Spis treści
W aptekach brakuje leku na nadciśnienie. Ministerstwo Zdrowia reaguje
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że z uwagi na zaprzestanie przez podmiot odpowiedzialny, (firmę Sanofi-Aventis Sp. z o.o.), wprowadzania do obrotu na terytorium Polski leku Atenolol (Atenolulum, tabletki po 25 mg oraz 50 mg), obecnie występują problemy z zapewnieniem jego dostępności. Ważność pozwoleń na dopuszczenie go do obrotu wygasła z dniem 1 grudnia 2022 r.
– Powyższy produkt nie posiada dopuszczonych do obrotu w Polsce odpowiedników. W celu zapewnienia dostępności produktów leczniczych z powyższą substancją, Minister Zdrowia wydał zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych sprowadzanych z innych rynków – czytamy w komunikacie resortu zdrowia wystosowanym pod koniec stycznia.
Gdzie dostępne są leki z atenololem? Lista hurtowni
Jak podaje MZ, obecnie produkty lecznicze z substancją atenololum są sprowadzane do Polski i dystrybuowane przez hurtownie farmaceutyczne:
- InPharm (produkt: Atenolol Sopharma, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg);
- Allpharm Sp. z o.o. sp. k. (produkt: Atenolol CF 50 mg, tabletki powlekane po 50 mg);
- DELFARMA Sp. z o.o. (produkt: Atenolol LPH, tabletki po 50 mg);
- MEDEZIN Sp. z o.o. (produkt: Atenolol Sopharma, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg; Aminol, tabletki po 50 mg, UTL-25, tabletki po 25 mg);
- MEDINN Sp. z o.o. (produkt: Atenolol, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg; Atenolol LPH, tabletki po 50 mg);
- PharmaVitae Sp. z o.o. sp.k. (produkt: Atenolol Sopharma, tabletki powlekane po 25 mg oraz 50 mg; Atenolol Sanofi 25, tabletki po 25 mg, Atenolol Sanofi 50, tabletki po 50 mg; Atenolol LPH 50 mg, tabletki po 50 mg oraz Atenolol 25 mg, tabletki po 25 mg).
Czym jest atenolol i w jakim celu się go stosuje?
Atenolol należy do leków z grupy beta-adrenolityków. Jego działanie polega na zmniejszaniu częstotliwość skurczów mięśnia sercowego i siły skurczu serca, co skutkuje obniżeniem ciśnienia tętniczego. Wskazania do jego stosowania to przede wszystkim:
- nadciśnienie tętnicze,
- dławica piersiowa,
- zaburzenie rytmu z szybką czynnością serca,
- zawał mięśnia sercowego (wczesna interwencja w ostrej fazie zawału)
Co zrobić, gdy w aptece brakuje leku na receptę?
W sytuacji, w której niemożliwy jest zakup leku na receptę, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który podejmie decyzję dotyczącą zmiany lub kontynuacji przyjmowanego leku.
Źródła:
- Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie dostępności produktu leczniczego Atenolol Ministerstwo Zdrowia
- Charakterystyka produktu leczniczego Atenolol Sanofi Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych