Co przyciąga kleszcze? Może to twój zapach lub... telefon komórkowy! Sprawdź, czego możesz uniknąć, aby nie wabić do siebie kleszczy

Monika Góralska
Kleszcze wabią niektóre zapachy, a nawet urządzenia. Sprawdź, co przyciąga kleszcze i czy da się tego uniknąć! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Kleszcze wabią niektóre zapachy, a nawet urządzenia. Sprawdź, co przyciąga kleszcze i czy da się tego uniknąć! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. frank600/123rf.cpm
Kleszcze to pajęczaki, które są groźne, ponieważ przenoszą niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu czy boreliozę. Aby się przed nimi chronić, stosujemy środki odstraszające. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nieświadomie wabimy je do siebie, np. strojem czy zapachem. Sprawdź, co przyciąga kleszcze i czego unikać, aby skuteczniej chronić się przed ich ugryzieniami.

Gdzie można spotkać kleszcze?

Kleszcze to pajęczaki należące do podgromady roztoczy. Lubią ciepło, dlatego najliczniej występują w strefie międzyzwrotnikowej, jednak ze względu na ocieplanie się klimatu obecnie również w Polsce coraz częściej można spotkać je nawet przez cały rok.

Najliczniej występują w lasach liściastych i mieszanych, gęstych zaroślach, paprociach, w trawach, a także na terenach zieleni miejskiej. W Polsce do najczęściej spotykanych gatunków należą kleszcz pospolity, kleszcz łąkowy i obrzeżek gołębnik.

Kleszcze są pasożytami, które żerują na swoich ofiarach, żywiąc się ich krwią, która jest im potrzebna do przechodzenia przez kolejne fazy rozwoju. Atakują głównie zwierzęta i ptaki, ale z braku żywicieli i powiększającej się w ostatnich latach populacji, kleszcze żerują również na ludziach. Coraz częściej można je spotkać nie tylko w lesie, ale także w miastach na trawnikach, w parkach czy na przystankach oraz w przydomowych ogródkach.

Pajęczaki lubią wilgoć i ciepło, dlatego kleszcze najchętniej polują w godzinach przedpołudniowych od 8:00 do 12:00 oraz po południu od ok. 15:00 aż do wieczora. O tych porach należy więc na nie szczególnie uważać.

Sprawdź, co przyciąga kleszcze i czy da się tego uniknąć, by nie mieć kleszcza!

Co zrobić, gdy znajdziemy na skórze kleszcza?

Po przyjściu z dworu, a szczególnie ze spaceru po parku lub wycieczki do lasu, zawsze dokładnie przeszukaj w poszukiwaniu kleszczy ubranie i skórę, swoją oraz swoich towarzyszy. Zwróć szczególną uwagę na miejsca, w których skóra jest cieńsza, ciepła i wilgotna, czyli zgięcia łokci, miejsca za uszami i na szyi oraz pachwiny.

Gdy znajdziesz kleszcza wbitego w skórę, postępuj według poniższych wskazówek:

  1. Nie czekaj, tylko natychmiast usuń kleszcza. Najlepiej użyć do tego specjalnego narzędzia np. kleszczołapki (rozwidlony haczyk), lassa lub pompki do usuwania kleszczy. Jeśli nie ich posiadasz, ostatecznie możesz użyć pęsety kosmetycznej.
  2. Kleszcza należy chwycić tuż przy skórze i wyjąć zdecydowanym ruchem w kierunku, w którym wbił się on w naszą skórę,
  3. Po wyjęciu kleszcza zdezynfekuj ranę środkiem odkażającym i zwróć uwagę, czy nie pozostał w skórze jakiś fragment pajęczaka.
  4. Obserwuj ranę po ukąszeniu. Jeśli wystąpią wokół niej jakieś zmiany, a zwłaszcza gdy pojawi się rumień, natychmiast udaj się do lekarza, który zleci testy w kierunku boreliozy.

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia