Leki przeciwbólowe
To chyba pierwsze co przychodzi do głowy, gdy pomyślimy o domowej apteczce. Leków zawierających ibuprofen lub paracetamol nigdy nie powinno zabraknąć w naszym domu. Są one skuteczne w zwalczaniu m.in. bólów:
- głowy
- zębów
- menstruacyjnych
- mięśniowych
- stawowych
Są także nieodzowne w walce z gorączką, ponieważ pomagają szybko zbić temperaturę. Dla najmłodszych powinniśmy mieć leki przeciwbólowe w formie syropu podawanego strzykawką. Tabletki przeznaczone są dla starszych dzieci i dorosłych. Warto zawsze mieć je pod ręką. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy ból się pojawi. A jak już się pojawi, to człowiek chce wziąć lekarstwo i zapomnieć o bólu, a nie dopiero biec do apteki. Zwłaszcza, że większość aptek ma swoje godziny otwarcia, a w niedzielę z reguły są one zamknięte. Wtedy pozostaje wyprawa do apteki dyżurnej lub szukanie ratunków np. u sąsiadów.
SPRAWDŹ ALTERNATYWNE ŚRODKI NA BÓL
Syropy na kaszel i leki na ból gardła
Kolejnym podstawowym lekiem, który powinien znaleźć się w domowej apteczce to syrop na kaszel, najlepiej na oba jego rodzaje. Jeśli w domu są dzieci, należy oczywiście pamiętać o syropach przeznaczonych właśnie dla nich. Dzięki temu możemy szybko zareagować, kiedy zaobserwujemy pierwsze objawy kaszlu.
To samo dotyczy bólu gardła, który jest bardzo nieprzyjemny i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego dobrze mieć zapas pod ręką. Mogą to być:
- tabletki
- pastylki do ssania
- syropy
- aerozole
- płyny do płukania gardła
COŚ NA GARDŁO
Lekarstwa przeciwbiegunkowe
Ta przykra dolegliwość może nas dopaść niemal w każdym momencie. Dlatego warto być na to przygotowanym. Walczyć z nią możemy za pomocą loperamidu i węgla leczniczego. Ten pierwszy jest lekiem opioidowym. Jego główną zaletą jest hamowanie perystaltyki i wydłużenie czasu pasażu jelitowego. Wpływa też na mięśnie odbytu, dzięki czemu ogranicza potrzebę nagłych wizyt w toalecie. Węgiel zaś jest w stanie wiązać bakterie i ich toksyny, co uniemożliwia ich wchłanianie się.
Biegunka sprawia, że z naszego organizmu wydalane są m.in. woda i różne pierwiastki, takie jak potas, sód, wapń, magnez i chlor. Ich niedobór ma bardzo niekorzystny wpływ na nasz organizm. Dlatego, oprócz leków przeciwbiegunkowych, w naszej domowej apteczce powinniśmy mieć elektrolity, które nam te elementy dostarczą oraz probiotyk, który odbuduje naszą florę bakteryjną.
Inne dolegliwości układu trawiennego
Wiele osób cierpi na takie dolegliwości jak np. zgaga czy wzdęcia. Jest to częsty problem towarzyszący różnym okazjom jak święta czy urodziny (choć oczywiście nie tylko). Wtedy jemy zdecydowanie więcej i inaczej niż na co dzień. Warto więc mieć w domowej aptece lekarstwa, które pomogą nam szybko poradzić sobie z tymi problemami.
Leki przeciwalergiczne
Obecnie bardzo wiele osób cierpi na różnego rodzaju alergie. Dlatego warto mieć pod ręką lekarstwa, które będą łagodzić ich objawy. Mogą one występować w postaci:
- tabletek
- syropu
- aerozolu
- sprayu
- kropli do oczu
- kremów i maści
Opatrunki
Nasza domowa apteczka powinna być wyposażona nie tylko w lekarstwa. Należy dbać o to, aby zawsze był w niej zapas różnego rodzaju opatrunków. W każdym momencie możemy się skaleczyć, obetrzeć skórę lub zranić w inny sposób. Dlatego w apteczce musi znaleźć się kilka rodzajów i rozmiarów plastrów. Dzięki temu lepiej dopasujemy opatrunek do rozmiaru rany i jej umiejscowienia. Jeśli mamy w domu małe dzieci, możemy kupić jakieś kolorowe plastry z postaciami z bajek. Dzięki temu dzieci chętniej pozwolą opatrzyć sobie skaleczenie.
Oprócz plastrów w domowej apteczce polecamy mieć:
- jałowe gazy
- bandaże
- kompresy jałowe
Odnośnie bandaży pamiętajmy, że nie są one opatrunkami samymi w sobie. Ich rolą jest przytrzymanie opatrunku przy ciele.
OPATRUNKI I PLASTRY
Coś na oparzenia
W domu nie jest trudno o oparzenie. Przypadkowe dotknięcie gorącego żelazka, oblanie się wrzątkiem czy dotknięcie gorącego piekarnika – to zawsze skutkuje ogromnym bólem i groźnym obrzękiem. Wtedy nie ma czasu na bieganie po aptekach, liczy się szybki czas reakcji. Dlatego w domowej apteczce polecamy mieć specyfik, który pomoże złagodzić ból i sprawi, że obrzęk szybciej zejdzie. Najpopularniejsze są różnego rodzaju kremy, maści i żele, ale możemy zastosować także specjalne pianki, plastry i żelowe opatrunki. Grunt, to mieć w domu coś, co szybko złagodzi skutki oparzenia.
Suplementy
Wszelkiego rodzaju witaminy i mikroelementy powinniśmy dostarczać swojemu organizmowi w jedzeniu. Zbilansowana dieta powinna w zupełności wystarczyć. Jeśli jednak z jakiegoś powodu mamy niedobory jakichś pierwiastków, pomóc mogą suplementy. Ich zażywanie najlepiej poprzedzić badaniami i konsultacją z lekarzem. Wśród suplementów możemy wyróżnić m.in.:
- suplementy witaminowo-minerałowe
- suplementy dla sportowców (np. odżywki białkowe lub węglowodanowe)
- suplementy wspierające odchudzanie
- suplementy kwasów tłuszczowych
- suplementy wzmacniające stawy i kości
- suplementy zawierające ekstrakty roślinne
- suplementy zawierające szczepy bakterii i drożdży
Co poza tym?
Oprócz tabletek i maści warto zadbać o kilka rzeczy, które być może nie przychodzą od razu na myśl, jeśli chodzi o domową apteczkę. Jedną z bardziej oczywistych rzeczy jest termometr. Poza tym przydadzą się nożyczki do cięcia plastrów i bandaża. Poza tym polecamy umieścić w niej kartki z ważnymi numerami telefonu, np. do lekarza rodzinnego czy najbliższego szpitala.
Ogólne porady
Organizując domową apteczkę warto znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Ważne, żeby zawsze znajdowała się ona w jednej szafce czy szufladzie. Dzięki temu każdy domownik w każdej sytuacji będzie wiedział gdzie jej szukać. W przeciwnym razie narażamy się na niepotrzebną (a czasami wręcz niebezpieczną) stratę czasu. Powinno być to miejsce, w którym apteczka będzie chroniona przed wilgocią i światłem. Co ważne, domowa apteczka musi znajdować się poza zasięgiem małych dzieci. Ich kontakt z lekarstwami bez obecności osoby dorosłej może mieć opłakane skutki.
APTECZKĘ WARTO MIEĆ. NIE TYLKO W SAMOCHODZIE
W samej apteczne też warto dbać o porządek. Należy pilnować, żeby leki na dane schorzenie leżały razem. Najlepiej w taki sposób, żeby łatwo można było odczytać ich nazwę. Należy także pamiętać o regularnym sprawdzaniu dat ważności poszczególnych lekarstw. Te nienadające się już do użytku, powinny trafić do specjalnego pojemnika w aptece.