Frezarka do paznokci – do jakich zabiegów służy? Czy jest bezpieczna? Eksperta radzi jaką najlepiej wybrać. Kto nie powinien jej używać?

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Dobrze użyta frezarka jest dużym ułatwieniem zarówno podczas manicure, jak i pedicure. Jednak nie powinna być wykorzystywana przez osoby bez odpowiedniej wiedzy.
Dobrze użyta frezarka jest dużym ułatwieniem zarówno podczas manicure, jak i pedicure. Jednak nie powinna być wykorzystywana przez osoby bez odpowiedniej wiedzy. Robert Przybysz / GettyImages
Frezarka do paznokci to nieodłączny element wyposażenia salonów kosmetycznych. Coraz częściej frezarki kupowane są też na użytek domowy, przede wszystkim w celu zdejmowania hybrydy. Czy można używać jej bezpiecznie podczas manicure? O to i o inne aspekty korzystania z frezarki zapytaliśmy specjalistkę z zakresu podologii z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Spis treści

Na nasze pytania dotyczące bezpiecznego używania frezarki do paznokci odpowiada Aleksandra Koprowska, wykładowczyni Dolnośląskiej Szkoły Wyższej na kierunku kosmetologia, ekspertka z zakresu podologii.

Czy używanie frezarki do paznokci jest bezpieczne?

Umiejętne wykorzystywanie frezarki do paznokci jest w pełni bezpieczne i bardzo pomocne w pracy kosmetologa czy też podologa. Odpowiednio dobrany frez, frezarka oraz jej obroty w znaczącym stopniu ułatwiają i przyśpieszają pracę.

Aby bezpiecznie pracować z frezarką musimy zachować wszelkie środki ostrożności, między innymi: odpowiednio dobrać nie tylko obroty, ale i prędkość frezów, należy również pamiętać, aby nie dociskać zbyt mocno frezu do paznokci oraz skórek. Praca z frezarką nawet przy długotrwałym stosowaniu nie powoduje pogorszenia stanu płytki paznokciowej, jeśli stosujemy się do powyższych zaleceń.

W jakich sytuacjach używanie frezarki może być szkodliwe, kto nie powinien jej używać?

Frezarka oraz frezy specjalistyczne nie powinny być wykorzystywane przez osoby nieznające podstaw budowy płytki paznokciowej, etiopatogenezy oraz różnicowania chorób grzybiczych, bakteryjnych oraz wirusowych w obrębie aparatu paznokciowego.

Do pracy niezbędna jest podstawowa wiedza z obsługi urządzenia, doboru frezów, ale również scharakteryzowanie zmian chorobowych, dermatoz czy stanów alergicznych. Nieumiejętne wykorzystywanie tego rodzaju sprzętu może doprowadzić do urazów mechanicznych np. powstania linii Beau, przerwania ciągłości skóry, powstania stanu zapalnego w obrębie wałów paznokciowych, a nawet rozwoju drobnoustrojów.

Do rozwoju jakich chorób może prowadzić nieumiejętne zastosowanie frezarki?

Najczęstszymi patogenami rozwijającymi się podczas nieprawidłowego zastosowania frezarki są bakterie (paciorkowce, gronkowce, pałeczka ropy błękitnej), dermatofity czy wirus HPV.

Do jakich profesjonalnych zabiegów może być używana frezarka?

Bezpieczna praca z frezarką pozwala na precyzyjne opracowanie płytki paznokciowej, wałów paznokciowych czy też usunięcie eponychium. Frezarki wykorzystujemy do zabiegów pielęgnacyjnych kończyny górnej: maniciure tradycyjny, hybrydowy czy też stylizacji paznokci, ale nie tylko. W gabinecie kosmetycznym oraz podologicznym frezarki są niezbędne w pielęgnacji kończyny dolnej – pedicure oraz pielęgnacji licznych zmianach chorobowych w obrębie płytki paznokciowej.

Przy onyholizie czyli odwarstwianiu się płytki paznokciowej od łożyska, należy usunąć płytkę paznokciową do momentu nieprawidłowego wzrostu, a następnie za pomocą frezów oczyścić łożysko.

Podobną metodykę zastosujemy w przypadku zmian grzybiczych. Praca z frezarką pozwala również na bardziej inwazyjne metody postępować w przypadku urazów mechanicznych, np. przy krwiaku podpaznokciowym za pomocą specjalistycznego frezu próżniowego możemy w płytce paznokciowej wywiercić ujście dla zbierającej się krwi.

Jaka frezarka do paznokci jest najlepszym wyborem? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Rynek kosmetyczny jest przesycony dostępnością różnej rodzaju frezarek. Przy zakupie odpowiedniej frezarki trzeba określić jej główne zastosowanie. Sprzęt do opracowywania tylko płytki paznokciowej dłoni będzie wymagał mniejszej prędkości obrotów niż frezarka do wykonywania pedicure.

Dodatkowo frezarka do pracy w obrębie stóp powinna być wyposażona w pochłaniacz pyłu, który pozwala na optymalnie higieniczną pracę. Jeśli zależy nam, aby frezarka spełniała najwyższe wymagania, powinniśmy zwrócić uwagę na standardy jakości materiałów, z których jest wykonana oraz na klasę medyczną urządzenia.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Trwały manicure w kolorach, które pokochasz

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia