworzyliśmy więc listę rezerwową, póki co zapisanych na niej jest około stu osób - słyszymy w aptece przy ul. Krzywej. W aptece przy ul. Traugutta szczepionek też nie ma.
- Dostaliśmy 1/3 złożonego zamówienia. Początkowo prowadziliśmy zapisy na listę kolejkową, zrezygnowaliśmy z niej jednak, bo nie jesteśmy w stanie wszystkim pacjentom zagwarantować, że preparat się pojawi - mówi nam aptekarka.
Z kolei infolinia sieci aptek "Dbam o zdrowie" z powodu urywających się telefonów spowodowanych wzmożonym zainteresowaniem szczepionkami przeciwko grypie odsyła pacjentów bezpośrednio do aptek, gdzie należy pytać o ich dostępność. Farmaceuci bezradnie rozkładają jednak ręce, bo preparatu brakuje także w hurtowniach.
To, że szczepionki przeciw grypie rozchodzą się w tym roku jak ciepłe bułki potwierdza także zainteresowanie seniorów miejskim programem bezpłatnych szczepień. Wszyscy krakowianie powyżej 65. roku życia mogą bowiem rejestrować się na przyjęcie preparatu do 16 placówek wskazanych przez magistrat. Problem w tym, że mimo iż rejestracja ruszyła dwa dni temu, w ośrodkach nie ma już miejsc, a było ich około 3 tys.
- Zaczęliśmy rejestrację 15 września rano i wszystkie z ponad 200 miejsc rozeszło się pierwszego dnia. Teraz zapisujemy pacjentów na listy rezerwowe - słyszymy w przychodni przy ul. Olszańskiej. Podobnie jest przy ul. Barskiej. Jednak, jak zapewnia miasto, w planach ma wykupienie dodatkowych szczepionek dla seniorów w drugiej połowie września. Na ten moment nie informuje jednak, kiedy ruszy kolejna tura. Tymczasem według zapewnień Ministerstwa Zdrowia w obecnym sezonie grypowym do naszego kraju ma trafić blisko 5 mln dawek szczepionki przeciw grypie.
- Z informacji jakie posiadamy wynika, że na rynek apteczny trafi ponad 2 mln szczepionek, z czego 1,2 mln jeszcze we wrześniu. Oznacza to, że na początku października powinniśmy odnotować lepszą dostępność do tych preparatów dla pacjentów - mówi nam Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Pozostałe 3 mln, jak przekazuje MZ, zostanie rozdysponowane dla przychodni zdrowia oraz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która zajmie się ich dystrybucją w ramach ministerialnego programu bezpłatnych szczepień.
Zgodnie z nim od 1 września oprócz medyków i pracowników placówek medycznych za darmo przeciw grypie zaszczepić się mogą także farmaceuci i technicy farmaceutyczni oraz diagności laboratoryjni i pracownicy laboratoriów. Na tym jednak nie koniec. Katalog osób uprawnionych do przyjęcia bezpłatnej szczepionki obejmuje również nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych przedszkoli, szkół czy placówek opiekuńczo-wychowawczych i opiekuńczo-interwencyjnych, a także nauczycieli akademickich. Nieodpłatną możliwość zaszczepienia zapewniono także dla pracowników służb mundurowych oraz pensjonariuszy zakładów opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, hospicjów stacjonarnych i domowych, a także oddziałów medycyny paliatywnej.
Według wyszukiwarki gdziepolek.pl w Krakowie preparatu Influvac Tetra, na 16 września - jeśli wierzyć wyszukiwarce - nie można kupić nigdzie. Natomiast szczepionkę Vaxigrip Tetra mają 23 apteki. Zazwyczaj jednak tylko po kilka sztuk. Przypomnijmy w stolicy Małopolski jest ponad 320 aptek.