Czytelnik Strony Zdrowia ostrzega: „Ta choroba zwaliła mnie z nóg”. Objawy są uciążliwe i osłabiają na wiele dni

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Wysoka gorączka, dreszcze, wymioty i biegunka – to kilka z „atrakcji”, jakie mogą towarzyszyć infekcji rotawirusowej. Nasz czytelnik podzielił się swoimi przeżyciami i przestrzega przed rotawirusem, który „wyjął mu kilka dni z życiorysu”. Jak uniknąć zakażenia rotawirusem? Sprawdź, jakie są objawy infekcji rotawirusowej.

Spis treści

Jakie są objawy rotawirusa? „Zwaliło mnie z nóg na kilka dni”

Sharing is caring, czyli dzielenie się jest wyrazem troski. Nasz Czytelnik podzielił się z nami swoją historią z rotawirusem w roli głównej. Letnia infekcja okazała się być kilkudniowym koszmarem.

– Piszę do Was z ostrzeżeniem. Coraz więcej ludzi choruje na rotawirusa, w tym ja. Napiszcie coś o tym, bo jeżeli kogoś to dopadnie, to będzie mieć 3-4 godziny na zrobienie zakupów. Potem będzie już za późno – pisze pan Maciej.

Objawy infekcji rotawirusowej u dzieci i dorosłych zwykle są podobne. Są to:

  • wymioty,

  • biegunka,

  • silne zmęczenie,

  • wysoka gorączka,

  • drażliwość,

  • odwodnienie,

  • ból brzucha.

Rotawirus może pozostawać na powierzchniach przez kilka dni, a nawet tygodni po dotknięciu ich przez osobę zakażoną.
Rotawirus może pozostawać na powierzchniach przez kilka dni, a nawet tygodni po dotknięciu ich przez osobę zakażoną. Jasmin Merdan/Getty Images/wirestock/freepik

U dzieci dodatkowo mogą wystąpić:

  • suchość w ustach,

  • chłodna skóra,

  • brak łez podczas płaczu,

  • zmniejszona częstotliwość oddawania moczu (lub mniej mokrych pieluch u niemowląt),

  • zapadnięte oczy.

– Miałem wysoką gorączkę, silne dreszcze, strasznie wymiotowałem i miałem megabiegunkę. Tak, jak prawie nigdy nie boli mnie głowa, to myślałem, że przy rotawirusie dosłownie pęknie. Do tego totalne osłabienie. Zwaliło mnie z nóg w trzy godziny na cztery dni, z czego większość przespałem – nie licząc przerw związanych z „atrakcjami”, jakie oferuje rotawirus – opisuje pan Maciej.

Czy dorosły może się zarazić rotawirusem?

 

O komentarz w sprawie rotawirusów poprosiliśmy ekspertkę.

– Objawy, które opisał pacjent, są typowe dla infekcji rotawirusowej – mówi lekarka Katarzyna Bukol-Krawczyk, internista w Grupie LUX MED. – Jest wiele patogenów, które wywołują dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Rotawirusy są najbardziej niebezpieczne, ponieważ objawy, które występują, są najsilniejsze. Między innymi z tego powodu małe dzieci są szczepione na rotawirusy, żeby je uchronić przed gwałtownym, niebezpiecznym dla życia odwodnieniem.

Lekarka potwierdza, że rotawirusy mogą „gwałtownie zwalać z nóg”. Składają się na to wymioty, którym towarzyszą ból głowy, gorączka i silna biegunka. Wymioty zazwyczaj trwają dobę, a biegunka ok. czterech dni. Dziecko, które zaraziło rodzica, może wyzdrowieć szybciej, a dorosła osoba będzie chorować przez kilka dni.

– Pierwsza infekcja rotawirusowa jest przechodzona najciężej. Każda następna jest zwykle łagodniejsza – dodaje internistka.

Jak nie zarazić się rotawirusem? Chroń się przed chorobą brudnych rąk

Wirus, który wywołuje rotawirusa, jest obecny w stolcu. Przenosi się głównie poprzez kontakt z ustami. Dotknięcie osoby lub przedmiotu, na którym jest wirus, a następnie dotknięcie ust może spowodować zakażenie. Najczęściej jest to spowodowane niemyciem rąk po skorzystaniu z toalety lub zmianie pieluchy, przez co rotawirus bywa też nazywany „chorobą brudnych rąk”.

– Bardzo łatwo się zarazić i zwykle jest tak, że na infekcje rotawirusowe chorują wszyscy członkowie rodziny – nawet pomimo stosowania zasad higieny – mówi lekarka. – Zanim umyjemy ręce, to dotkniemy kranu czy papieru toaletowego. A przecież nikt nie wymienia całej rolki. Ten wirus jest w domu – na klamkach, na papierze toaletowym, na dozowniku z mydłem – po prostu wszędzie.

Dzieci mogą „przynieść” rotawirusa ze żłobka lub przedszkola, a sam wirus może pozostawać na powierzchniach przez kilka dni (a nawet tygodni!) po dotknięciu ich przez osobę zakażoną. Dlatego też tak ważne jest dbanie o higienę, mycie rąk (szczególnie przed jedzeniem) i dezynfekowanie wspólnych przestrzeni w domu, szczególnie wtedy, kiedy jeden z domowników choruje.

Najlepszym sposobem zapobiegania rotawirusom, zwłaszcza u małych dzieci, jest szczepienie. Jeżeli dojdzie do zakażenia, zalecane jest przyjmowanie probiotyków.

Źródła:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia