Spis treści
Zasady refundacji leków będą łatwiejsze do przestrzegania
Refundacja leków umożliwia ich nabycie po niższej cenie lub otrzymanie nieodpłatnie, ponieważ część lub całość kosztów zakupu pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia. Zmniejszonej odpłatności podlegają nie tylko gotowe leki, ale także te recepturowe, przygotowane z surowców farmaceutycznych lub z leków gotowych, a także wyroby medyczne i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Są to przy tym produkty, dla których została wydana decyzja administracyjna o objęciu refundacją.
W polskim systemie refundacji NFZ są cztery jej rodzaje:
- ryczałt,
- odpłatność do 30 proc. limitu finansowania,
- odpłatność do 50 proc. limitu finansowania,
- bezpłatność do określonego limitu.
Odpowiednie oznaczenie na recepcie umieszcza wystawiający ją lekarz. Nie zawsze jednak przepisze w ten sposób produkt medyczny, dla którego przysługuje ulga. Ma to się zmienić jeszcze w tym roku dzięki systemowi automatycznego „zaciągania” do recepty informacji o właściwym poziomie refundacji danego produktu.
Dowiedz się także na temat:
Poziom refundacji danego leku u pacjenta będzie określany z automatu
Poziom refundacji wyrobu medycznego w wypisywanej recepcie lekarz określa samodzielnie na podstawie wieku pacjenta i rodzaju schorzenia. I choć poszczególne poziomy refundacji są z góry ustalone, ostateczną decyzję o wyborze jednego z nich podejmuje na podstawie posiadanej wiedzy. W tej kwestii potrzebne są jednak ułatwienia.
– Reagujemy na głosy środowiska lekarskiego, które wskazują na potrzebę zbudowania systemu automatycznego określania poziomu refundacji danego leku u pacjenta – wyjaśnił Minister Zdrowia Adam Niedzielski. – Chcemy w ten sposób pomóc lekarzom i ograniczyć możliwość popełnienia błędów, która sprawia niejednokrotnie, że pacjent musi wrócić do lekarza. Chcemy też [...] do minimum ograniczać tzw. systemową biurokrację.
Sprawdź również: Ulga na leki 2023 – kto może ją otrzymać i jak z niej skorzystać? Sprawdź, kiedy możesz dostać leki za darmo
W tym celu szef resortu powołał zespół do przygotowania koncepcji systemu informatycznego, który automatycznie określi na każdej z recept właściwy poziom refundacji dla danego leku.
Zadaniem zespołu jest zebranie międzynarodowych doświadczeń w zakresie aplikacji wspierających pracę lekarza w określaniu refundacji leków, wskazanie listy leków, które wejdą do automatycznego systemu określania refundacji, opracowanie zasad działania tworzonego systemu informatycznego oraz modelu sztucznej inteligencji, która będzie wspierała dobór poziomu refundacji.
W skład zespołu, poza reprezentantami Ministra Zdrowia, wejdą również przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Naczelnej Rady Lekarskiej, Porozumienia Zielonogórskiego i Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia. (PAP)
Polecamy ponadto:
Aleksandra Kiełczykowska
ak/ joz/ arz
Uzupełnij domową apteczkę
Źródło: