System do masowego wykrywania zakażonych SARS-CoV-2. Prace nad metodą zdalnej identyfikacji osób z koronawirusem prowadzą naukowcy z Polski

Magdalena Kmita-Kulesza
Badanie termowizyjne umożliwia automatyczne wykrywanie osób, u których występuje najczęstszy objaw zakażenia SARS-CoV-2, czyli podwyższona temperatura ciała. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji czujniki lokalizują właściwe miejsce jej pomiaru u osób w maseczkach czy niosących ciepłe napoje
Badanie termowizyjne umożliwia automatyczne wykrywanie osób, u których występuje najczęstszy objaw zakażenia SARS-CoV-2, czyli podwyższona temperatura ciała. Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji czujniki lokalizują właściwe miejsce jej pomiaru u osób w maseczkach czy niosących ciepłe napoje Andrea De Martin/123RF
Szybka identyfikacja zakażonych SARS-CoV-2 oraz idąca za nią izolacja chorych to szansa za powstrzymanie pandemii COVID-19. Prace nad systemem umożliwiającym zdalne wykrywanie objawów infekcji koronawirusem prowadzą polscy naukowcy z firmy Milton Essex wraz z inżynierami z Wojskowej Akademii Technicznej.

Ponieważ u 99 proc. pacjentów z COVID-19 pojawia się podwyższona temperatura ciała, na podstawie jej pomiarów można prowadzić wstępną identyfikację osób zarażonych koronawirusem. By usprawnić ten proces, naukowy chcą znaleźć rozwiązanie umożliwiające prowadzanie pomiarów w sposób automatyczny. Ma temu służyć system FACE-COV, nad którym pracują właśnie polscy badacze z firmy Milton Essex wraz z inżynierami z Instytutu Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

System zdalnej identyfikacji podwyższonej ciepłoty ciała ma posłużyć do monitorowania ryzyka epidemicznego i szybkiego identyfikowania osób zarażonych SARS-CoV-2. Działanie urządzenia oparte jest o technologię termowizyjną i algorytmy sztucznej inteligencji (AI).

Warto wiedzieć:

FACE-COV ma wykrywać na odległość kilku metrów osoby, u których wystąpiły symptomy infekcji koronawirusem. Następnie system będzie w czasie rzeczywistym przesyłać dane umożliwiające rozpoznawanie i identyfikowanie zrażonych na podstawie ich cech fizycznych. Informacje te mają trafiać do służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo epidemiologiczne w danym regionie.

Rozwiązanie to ma ułatwić kierowanie ruchem osób, które mogą być zakażone i stanowić zagrożenie dla zdrowych. Umożliwi też ich skuteczną izolację. System może sprawdzić się wszędzie tam, gdzie przebywa jednocześnie wiele osób, czyli na lotniskach, dworcach kolejowych, stadionach sportowych czy w centrach medycznych.

Technologia termowizyjna w walce z pandemią koronawirusa

Przy wykorzystaniu kamer termowizyjnych w diagnostyce osób zakażonych SARS-CoV-2 kluczowym wskaźnikiem świadczącym o możliwej infekcji jest podwyższona temperatura ciała w porównaniu do innych osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Podczaj gdy stosowane już systemy termowizyjne dają nieprecyzyjne wyniki, nowe rozwiązanie umożliwi wyeliminowanie błędów dzięki rozpoznawaniu właściwego miejsca pomiaru ciepłoty na czole.

Korzystanie z nowego systemu będzie stanowiło nieinwazyjny sposób masowej kontroli skupisk ludzkich. Może on i powinien odegrać ważną rolę w procesie wczesnej i szeroko zakrojonej izolacji chorych. Pamiętajmy bowiem, że wykonywanie stosowanych obecnie testów genetycznych jest skomplikowane i kosztowne, więc ich dostępność jest mocno ograniczona. Natomiast wyniki szybkich oznaczeń immunologicznych (czyli IgG i IgM) są obarczone sporym błędem i mogą być miarodajne dopiero po upływie ok. tygodnia od zakażenia.

Przeczytaj również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia