Koronawirus SARS-CoV-2 wykryty w wodzie! Co oznaczają nowe doniesienia i czy picie wody z kranu jest bezpieczne?

Katarzyna Dębek
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że nie istnieje zagrożenie dla systemów wodociągowych jako formy rozprzestrzeniania koronawirusa.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że nie istnieje zagrożenie dla systemów wodociągowych jako formy rozprzestrzeniania koronawirusa. Skitterphoto Pixabay.com

Wody z kranu używamy do prania, zmywania naczyń, a także do przygotowania napojów i posiłków. Czy jest to bezpieczne w obliczu ostatnich doniesień, że obecność koronawirusa jest stwierdzana w wodzie i ściekach? Światowa Organizacja Zdrowia uspokaja, że nie ma się czego obawiać. Istnieją jednak pewne zagrożenia związane z tym odkryciem

Koronawirus w wodzie w Paryżu, a także w ściekach w Rzymie i Mediolanie

Materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2 wykryto w 4 z 27 ujęć wody w Paryżu. Nie jest to jednak woda pitna, tylko pochodząca z Sekwany i kanału Ourc, której używa się do mycia ulic, podlewania ogródków czy napełniania zbiorników wodnych, takich jak fontanny. Władze Francji zapewniają, że patogen nie przedostał się do wody pitnej, a skażone ujęcia zamknięto, nie ma związanego z tym zagrożenia dla ludzi. Według naukowców COVID-19 nie jest bowiem w stanie utrzymać się przez długi czas w wodzie.

Warto przeczytać

O obecności koronawirusa w wodzie donosi też włoski Instytut Zdrowia. Ślady materiału genetycznego znaleziono w ściekach w Mediolanie i Rzymie. Tu również podano informację, że nie stanowi to żadnego zagrożenia dla miejscowej ludności.
Jak poinformował Luca Lucentini, dyrektor wydziału jakości wody w tym instytucie, monitorowanie mikrobiologiczne wody jest świetnym narzędziem do wczesnego wykrywania infekcji u mieszkańców aglomeracji. Takie badania pomogą w sposób pośredni monitorować krążenie patogenu oraz wcześnie wychwycić jego ewentualne ponowne pojawienie się.

Warto przeczytać

Czy koronawirus może pojawić się w wodzie pitnej z kranu?

Ponieważ woda z kranu przechodzi skuteczny proces uzdatniania, jest całkowicie bezpieczna do spożycia i nie stwarza zagrożenia dla systemów wodociągowych jako środka rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wirus SARS-CoV-2 jest niszczony przez powszechnie stosowane promienie UV i dodatki dezynfekujące, takie jak ozon i związki chloru.

Również w Polsce koronawirusem nie można się zarazić się poprzez kontakt z wodą pitną oraz jej spożywanie, nawet bez obróbki termicznej.

Wszystkie dotychczasowe wytyczne WHO w zakresie jakości wody przeznaczonej do spożycia i bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę obejmują również sytuację związaną z wybuchem epidemii COVID-19. Dodatkowe środki ostrożności nie są potrzebne i nie będą wdrażane.

Wyniki prowadzony badań wskazują jednak, że niebezpieczny może być kontakt z wodą w rzekach, kanałach, a także naturalnych i sztucznych zbiornikach wodnych, takich jak miejskie stawy i fontanny. Taka woda może stanowić potencjalne źródło zakażenia również dla zwierząt, choć jak do te pory możliwość zarażenia się koronawirusem potwierdzono tylko w przypadku kotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie mam zaufania do wody z kranu, dlatego do picia kupuję butelkowaną cisowiankę. U nas w bloku są stare rury, nawet nie chcę wiedzieć, jakie brudy przez nie przepływają.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia