Ile wspólnego ma koronawirus i grypa?
Zarówno grypa jak i COVID-19 to choroby wirusowe. Ich cechami wspólnymi są objawy oraz kropelkowa droga przenoszenia. W obu przypadkach choroba w początkowym stadium może rozwijać się bezobjawowo.
Mimo że kilka aspektów dla grypy i choroby COVID-19 jest wspólnych, istnieje również szereg istotnych odmienności. Zakażenie koronawirusem w niektórych przypadkach powoduje zaburzenia smaku, biegunkę, zapalenie spojówek, ból gardła, wysypkę skórką, a w skrajnych trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej oraz utratę mowy.
Ponadto choroba koronawirusowa rozwija się średnio 5,5 dni, podczas gdy grypa – ok. 2 doby. Osoba zakażona koronawirusem zaraża 4 razy więcej osób, niż pacjent z grypą. Koronawirus stanowi zagrożenie przede wszystkim dla osób starszych, natomiast grypa jest groźna dla każdej grupy populacyjnej.
Przeczytaj również: Czym grypa różni się od przeziębienia
Istotną różnicą jest sposób zakażenia, choć jedna z dróg jest taka sama. Koronawirusem można zakazić się poprzez przedmioty, z którymi miał kontakt chory. Badania odnośnie pokrewnych koronawirusów wskazują, że mogą one przetrwać na powierzchniach do 9. dni pozostając zaraźliwymi. Z kolei wirus grypy przetrwa wyłącznie 1 dzień.
Ważnym aspektem są okoliczności zakażenia. Na chorobę koronawirusową wskazują podróże do krajów o wysokim odsetku chorych i kontakt z osobami z tych krajów. Jeśli objawy choroby pojawiły się po ok. 5-14 dniach od podróży lub spotkania z obcokrajowcem, ryzyko choroby koronawirusowej jest wysokie.
Przeczytaj również: COVID-19 to nie grypa! Dlaczego koronawirus SARS-CoV-2 jest bardziej niebezpieczny od grypa
Objawy koronawirusa a objawy alergii
Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19, która dotyka cały organizm. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową, a więc m.in. przez wydzielinę wydostającą się z jamy ustnej chorego podczas kaszlnięcia lub kichnięcia. Objawy koronawirusa to: duszności, gorączka (pojawia się w 99 proc. przypadków!), kaszel oraz uczucie osłabienia. Czy objawy alergii są podobne?
Alergia związana jest z sezonowym pyleniem traw lub drzew. Mogą determinować ją kurz, sierść zwierząt, roztocza lub cytrusy i wiele innych czynników. Alergia jest nadmierną reakcją organizmu na dany alergen, który u osób zdrowych nie daje niepożądanej odpowiedzi ze strony układu odpornościowego. Objawy alergii to m.in.: katar, napadowe kichanie, swędzenie nosa, łzawienie oczu i zatkane uszy.
Koronawirusa stosunkowo łatwo odróżnić od symptomów sezonowej alergii. W przebiegu choroby COVID-19 nie pojawia się katar, swędzenie nosa, ani łzawienie oczu. Z kolei przy alergii gorączka, ani bóle mięśniowe. Towarzyszące alergii i chorobie koronawirusowej duszności mogą być czynnikiem wspólnym, ale mają inne przyczyny. Przy alergii pojawiają się wyłącznie podczas wstrząsu anafilaktycznego, a ten ma miejsce po kontakcie ze znanym pacjentowi alergenem. Duszności w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, wynikają z rozwoju wirusa w płucach.