Ile kosztuje prywatna wizyta u pediatry? Zobacz cennik. Tyle zapłacisz za konsultację w gabinecie i wizytę domową u pediatry i neonatologa

Monika Góralska
Monika Góralska
Prywatna wizyta u pediatry może być konieczna np. gdy dziecko zachoruje w czasie wakacyjnego wyjazdu.
Prywatna wizyta u pediatry może być konieczna np. gdy dziecko zachoruje w czasie wakacyjnego wyjazdu. bialasiewicz/123rf.com
Ile kosztuje wizyta prywatna u pediatry? To pytanie zadają sobie rodzice, którzy potrzebują pilnie sprawdzić stan zdrowia swojego dziecka. Pediatra zajmuje się zdrowiem maluchów oraz chorobami wieku dziecięcego od najmłodszych lat. Każde dziecko powinno mieć swojego lekarza pediatrę, z którego usług rodzice mogą korzystać w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Zdarzają się jednak sytuacje, w czasie których ze względu np. na długie kolejki do lekarza POZ czy stan zdrowia dziecka konieczne okazuje się skorzystanie z prywatnej wizyty u pediatry. Ile kosztuje taka wizyta, a ile zapłacimy za wizytę domową? Zobacz, kiedy dziecku potrzebna jest wizyta u neonatologa i ile kosztuje. Przedstawiamy aktualny cennik prywatnych wizyt u pediatry oraz neonatologa.

Spis treści

Lekarz pediatra prywatnie. Ile kosztuje wizyta w gabinecie i kiedy jest potrzebna?

Pediatra to lekarz zajmujący się zdrowiem i rozwojem dziecka od urodzenia do 18. roku życia. Zakres jego kompetencji jest bardzo szeroki, a znajdują się w nim nie tylko choroby wieku dziecięcego, ale również rozwój ruchowy, psychiczny i fizyczny malucha. Pediatra udziela rodzicom wskazówek na temat opieki nad niemowlakiem i dzieckiem, zleca szczepienia ochronne oraz badania okresowe, rozpoznaje zaburzenia rozwojowe.

Do pediatry należy zgłosić się z dzieckiem m.in w przypadku, gdy występuje u niego:

 • gorączka,
 • kaszel, katar,
 • nadmierna płaczliwość,
 • senność, ospałość,
 • wysypki i zmiany skórne,
 • biegunki i zaparcia,
 • wymioty,
 • brak apetytu,
 • trudności z ssaniem piersi i smoczka,
 • nadmierne ślinienie,
 • zezowanie,
 • opóźniony rozwój ruchowy,
 • nadpobudliwość.

Rodzice zaraz po porodzie powinni zapisać dziecko do przychodni, a w pierwszych czeterech-sześciu tygodniach swojego życia maluch powinien odbyć pierwszą wizytę u pediatry.

Czytaj także: Nowotwory u dzieci są wykrywane zbyt późno. Jak rozpoznać ich objawy i na czym polega leczenie? Dołącz do kampanii (P)OKAŻ SERCE

Większość dzieci znajduje się pod opieką lekarza pediatry świadczącego usługi w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy rodzice wolą korzystać z prywatnej opieki specjalisty, za którą muszą zapłacić z własnej kieszeni. Maluchy często bowiem potrzebują pomocy lekarza w nocy czy w dni świąteczne, gdy dostęp do pediatry jest utrudniony. Prywatna wizyta u pediatry pozwala również na skrócenie czasu oczekiwania na wizytę, szczególnie w okresach nasilonych infekcji, gdy pod gabinetami tworzą się długie kolejki oczekujących.

Ile kosztuje konsultacja lekarska u pediatry?

 • prywatna wizyta u lekarza pediatry kosztuje od 170 do 240 zł;
 • najdrożej jest w województwie mazowieckim i podkarpackim, gdzie koszt wizyty mieści się w przedziale 180-240 zł;
 • średnia cena wizyty u pediatry w Warszawie to 222 zł;
 • natomiast najdroższym miastem jest Wołomin, gdzie za wizytę trzeba średnio zapłacić 240 zł;
 • najmniej za wizytę u pediatry zapłacimy w województwie świętokrzyskim i wielkopolskim: 170-190 zł.

Należy się liczyć również z tym, że w weekendy i święta wizyta u pediatry może być droższa niż w ciągu tygodnia od poniedziałku do piątku.

Czy prywatna wizyta domowa pediatry jest konieczna i ile kosztuje?

Rodzice maluchów w nagłych wypadkach często decydują się również na prywatną wizytę domową pediatry. Jest to szczególnie wskazane, gdy stan dziecka nie pozwala na przewiezienie go do gabinetu (malec wymiotuje, jest ospały czy ma wysoką gorączkę) lub występuje u niego choroba zakaźna, którą w przychodni mógłby zarazić inne dzieci. Wizyta domowa pediatry pozwala również na uniknięcie styczności dziecka, którego układ immunologiczny jest osłabiony chorobą z kolejną dawką bakterii i wirusów, jakie można zastać w placówkach medycznych.

Ile kosztuje prywatna wizyta domowa pediatry?

 • koszt prywatnej wizyty domowej pediatry sięga od 210 zł do nawet 300 zł;
 • najdrożej jest w województwie mazowieckim i małopolskim: 220-300 zł;
 • najtaniej w województwie podlaskim i podkarpackim: 210-240 zł.

Prywatna wizyta u neonatologa – czym zajmuje się ten lekarz i ile zapłacimy za wizytę?

Oprócz lekarza pediatry maluszka od narodzin do 1. roku życia można zapisać również do neonatologa, który jest lekarzem zajmującym się niemowlętami, szczególnie w okresie noworodkowym, czyli do 4. tygodnia życia. Obejmuje swoją opieką zarówno noworodki donoszone, jak i wcześniaki.

Pierwszy kontakt z neonatologiem noworodek ma tuż po narodzinach, jeszcze na sali porodowej. To właśnie ten lekarz ocenia podstawowe odruchy dziecka oraz stan zdrowia noworodka w skali Apgar.

Niemowlaka można również później zapisać do neonatologa szczególnie, gdy u dziecka występują choroby lub schorzenia rozwojowe, układu krążenia, pokarmowego, moczowego, nerwowego czy oddechowego np. nieprawidłowe napięcie mięśniowe, żółtaczka, alergie, powikłania związane z wcześniactwem. Trafiają do niego również dzieci, u których już w łonie matki wykryto rozwojowe wady wrodzone.

Ile kosztuje wizyta prywatna u neonatologa?

 • koszt wizyty u neonatologa mieści się w przedziale od 170 do 240 zł;
 • najtaniej jest w województwach warmińsko–mazurskim, wielkopolskim, opolskim – średnio 180 zł;
 • najdrożej w województwie mazowieckim: od 170 zł w Płońsku czy Siedlcach, do 220-240 zł w Warszawie.
Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Reklama

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia