System do masowego wykrywania zakażonych SARS-CoV-2. Prace nad metodą zdalnej identyfikacji osób z koronawirusem prowadzą naukowcy z Polski

Magdalena Kmita-Kulesza
Badanie termowizyjne umożliwia automatyczne wykrywanie osób, u których występuje najczęstszy objaw zakażenia SARS-CoV-2, czyli podwyższona temperatura ciała. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji czujniki lokalizują właściwe miejsce jej pomiaru u osób w maseczkach czy niosących ciepłe napoje
Badanie termowizyjne umożliwia automatyczne wykrywanie osób, u których występuje najczęstszy objaw zakażenia SARS-CoV-2, czyli podwyższona temperatura ciała. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji czujniki lokalizują właściwe miejsce jej pomiaru u osób w maseczkach czy niosących ciepłe napoje Andrea De Martin/123RF
Szybka identyfikacja zakażonych SARS-CoV-2 oraz idąca za nią izolacja chorych to szansa za powstrzymanie pandemii COVID-19. Prace nad systemem umożliwiającym zdalne wykrywanie objawów infekcji koronawirusem prowadzą polscy naukowcy z firmy Milton Essex wraz z inżynierami z Wojskowej Akademii Technicznej.

Ponieważ u 99 proc. pacjentów z COVID-19 pojawia się podwyższona temperatura ciała, na podstawie jej pomiarów można prowadzić wstępną identyfikację osób zarażonych koronawirusem. By usprawnić ten proces, naukowy chcą znaleźć rozwiązanie umożliwiające prowadzanie pomiarów w sposób automatyczny. Ma temu służyć system FACE-COV, nad którym pracują właśnie polscy badacze z firmy Milton Essex wraz z inżynierami z Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

System zdalnej identyfikacji podwyższonej ciepłoty ciała ma posłużyć do monitorowania ryzyka epidemicznego i szybkiego identyfikowania osób zarażonych SARS-CoV-2. Działanie urządzenia oparte jest o technologię termowizyjną i algorytmy sztucznej inteligencji (AI).

Warto wiedzieć:

FACE-COV ma wykrywać na odległość kilku metrów osoby, u których wystąpiły symptomy infekcji koronawirusem. Następnie system będzie w czasie rzeczywistym przesyłać dane umożliwiające rozpoznawanie i identyfikowanie zrażonych na podstawie ich cech fizycznych. Informacje te mają trafiać do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo epidemiologiczne w danym regionie.

Rozwiązanie to ma ułatwić kierowanie ruchem osób, które mogą być zakażone i stanowić zagrożenie dla zdrowych. Umożliwi też ich skuteczną izolację. System może sprawdzić się wszędzie tam, gdzie przebywa jednocześnie wiele osób, czyli na lotniskach, dworcach kolejowych, stadionach sportowych czy w centrach medycznych.

Technologia termowizyjna w walce z pandemią koronawirusa

Przy wykorzystaniu kamer termowizyjnych w diagnostyce osób zakażonych SARS-CoV-2 kluczowym wskaźnikiem świadczącym o możliwej infekcji jest podwyższona temperatura ciała w porównaniu do innych osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Podczaj gdy stosowane już systemy termowizyjne dają nieprecyzyjne wyniki, nowe rozwiązanie umożliwi wyeliminowanie błędów dzięki rozpoznawaniu właściwego miejsca pomiaru ciepłoty na czole.

Korzystanie z nowego systemu będzie stanowiło nieinwazyjny sposób masowej kontroli skupisk ludzkich. Może on i powinien odegrać ważną rolę w procesie wczesnej i szeroko zakrojonej izolacji chorych. Pamiętajmy bowiem, że wykonywanie stosowanych obecnie testów genetycznych jest skomplikowane i kosztowne, więc ich dostępność jest mocno ograniczona. Natomiast wyniki szybkich oznaczeń immunologicznych (czyli IgG i IgM) są obarczone sporym błędem i mogą być miarodajne dopiero po upływie ok. tygodnia od zakażenia.

Przeczytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia