Choć Europejska Agencja Leków nie wydała jeszcze rekomendacji ws. szczepienia dawką przypominającą młodzieży, to polski rząd zadecydował się na takie działanie.
„Minister Zdrowia, mając na uwadze zalecenie Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z dnia 24 stycznia 2022 r. uwzględniające stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz WHO, informuje, że od dnia 25 stycznia 2022 r. rozpocznie się proces wystawiana skierowań na dawkę przypominającą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 16 r.ż.” – informuje resort.
Jak w poniedziałek informował rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz, wystawiono 245 tys. e-skierowań dla tej grupy wiekowej.
„W szczepieniu przypominającym wykonywanym u osób w wieku 16-18 lat stosowany jest preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) z zachowaniem odstępu co najmniej 5 miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19” – przypomina ministerstwo.
Piąta fala pandemii
Decyzja przyspieszenia szczepień ma związek m.in. z piątą falą pandemii i wzrostem zakażeń oraz wyjazdami młodzieży na ferie.
W ciągu ostatnich dni w Polsce padają kolejne rekordy zakażeń – nie tylko piątej fali, ale też od samego początku pandemii.
22 stycznia resort zdrowia poinformował o rekordowych 40 876 nowych przypadkach COVID-19. Dwa dni wcześniej było 32 835 zakażeń (wzrosły więc o 25 proc.), a tydzień wcześniej 16 tys. 896 (w ciągu tygodnia zakażenia wzrosły o 140 proc.).
W poniedziałek 17 stycznia minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że powstało wiele prognoz dotyczących rozwoju piątej fali pandemii. – Na podstawie naszej prognozy szczyt zakażeń przewidujemy na połowę lutego, na poziomie 60 tys. dziennie – zapowiedział.
Jednak są to bardzo optymistyczne założenia, w porównaniu do innych szacunków.
– Ośrodek MOCOS zakłada, że pod koniec stycznia może być 120 tys. zakażeń dziennie. Ośrodek ICM opracował dwa warianty, mówiące od 100 do 140 tys. zakażeń, szczyt będzie albo w połowie lutego albo na początku marca – mówił Niedzielski.