Jak odróżnić infekcję sezonową od COVID-19? Koronawirus a grypa i alergia. Jakie są różnice, a jakie podobieństwa?

Martyna Jaros
Niewinne kichnięcie lub kaszlnięcie rozprzestrzenia mnóstwo zarazków. Dla bezpieczeństwa lepiej kichać w rękaw.
Niewinne kichnięcie lub kaszlnięcie rozprzestrzenia mnóstwo zarazków. Dla bezpieczeństwa lepiej kichać w rękaw. 123rf
Objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to głównie gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu i bóle mięśniowe. Te symptomy występują również w przebiegu grypy, dlatego te dwie choroby można pomylić. Tak więc grypa, czy poważne zakażenie wirusem SARS-CoV-2? Jednocześnie mówi się o zakażeniu koronawirusem drogą kropelkową, co z kolei stwarza ryzyko pomylenia jej objawów z tymi typowymi dla alergii. Czy objawy alergii są podobne do objawów koronawirusa? Czy każda osoba, która kicha lub kaszle jest źródłem zakażenia SARS-CoV-2? Wszystkie te wątpliwości powinien rozwiać poniższy materiał!

Ile wspólnego ma koronawirus i grypa?

Zarówno grypa jak i COVID-19 to choroby wirusowe. Ich cechami wspólnymi są objawy oraz kropelkowa droga przenoszenia. W obu przypadkach choroba w początkowym stadium może rozwijać się bezobjawowo.

Mimo że kilka aspektów dla grypy i choroby COVID-19 jest wspólnych, istnieje również szereg istotnych odmienności. Zakażenie koronawirusem w niektórych przypadkach powoduje zaburzenia smaku, biegunkę, zapalenie spojówek, ból gardła, wysypkę skórką, a w skrajnych trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej oraz utratę mowy.

Ponadto choroba koronawirusowa rozwija się średnio 5,5 dni, podczas gdy grypa – ok. 2 doby. Osoba zakażona koronawirusem zaraża 4 razy więcej osób, niż pacjent z grypą. Koronawirus stanowi zagrożenie przede wszystkim dla osób starszych, natomiast grypa jest groźna dla każdej grupy populacyjnej.

Przeczytaj również: Czym grypa różni się od przeziębienia

Istotną różnicą jest sposób zakażenia, choć jedna z dróg jest taka sama. Koronawirusem można zakazić się poprzez przedmioty, z którymi miał kontakt chory. Badania odnośnie pokrewnych koronawirusów wskazują, że mogą one przetrwać na powierzchniach do 9. dni pozostając zaraźliwymi. Z kolei wirus grypy przetrwa wyłącznie 1 dzień.

Ważnym aspektem są okoliczności zakażenia. Na chorobę koronawirusową wskazują podróże do krajów o wysokim odsetku chorych i kontakt z osobami z tych krajów. Jeśli objawy choroby pojawiły się po ok. 5-14 dniach od podróży lub spotkania z obcokrajowcem, ryzyko choroby koronawirusowej jest wysokie.

Przeczytaj również: COVID-19 to nie grypa! Dlaczego koronawirus SARS-CoV-2 jest bardziej niebezpieczny od grypa

Objawy koronawirusa a objawy alergii

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19, która dotyka cały organizm. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową, a więc m.in. przez wydzielinę wydostającą się z jamy ustnej chorego podczas kaszlnięcia lub kichnięcia. Objawy koronawirusa to: duszności, gorączka (pojawia się w 99 proc. przypadków!), kaszel oraz uczucie osłabienia. Czy objawy alergii są podobne?

Alergia związana jest z sezonowym pyleniem traw lub drzew. Mogą determinować ją kurz, sierść zwierząt, roztocza lub cytrusy i wiele innych czynników. Alergia jest nadmierną reakcją organizmu na dany alergen, który u osób zdrowych nie daje niepożądanej odpowiedzi ze strony układu odpornościowego. Objawy alergii to m.in.: katar, napadowe kichanie, swędzenie nosa, łzawienie oczu i zatkane uszy.

Koronawirusa stosunkowo łatwo odróżnić od symptomów sezonowej alergii. W przebiegu choroby COVID-19 nie pojawia się katar, swędzenie nosa, ani łzawienie oczu. Z kolei przy alergii gorączka, ani bóle mięśniowe. Towarzyszące alergii i chorobie koronawirusowej duszności mogą być czynnikiem wspólnym, ale mają inne przyczyny. Przy alergii pojawiają się wyłącznie podczas wstrząsu anafilaktycznego, a ten ma miejsce po kontakcie ze znanym pacjentowi alergenem. Duszności w przebiegu zakażenia SARS-CoV-2, wynikają z rozwoju wirusa w płucach.

Sprawdź, jak chronić się przed koronawirusem!

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dlatego, że ludzie muszą jeść. Niektórzy zrobili zapasy na 2 lata, niestety przez to dla innych nie starczyło jedzenia i zapasów nie zrobili.

G
Gość

Nie rozumiem dlaczego zamyka się np biblioteki, a takie supermarkety, które są wylęgarnią niebezpiecznych wirusów i skupiskiem ogromnej liczby osób, nadal działają na pełnych obrotach. Może mi to ktoś mądry wytłumaczy?

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia